Pek çok geliştirici için WWDC’yi izlemek, “Sherlocked” olup olmadıklarını öğrenmek için bekledikleri korkunç bir meseledir – yani, uygulamalarının modası geçmiş, Apple tarafından özelliklerini işletim sistemlerine yerleştirmiştir. Bunu bu yıl, Apple’ın birçok kişinin üçüncü taraf uygulaması Day One ile karşılaştırdığı Journal’ı duyurmasıyla gördük. Geçen yıl, bir web kamerası uygulaması olarak akıllı telefon Camo’ya çok benzeyen Continuity Cam’dı ve ondan önce, Moment’in özelliklerini yutan Screen Time vardı.

Apple’ın yeni özelliklerinin şu anda popüler olan bazı uygulamalardan geldiğini görmeye alıştık. Ancak Apple’ın geri dönüp eski, her yerde bulunan ve iPhone’dan ve hatta şirketin kendisinden önce gelen teknolojiden ilham alması daha az yaygındır – ve bu yıl, telesekreterlerle başlayarak tam olarak bunu yaptı.

Görsel sesli posta, arayan kimliği ve kısa mesajdan önce, dünyada kasetli büyük makineler vardı. Kasete bir mesaj kaydederdiniz ve birisi aradığında selamlamanızı duyar ve bip sesinden sonra sesli bir mesaj bırakırdı. Akıllı telefon çağında sesli mesajdan farklı olan nokta etkileşimdi: mesajı hoparlörden canlı olarak duyabiliyordunuz ve isterseniz telefona hala cevap verebiliyordunuz.

iOS 17’nin gelecek Canlı Sesli Mesaj özelliğinde şirket bunun bir yorumunu yapıyor. Biri aradığında ve cevap vermediğinizde, sesli mesaj kaydedilirken ekranınızda canlı bir transkript göreceksiniz ve arayan telefonu kapatmadan önce cevaplamayı seçebilirsiniz.

Telesekreterlerin iyi bir fikir olduğunu gösteriyor. Yalnızca Apple onları ele aldığında, siz pes edene veya kaset bitene kadar birinin “Evde olduğunu biliyorum, alın, alın, alın, alın” diye bağırmasını dinlemek zorunda değilsiniz.

Ayrıca Apple’ın başucundaki temel bir öğeye daha saplandığını gördük: çalar saatler. Kısmen çok basit cihazlar oldukları için ama aynı zamanda onlarla eğlenceli, bazen korkunç şeyler yapabildiğiniz için hala varlar (hatırlayın) saatli?). Apple’ın bunlara cevabı ise iOS 17’nin StandBy özelliği. iOS 17 yüklü kilitli bir iPhone, örneğin bir MagSafe standına yatay modda dik yerleştirildiğinde, widget’lar, saat ve hatta ekrana yayılan bir saat yüzü ile yeni, özelleştirilebilir bir arayüz gösterecek.

Bu yüzlerden biri, özellikle geceleri saat yüzünün rakamları veya analog saat indeksleri ve ibreler loş bir kırmızıya dönüştüğünde, eski analog çalar saatlerden bazılarına çok benziyor. Apple, bir saat kadranında bir sonraki alarmınızın aktif olduğunu bilmenizi sağlayan küçük bir komplikasyon bile gösterdi (eski dijital çalar saatler bunu genellikle “alarm” etiketli küçük bir kırmızı ışıkla yapardı).

Bilgi bağlamının önemli olduğunun kabul edilmesi güzel bir şey ve bazen sadece bir saate ve alarmınızın çalacağına dair biraz güvenceye ihtiyacınız var. Ne yazık ki, StandBy’nin her zaman açık olması için en az bir iPhone 14 Pro’ya ihtiyacınız olacak.

Son olarak, Apple mütevazi kartvizit için geliyor gibi görünüyor. Şirketin iOS 17 için lanse ettiği özelliklerden biri NameDrop olarak adlandırılıyor ve iPhone’unuzu başka bir iPhone’a yaklaştırarak çalışıyor, bu da iletişim bilgilerinizi – telefon numaralarınız ve e-posta adreslerinizi – onlarla paylaşmanızı istiyor. Kişi kartınızı AirDrop aracılığıyla paylaşarak zaten yapabileceğiniz bir şeyi kolaylaştırıyor.

Tabii ki, Apple yine de cömertçe diyeceğim şeyi aldı. ipuçları NameDrop’un eski Bump uygulamasının bir Sherlock’u olduğunu iddia edebilirsiniz, ancak bu, Google onu satın aldıktan sonra çoktan gitti. Apple ayrıca, Apple Photos’tan nesneleri kaldırmanıza izin veren bu özelliği bu yıl bir çıkartma yapma aracına dönüştürdü; Etiket Bırakmave yeni ruh hali günlüğü özelliğinin uygulama mağazasında benzerleri var. TechCrunch’ta bir harika yazı bu ve diğer örneklerle.

Ancak tarihin büyük akışı boyunca, Apple gibi şirketlerin geçmişten çekmeye çalıştığını görmek hiç de garip değil. Tekerleği yeniden icat etmekle ilgili eski atasözünün bir nedeni var – harika fikirler, onları yerleştirecek yeni bağlam varsa tekrarlanmaya mahkumdur. Örneğin, Google Pixel telefonlar yıllardır telesekreter numarasına benzer bir şey yaptı ve hatta bilgisayar klavyesi, daktilonun mantıklı bir evrimiydi. Kim bilir? Sırada kablosuz telefonlar olabilir.genel-2