Google Kıdemli Başkan Yardımcısından bir tweet Hiroshi Lockheimer (aracılığıyla CNET), AT&T’nin varsayılan mesajlaşma uygulamasının artık AT&T’nin Android kullanıcılarının Zengin İletişim Hizmeti (RCS) özelliklerine anında erişmesine olanak tanıyan Jibe platformunu kullanacağını ortaya koyuyor. RCS, Google Mesajları uygulamasında kullanılan mesajlaşma hizmetidir ve iMessage’ın iOS kullanıcılarına sunduğu özelliklerin birçoğunu sunar. iMessage gibi, bu ekstra RCS özellikleri yalnızca bir RCS kullanıcısı başka bir RCS kullanıcısıyla mesajlaştığında veya herkesin RCS kullandığı bir grup sohbeti sırasında çalışır.
iMessage gibi, RCS kullanıcıları da uçtan uca şifrelemeye, daha yüksek kaliteli görüntülere, mesajlar için daha büyük karakter sınırına, okundu bilgilerine, yazma göstergelerine ve daha fazlasına sahip olur. RCS ve iMessage gibi platformlar, SMS/MMS mesajlaşması tarafından kullanılan hücresel ağlar yerine veri ağlarını kullanır. ABD’deki üç büyük kablosuz firma (Verizon, T-Mobile ve AT&T), Google’ın RCS mesajları uygulamasını sattıkları Android telefonlara önceden yüklemeyi kabul ettiler, operatörler ayrıca bazı kullanıcıların kafasını karıştırmış olabilecek kendi SMS/MMS uygulamalarını da dahil ettiler.

Lockheimer’dan gelen tweet, AT&T’nin varsayılan mesajlaşma uygulamasının artık Jibe platformunu kullandığı anlamına geliyor. Sonuç olarak, ülkenin en büyük üçüncü kablosuz sağlayıcısının aboneleri, Android’de AT&T mesajlaşma uygulaması, onlara yanıtlara emoji ekleme yeteneği gibi yeni özellikler de dahil olmak üzere yukarıda belirtilen tüm RCS özelliklerini veriyor.

RCS’nin varsayılan olarak AT&T’nin Android kullanıcıları tarafından kullanılabilir olması, platformun bu yılın sonuna kadar 1 milyar kullanıcıya ulaşmasına yardımcı olabilir. Şu anda dünya çapında yaklaşık 800 milyon RCS kullanıcısı var.

Google baskı yapmaya çalıştı Apple, RCS’yi destekleyecek, ancak şimdilik Apple’ın bunu yapmak için acelesi yok. Geçen Eylül ayında Vox Media’nın Kod Konferansı’nda Apple CEO’su Tim Cook’a, selefi merhum Steve Jobs’a iMessage’da RCS’yi desteklemek konusunda nasıl hissedeceği soruldu. Cook, Jobs’un “seni bir iPhone’a dönüştürmeyi çok seveceğini” söyledi. Aynı kişi daha sonra annesinin üzgün olduğunu çünkü iPhone’unu kullanarak Android cihazına resim gönderdiğinde görüntülerin kalitesinin düşük olduğunu belirtti. Cook’un yanıtı, “Annene bir iPhone al.”
Herhangi bir nedenle Google telefonunuzda Google Mesajları uygulaması yoksa, bunu Play Store’dan şu şekilde yükleyebilirsiniz: bu bağlantıya dokunarak.

telefon-1