Ne düşündüğünüzü biliyorum: Bu saçma tıklama tuzağı başlığı ne hakkında? Birkaç hafta önce elektrikli arabamı şarj ettim, fırınımda öğle yemeği pişirdim ve birkaç saat içinde tamamen bedavaya çamaşır yıkadım. Geçen hafta sonu, aynı şeyi yapmak için elektriğimin maliyeti kWh başına 8 peniden daha azdı. Birleşik Krallık’taki çoğu insanın şu anda ödemek zorunda kaldığı fahiş tavanlı orana kıyasla şu anda elektrik faturalarımda ortalama olarak yüzde 40 tasarruf ediyorum.

Nasıl? Ahtapot Enerji ve herkesin bunu bilmesini istiyorum.

İngiltere’nin enerji piyasası fiyatlarının bir karışımı ve yeni bir elektrikli araç satın almam sayesinde son birkaç aydır elektrik kullanımımı takıntı haline getirdim. bir arkadaş tavsiye etti Octopus Energy’nin Çevik sözleşmesi, toptan satış fiyatlarına göre her 30 dakikada bir değişken fiyatlandırma sağlar. Son aylarda İngiltere’de toptan elektrik fiyatları düşmeye başladığından, büyük tasarrufla tüm kış kullanıyordu. 2023’te Octopus’un Agile fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından toptan satış fiyatlarının artmasının ardından Birleşik Krallık hükümetinin elektrik için maksimum tüketici fiyatlarını sınırlamak için uygulamaya koyduğu Enerji Fiyat Garantisi sübvansiyonunun çok altına düştü.

Ahtapot Enerji, 30 dakikalık oranlarını her gün saat 16:00’da verir, böylece bulaşık makinenizi, çamaşır makinenizi, fırınınızı kullanmak veya elektrikli bir arabayı şarj etmek için en iyi zamanları görebilirsiniz. 16:00 ile 19:00 arasındaki en yüksek ücretler, tipik olarak kWh başına 34p ve hatta 35p’lik normal oranlardır, ancak bu saatlerin dışında, son aylarda kişisel olarak benim için ortalama kWh başına 20p civarındaydı.

Octopus Energy’nin Çevik tarifesi de EV sahipleri için idealdir.

Enerji kullanımınızı zirve penceresinin dışına kaydırabilirseniz, çok para biriktirebilirsiniz. Yapamasanız bile tasarruf edeceksiniz çünkü günün yaklaşık 20 saati Agile oranları standart oranların çok altında.

Birleşik Krallık’taki sağlayıcılar arasında standart elektrik tarifesi şu anda kWh başına yaklaşık 34p ve günlük servis ücreti 50p’ye kadar. Bu oranlar ve hizmet ücretleri, sağlayıcıya göre biraz farklılık gösterir, ancak Birleşik Krallık’taki insanların büyük çoğunluğu şu anda 30p/kWh’nin üzerinde ödeme yapıyor. Temmuz ayında Birleşik Krallık’taki üst sınır, mevcut Enerji Fiyat Garantisinin altına düşen ve Ofgem düzenleyicisinin kendi fiyat üst sınırlarıyla geri dönmesini sağlayan bir oran olan kWh başına 30p olarak belirlenecek.

Ancak bu fiyat sınırı, şu anda ödediğimin çok ötesinde. Geçtiğimiz 28 gün boyunca, standart ücret üzerinden ödeyeceğim kWh başına 34p yerine, kWh başına 16,9p oranında günde ortalama 16kWh kullandım. Bu, çoğu insanın aynı miktarda elektrik için ödeyeceği miktara kıyasla yaklaşık yüzde 50’lik bir tasarruf anlamına geliyor.

Öyleyse neden ben ve diğerleri bunu yakın zamana kadar duymadık? Değişken oranlı tarifeler risklidir. Ahtapot Enerji piyasaları Çevik EV’leri, depolama ısıtıcıları veya enerji kullanımlarını yoğun saatlerin dışına kaydırabilen herkes için ideal bir tarife olarak. Ancak aynı zamanda fiyatların herhangi bir zamanda kWh başına 100p’ye kadar çıkabileceği konusunda da uyarıda bulunuyor, bu da şu anda standart oranların üç katı. Kulağa korkutucu geliyor ama nadiren olan bir şey. Aslında, 2023’te İngiltere’nin çoğu yerinde kWh başına 40p’yi geçmedi.

Octopus Energy Agile için East Midlands’da son 365 gündeki ortalama oranlar.
Resim: Birleşik Krallık Enerji İstatistikleri

Bunun nedeni büyük ölçüde toptan satış fiyatlarının düşmesi, daha istikrarlı ortalamalar ve saatlerce ücretsiz elektrik elde ettiğiniz fiyat düşüş anları yaratmasıdır. Yukarıdaki tabloda Octopus Energy Agile’da fiyatlandırmanın son altı ayda birçok kez kWh başına 0p’ye veya altına düştüğünü görebilirsiniz.

Son aylarda görülen indirimlere rağmen, Aralık ayının büyük bir bölümünde sürekli bir artış görebilirsiniz; burada maksimum fiyatlar kWh başına 80 peniye kadar çıktı; bu, müşterilerin çoğunlukla 16:00 ile 19:00 saatleri arasında en yoğun olduğu dönemde görebilecekleri çok pahalı bir oran. Toptan fiyatlar istikrar kazanmaya ve düşmeye devam ederse, umarım bu kış bunun tekrarını görmeyiz. Fiyatlar aniden yükselirse, Ofgem’in garantisiyle sınırlanacak olan standart fiyata her zaman hemen geri dönebilirsiniz.

Fiyatlar yükselirse, her zaman standart bir tarifeye dönebilirsiniz.

Bu oynaklık, İngiltere’deki herkese böyle bir enerji tarifesi önermeyi zorlaştırıyor, bu da çoğu insanın Agile’ı duymamış olmasının bir başka nedeni. Tüketici savunucusu Martin Lewis, daha çok “Para Tasarruf Uzmanı”, hükümeti sürekli olarak elektrik fiyatlarına yardımcı olması için zorluyor, ancak nadiren insanlara değişken oranlı tarifelere geçmelerini tavsiye ediyor. Birleşik Krallık’taki tüketiciler, bu enerji ve yaşam maliyeti krizi boyunca Lewis’in tavsiyelerine bakıyorlardı, ancak o, Octopus Energy’nin “akıllı” Çevik tarifesini vurguladı. Nisan içinde. Artık altı aylık istikrarlı veriye sahip olduğumuza göre, piyasaya yeniden uygun sabit oranlar gelene kadar Agile’ı önermeye başlamanın zamanı geldiğini düşünüyorum.

iOS için Octopus Watch uygulaması, günlük oranları izlemenin harika bir yoludur.
Ekran görüntüsü: Tom Warren / The Verge

Günlük fiyatları takip edecek kadar bilgiliyseniz, burada büyük fayda sağlayacaksınız. Şirket, hizmete tavsiye ettiğiniz bir arkadaşınızla 100 £ paylaştığınız bir tavsiye programı bile sunduğundan, kişisel olarak arkadaşlarım ve ailemle bir Ahtapot Enerji satıcısı oldum. Fiyatların ne zaman düştüğüne dair uyarılar ve 24 saatlik dönemlerde fiyat oranlarını görmek için mükemmel Octopus Watch iOS uygulamasını kullanıyorum, ancak Octopus bunları kendi mobil uygulamasında ve web sitesinde de yayınlıyor.

Sen irade Bununla birlikte, sayaç okumalarını Octopus Energy’ye otomatik olarak gönderebilmek ve Agile’ı kullanabilmek için en son SMETS2 akıllı sayacına (bazı SMETS1’ler desteklenir) ihtiyaç duyar. Bir akıllı sayacınız yoksa, yine de geçiş yapabilirsiniz ve Octopus bir sayaç kurulumu ayarlayacaktır. Ahtapot da pazarlamaya başladı takip tarifesi son zamanlarda Çevik’e benzeyen ancak fiyatların yanlış yöne gitmesi durumunda çıkmanın ne kadar süreceği konusunda daha fazla kısıtlaması olan.

Çevre dostu ve mükemmel müşteri hizmetlerine sahip bir kamu hizmeti şirketi kullanmak da canlandırıcı. giderek artan bir şekilde verimsiz ve bozuk Birleşik Krallık enerji piyasasıOctopus Energy, Birleşik Krallık’ta şimdiye kadar gördüğüm en iyi hizmet olarak yazılım ürünlerinden biriyle yeşil enerji sağlama konusunda çok ileride.

Sonunda, oranları izlediğim süreyi sınırlamak için akıllı ev teknolojisi ve satış noktalarıyla bunun çoğunu otomatikleştirmeyi umuyorum. Ancak, size büyük İngiliz Sterlini tasarruf etmenize yardımcı olur diye bu ipucunu şimdi paylaşayım dedim.genel-2