Apple’ın Vision Pro kulaklığı daha yeni ortaya çıktı, ancak başı çoktan belaya girmiş olabilir. Apple’ın istediği kadar çok birim yapmak için mücadele ettiği iddia edilmekle kalmıyor, aynı zamanda şirket, görünür bir adlandırma gözetiminde cihazın takma adını değiştirmek zorunda bile kalabilir.

Çünkü Çin sitesinden bir rapor Sürücülerim (buraya çevrilmiş), rakip teknoloji firması Huawei’nin 2019’a kadar ülkede unvanı zaten ticari markalaştırdığı için Apple’ın Çin’de Vision Pro adını kullanamayabileceğini iddia ediyor.

Elma

Web sitesinde, ticari markanın Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi’nde kayıtlı olduğu ve 28 Kasım 2021’den 27 Kasım 2031’e kadar geçerli olduğu belirtiliyor. Başa takılan sanal gerçeklik ürünleri de dahil olmak üzere çok çeşitli cihazları kapsıyor.

Apple’ın zaten bir rakip tarafından tescillenmiş olan yeni amiral gemisi ürünü için bir isim seçeceğine inanmak zor, bu yüzden bunun nasıl sonuçlanacağını görmemiz gerekecek. Ancak Apple, Çin’de ürünün adını değiştirmek zorunda kalırsa, bu, halihazırda gereğinden fazla zorlukla karşılaşan bir ürün için başka bir baş ağrısı olacaktır.

Rakamlarla mücadele

Apple'ın Vision Pro kulaklığını kullanan biri.
Elma

Vision Pro için bildirilen tek endişe, adlandırma hakları değildir. Güney Koreli haber kaynağına göre ElekCihazın ekran panellerini üreten şirket olan Sony daha fazlasını üretemeyeceğinden, Apple’ın yılda yalnızca yaklaşık 400.000 Vision Pro kulaklık satabilmesi muhtemeldir.

Elec, Samsung’un her üç ayda bir maksimum 100.000 ila 200.000 panel veya yılda 400.000 ila 800.000 panel gönderebileceğine inanıyor. Her Vision Pro’nun iki paneli olduğunu varsayarsak, bu, Apple’ın her yıl maksimum 400.000 birim sevk edebileceğini gösterir. The Elec, Apple’ın Sony’den üretim kapasitesini artırmasını istediğinde Sony’nin bunu reddettiğine inanıyor.

Endişe verici olan şey, bu rakamın, kulaklığın Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) tanıtılmasından önce dolaşan zaten muhafazakar tahminlerden bile daha düşük olması.

Örneğin, Mart 2023’te Financial Times, Apple’ın yılda yalnızca yaklaşık bir milyon kulaklık satmayı beklediğini iddia etti; bu, 2022’de satılan yaklaşık 225 milyon iPhone’a kıyasla zaten düşük bir rakam. ekran endüstrisi uzmanı Ross Young, bunun olduğunu iddia ediyor “çok çok yüksek” çünkü Apple’ın mikro OLED tedarikçisi “bir yılda bu kadar çok üretemez.”

Apple’ın yılda yalnızca birkaç yüz bin Vision Pro kulaklık satacağı doğruysa bu, nakliye gecikmelerine ve eksikliklerine katlanmak zorunda kalabilecek ilgili müşteriler ve Apple’ın kendisi için kötü bir haber. Ne de olsa, bu kadar düşük satış rakamları, sektörde devrim yaratması amaçlanan yepyeni bir ürün için asla iyi bir görünüm değildir. Ne olursa olsun, Vision Pro’nun çetin bir savaşla karşı karşıya olduğu açık.


genel-19