Alıcılar, bir düzine yıldan fazla bir süredir Lada için otomatik şanzıman istiyorlar, ancak gerçek şu ki, bu şanzıman hiç olmadı ve olmayacak: daha önce Renault, CVT’sini AvtoVAZ ile paylaştı ve Renault, Tolyatti’de Rusya’dan ayrıldıktan sonra girdiler. Çinlilerle ortaklığa dönüştü. Ancak AvtoVAZ’ın hiçbir şekilde başaramadığı bir şey GAZ tarafından yapıldı: GAZ Grup hattı çerçevesinde, şimdi PAZ otobüslerinin yanı sıra Lawn Next ve Sadko Next’e ve içinde 6 vitesli bir otomatik takılıyor. gelecekte görünecek ve Valdai 12’de. Artık GAZ’ın şanzıman üretimini nasıl organize ettiği öğrenildi.


Fotoğraf: GAZ Grubu

GAZ otomatik şanzımanının ilk prototiplerinin 2017-2018’in başında hazır olduğu ortaya çıktı, aynı zamanda şirket hem bileşenlerin hem de montaj ve test ekipmanlarının üretimi için ortaklar aramaya başladı.

Otomatik şanzımanların ilk örneklerinde, çok plakalı kavramalar yandı: test tezgahında, ünitenin yağ doldurma borusundan duman akmaya başladı. Bunu önlemek için tasarımda birçok değişiklik yapıldı.

Otomatik şanzımanların üretiminde temizlik ve doğruluk son derece önemlidir, bu nedenle üretime giren tüm parçalar yıkanır: bir yıkayıcı dökme demir ve çelik parçalar için, diğer ultrasonik ise alüminyum için tasarlanmıştır.

Gövde parçaları sızdırmazlık açısından kontrol edilir, dişlilerin ve millerin geometrisini analiz etmek için eksiksiz bir laboratuvar oluşturulmuştur. Montaj hattı, birimlerin aralarında özel bir “uydu” üzerinde hareket ettiği altı iş istasyonundan oluşur. Bazı istasyonlarda hava anahtarının çalışması için konum sensörlü kılavuzlar bulunur: işlem yanlış kuvvetle gerçekleştirilirse, sensör bunu size bildirir.

Son olarak, otomatik şanzımana yağ dökülür ve bir arabayı taklit eden alıştırma standına gönderilir. “Sürüş”, “Geri” modlarını test eder ve ayrıca vites değişimlerini ve acil durum modunu simüle eder. Alıştırma sırasında ayrıca bir titreşim analizi de yapılır. Tüm bu işlemler GAZ Grubunun Nizhny Novgorod tesisinde gerçekleştirilmektedir.genel-22