2021’de piyasaya sürülen Sony Xperia PRO-1, kameralı akıllı telefonlarda 1 inç sensörün öncülerinden biridir. Söylentilere göre halefi Sony Xperia PRO-1 II (Mark iki kişi konuşuyor) onu bile geride bırakabilir. Çin medyasına göre Sony Xperia PRO-1 II, ana arka kamerada iki adet 1 inçlik görüntü sensörü kullanıyor. Bu, bir akıllı telefonda bu teknolojiyi kullanan piyasadaki ilk akıllı telefon olacaktır.


Yakın zamanda Çin web sitesinde Sony Xperia PRO-1 II olduğu iddia edilen prototipin yeni bir taslağı ortaya çıktı. Sina Weibo açıldı. Ancak, görüntülerin üçüncü bir şahıstan mı temin edildiği yoksa Sony tarafından resmi olarak onaylanıp onaylanmadığı belli değil. Ayrıca resimde görülen akıllı telefon, nisan ayında yayınlanan akıllı telefona çok benziyor. konsept video zaten görülüyordu.

Sony Xperia Pro II

Sony Xperia PRO-1 II’nin olduğu iddia edilen bir taslağı. / © Weibo

Buradan çıkarabileceğimiz sonuç, artık eşit boyutta iki ana kamera halkası olmasına rağmen cihazın Xperia PRO-1 ile belli bir benzerlik taşıdığı. Bu, Sony’nin ikincil kameralardan birini düşürdüğünü ve onu bilinmeyen optiklere sahip ikinci bir 1 inçlik kamerayla değiştirdiğini gösterebilir. Ayrıca 3D ToF derinlik sensörü de alt kısımda yeniden konumlandırılmış görünüyor.

Sony Xperia PRO-1II

Sony Xperia PRO-1 II konsept tasarımı bir videoda gösteriliyor. / © Multi Tech Medya

Karşılaştırma için: Meslektaşımız Benjamin’in test ettiği Sony Xperia PRO-I, arkasında Zeiss lensli 12 MP 1 inç görüntü sensörünü barındıran geniş ve dairesel bir kamera dizisine sahiptir. Bunun üzerinde, 12MP telefoto ve 12MP ultra geniş kameraların yanı sıra 3D ToF derinlik sensörünü barındıran uzun, eliptik bir kamera adası var.

Sony’nin Eylül ayında Xperia 5 V’yi piyasaya sürmesi bekleniyor. İlk Xperia 7’nin, Xperia 10 V’den daha iyi özelliklere sahip amiral gemisiyle birlikte piyasaya sürülebileceğine dair spekülasyonlar da var. Xperia PRO-1 II’ye gelince, bu ultra premium kameralı cep telefonu hakkında henüz bir ayrıntı yok. Belki de Japon markası yaklaşan etkinlik hakkında bir ipucu verecektir.

İki adet 1 inçlik görüntü sensörlü Sony Xperia PRO-1 II hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu aşırı mı? Yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirmekten çekinmeyin.genel-27