Yeni araştırmalar, mikro yerçekimi ortamlarında asılı kalan astronotların beyinlerinin zamanla değişmeye başladığını ve sıfırlanması için en az üç yıla ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Bir grup araştırmacı, uzaya yaptıkları yolculuktan sonra 30 astronotun beyin taramalarını incelediler ve Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) altı ay veya daha uzun süre kalmış olanların beyin ventriküllerinin önemli ölçüde genişlediğini buldular. bu çalışmakPerşembe tarihinde yayınlandı Bilimsel Raporlar, astronotların beyinlerinin iyileşmesine izin vermek için görevleri arasında Dünya’da üç yıl geçirmeleri gerektiğini öne sürüyor.

Ventriküller, beyni yastıklayan beyin omurilik sıvısı ile dolu boşluklardan oluşan bir ağdır. aynı zamanda onu beslemek ve korumaktır. Çalışmaya göre, yerçekimi olmadan sıvı yukarı doğru kaymaya başlar, beyni kafatasına doğru yukarı doğru iter ve ventrikülleri genişletir.

Astronotlar uzayda ne kadar çok zaman geçirirse, beyinleri üzerindeki etki o kadar büyük olur. Beyinleri incelenen 30 astronottan sekizi iki haftalık, 18’i ise altı aylık görevlere gitmişti.uzun görevler ve dördü yaklaşık bir yıl boyunca uzayda kaldı. Beyin taramaları, uzayda sadece iki hafta geçiren astronotların ventriküllerinde ölçülebilir bir değişiklik göstermedi.

Florida Üniversitesi’nde uygulamalı fizyoloji ve kinesiyoloji profesörü ve yeni çalışmanın yazarı Rachael Seidler, “İnsanların uzayda geçirdikleri süre arttıkça ventriküllerinin büyüdüğünü bulduk” dedi. ifade.

Uzay alabilir vücutta ciddi hasar. 2005 yılında NASA Astronotu John Phillips, vizyon değişmişti altı ay sonra-ISS’de uzun bir görev. Phillips tek değildi; bir dizi takip testi, çoğu astronotun görme yeteneğinde benzer değişiklikler yaşadığını ortaya çıkardı. Öncesi araştırma ayrıca, uzun süreli uzay uçuşunun, astronotlar uzaydan döndükten sonra tam bir yıl boyunca kalan artan sıvı hacmiyle beyindeki beyin omurilik sıvısı miktarını temelden değiştirebileceğini göstermiştir.

Liste burada bitmiyor. Diğer araştırmaların gösterdiği gibi, uzun süreli uzay uçuşu ile sonuçlanmak kemik yoğunluğu kaybı ve başlangıcı kas atrofisiüzerindeki zararlı etkilerinin yanı sıra kalp, gözler, omurga, hücrelerve genel olarak fiziksel uygunluk. dönüş ile beyin sağlığı2017’de yapılan araştırmalar, uzay beynin farklı bölgelerinde gri maddenin hem artmasına hem de azalmasına neden oldubu muhtemelen iyi değil; Gışın maddesi önemli bir rol oynar birçok rolde dahil olmak üzere temel işlevler kas kontrolü, duyguların işlenmesi, anıların depolanması ve duyusal algının yorumlanması.

Tüm söylenenler, tuzayda gerçekten zaman geçirmiş çok az denek olduğu göz önüne alındığında, uzay uçuşunun insan vücudu üzerindeki etkilerinin tam kapsamı hakkında hala çok fazla şey bilinmiyor. NASA ve diğer uzay ajansları, Ay’da sürdürülebilir insan varlığıve hatta belki de Mars’ta, bu tür araştırmalar artık her zamankinden daha önemli.

“Bunun uzun vadeli sonuçlarının ne olduğundan henüz emin değiliz. [brain ventricle expansion] Seidler, uzay yolcularının sağlığı ve davranışsal sağlığı üzerinde” dedi.

Ancak çalışma, beyin ventriküllerinin genişlemesinin altı aydan sonra azaldığını gösteriyor. “Eninde sonunda uzayda daha uzun süreler kalacağımızı düşünürsek, değişikliklerin katlanarak artmadığını görmek bizi mutlu etti” diye ekledi.

Son çalışmanın ana çıkarımı, astronotların tekrar uzaya çıkmadan önce Dünya’da biraz iyileşme süresine ihtiyaç duymaları ve beyin ventriküllerinin normale dönmesi için en az üç yıl geçmesi gerekiyor. Seidler, “Beynin iyileşmesine izin vermek iyi bir fikir gibi görünüyor,” dedi.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun adanmışlarına yer işareti koyun Uzay uçuşu sayfası.genel-7