Alabama milletvekilleri, Uzay Kuvvetleri karargahının taşınmasıyla ilgili devam eden savaşta vidaları sıkıyorlar. Mevcut ABD yönetimi, eyaletin katı kürtaj karşıtı yasası nedeniyle geri adım atmak istiyor.

Bu hafta, bir Alabama temsilcisi olan Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Mike Rogers, raporunu yayınladı. önerilen fatura bu sadece olmaz harcamaları kısıtlamak Uzay Kuvvetlerinin Colorado’daki mevcut tesislerinin inşaatı hakkında ancak askeri şube ile ilgili diğer alanlarda da fonları sınırlandırır. Tasarı, Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetlerini Uzay Kuvvetleri karargahının kalıcı konumu konusunda bir karara varmaya zorlamak için devam eden girişimlerin bir parçası olabilir.

Başkan Joe Biden’ın yönetimi bildirildiğine göre Uzay Komutanlığının karargahını Colorado’dan Huntsville, Alabama’ya taşıma kararını, büyük ölçüde eyaletin geçen yaz yürürlüğe giren katı kürtaj karşıtı yasasıyla ilgili endişeler nedeniyle geri almaya çalışıyor. Aralık 2022’de Biden yönetimi, eski Başkan Donald Trump’ın görevde olduğu dönemde aldığı yer değiştirme kararının gözden geçirilmesi için ABD Hava Kuvvetleri’ne talimat verdi. Aylardır, Alabama’ya taşınma, incelemeye kadar askıya alındı.

Alabama milletvekilleri açık sözlü Biden’ın kararı geciktirme girişimlerine ve Kongre Üyesi Rogers’ın başkanın işareti olarak bilinen yasa tasarısına karşı, Beyaz Saray üzerindeki baskıyı artıracak son girişim olabilir.

Komitenin 21 Haziran’da ele alacağı yasa tasarısı, “Hava Kuvvetleri Sekreteri kalıcı bir uzay üssünün seçimine ilişkin bir rapor sunana kadar Birleşik Devletler Uzay Komutanlığı tarafından karargah operasyonları için geçici veya kalıcı kullanım için tesisler inşa etmek veya değiştirmek için fonları sınırlayacak.” kongre savunma komitelerine konum” diyor.

Önerilen yasa tasarısı, raporun teslimine kadar Hava Kuvvetleri sekreterinin seyahat fonlarını da sınırlayacak.

Uzay Komutanlığı hala tam olarak çalışır durumda değil ama ayarlandı tam operasyonlara ulaşmak yıl sonu. Üst düzey askeri liderler, Uzay Komutanlığı karargahının Alabama’ya taşınmasının operasyonlarını kesintiye uğratabileceği ve Colorado’da kalmanın tam operasyonel kapasiteye daha erken ulaşmasına izin vereceği konusundaki endişelerini dile getirdiler, SpaceNews bildirildi Martta.

Ancak Alabama’daki yetkililer, Uzay Komutanlığının kendi eyaletlerinde bulunması konusunda istekli. Alabama Valisi Kay Ivey bir mektubunda, “Herkesin zaten bildiği bir şeyi tekrar edeyim: Alabama, Uzay Komutanlığı Karargahı için tek haklı evdir.” ifade 30 Mayıs’ta

Tasarı, Uzay Komutanlığı’nı hedef alan diğer kısıtlamaları da içeriyor. WGS-12 uydusu için fonları sınırlayacak ve Hava Kuvvetleri sekreterinin, ABD Uzay Kuvvetleri tarafından yerdurağan bir takımyıldızın parçası olan bir WGS-12 uydusunun tedariki için, onaylayana kadar bir sözleşme düzenleyemeyeceğini belirterek, uydunun karşıladığı gereksinimler ticari sağlayıcılar tarafından karşılanamaz.

Son olarak, önerilen yasa taslağı, Hava Kuvvetlerinin “gelişmekte olan fırlatma sağlayıcıları için fırsatlar sunarken aynı zamanda düşük risk toleranslı yükler için kanıtlanmış fırlatma yeteneklerine erişim sağlamayı” sağlamak için Ulusal Güvenlik Uzay Fırlatma Programının üçüncü aşaması için rekabeti artırmasını gerektirecek. . Program, Departmandan faydalı yükler sağlamayı amaçlamaktadır. Savunma ve uzaya erişimi olan diğer hükümet organları.

Kafalarını karıştırmak kolay olsa da, Uzay Komutanlığı öncekinden farklıdır. ABD Uzay Kuvvetleri. ABD Savunma Bakanlığı’nın (DOD) “çatışmayı caydırmak ve gerekirse saldırganlığı yenmek, müşterek/kombine kuvvet için uzay muharebe gücü sağlamak ve ABD’nin hayati önemini savunmak için uzayda, uzayda ve uzaya operasyonlar” yürütmesi gereken bir muharip komutanlığıdır. DOD’a göre müttefikler ve ortaklarla çıkarlar ”.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun özel Spaceflight’ına yer işareti koyun sayfa.

genel-7