Yeni orta sınıf ve düşük seviye GeForce RTX 40 grafik kartları, bellek kapasitesi açısından hayal kırıklığı yaratmaya devam ederken, GDDR6 belleğin spot fiyatının üst üste birkaç çeyrektir düştüğü bildirildi. Ve şimdi bu tür bir belleğin 8 GB’ı yalnızca yaklaşık 27 ABD dolarıdır.Daha doğrusu 1 GB’lık bir çipin fiyatı, geçen yılın başında 13 dolarken neredeyse 3 dolara düştü demek daha doğru olur.

Fiyatlardaki bu kadar etkileyici bir düşüş, hem kripto para birimi patlamasının sona ermesinden hem de bir bütün olarak video kartı pazarının durgunluğundan kaynaklanıyor.

Ne yazık ki, GDDR6 belleğin mevcut fiyatı, Nvidia’nın mevcut 3B kartları daha fazla bellekle büyük ölçüde yükseltmesine yol açmayacak. Birincisi, diğer büyük şirketler gibi Nvidia’nın da belirli ürünlerin satın alınması için uzun vadeli sözleşmeleri var ve oradaki fiyatlar o kadar aktif değişmiyor. İkincisi, aynı Nvidia RTX 40 ekran kartları serisi fiilen tamamlandı ve neredeyse tamamı piyasaya sunuldu ve şimdi şirketin tüm bu ürünleri satması gerekiyor.

Ancak zamanla Nvidia ve AMD, grafik kartlarının fiyatını düşürmek için bellek fiyatındaki indirimlerden yararlanabilir.genel-22