Yetiştirilmiş et şirketi Higher Steaks’e 30 milyon $ (23.9 milyon £) fon sağlandı ve Uncommon olarak yeniden markalaşıyor.

Uncommon’ın son turuna iştahı olan mevcut yatırımcılar arasında OpenAI’nin CEO’su Sam Altman da var. Balderton Capital ve Lowercarbon, Seri A turunu yönetti. Onlara Max Altman, Miray Zaki, Sebastiano Castiglioni katıldı. Kızıl Alp ve Doğu Alfa.

Şimdilik, gıda teknolojisi girişimi, pastırma ve domuz göbeği dahil olmak üzere ekili domuz etine odaklanıyor. Şirket, hücrelere tek bir hayvan hücresinden protein yapmalarını söylemekten sorumlu molekülü manipüle etmek için teknoloji yarattı.

Cambridge merkezli girişimin yaklaşımı genetik modifikasyon gerektirmiyor, antibiyotikler, hayvansal ürünler veya “toksik küçük moleküller”.

Uncommon’un CEO’su ve kurucusu Benjamina Bollag şunları söyledi: “Genç yaşlardan beri, diyetlerin ve yiyecek seçimlerinin sağlığımız üzerinde nasıl orantısız bir etkiye sahip olabileceğinin her zaman farkındaydım.

“Bu, ekili domuzdan başlayarak sağlığımıza yönelik en acil sorunların üstesinden gelmek için hücrelerin gücünü kullanan bir biyo-yaratım şirketi olan Uncommon’u bulmamı sağladı.”

Üretimi hızlandırmak için alışılmadık planlar Cambridge Technopark üretim tesisi, düzenleyici onay alın ve zam ile işe alımları artırın.

Balderton Capital’in ortağı Daniel Waterhouse, “Etkili et endüstrisi, malzeme maliyetinden düzenleme ve ölçeklendirmeye kadar önemli zorluklarla karşı karşıyadır” dedi.

Toplamda Uncommon şimdi 35 milyon $ (27.9 milyon £) fon sağladı.

Laboratuvarda yetiştirilen et veya kültürlü et olarak da bilinen diğer ekili et şirketleri arasında Hoxton Farms ve Ivy Farms bulunmaktadır.genel-11