MAVEN uzay aracı, neredeyse on yıldır Mars’ın yörüngesinde. Kredi bilgileri: NASA/GSFC

Kiruna’daki Umeå Üniversitesi ve İsveç Uzay Fiziği Enstitüsü’nden bir araştırma ekibi, NASA’nın MAVEN uzay aracı tarafından toplanan verileri kullanarak Mars’ın manyeto kılıfında jet akımları keşfetti. Bu, Dünya dışındaki bir gezegenin manyeto kılıfında ilk kez böyle bir jet bulundu. Sonuçlar dergide yayınlandı Bilim Gelişmeleri.

Bir manyeto kılıf jeti, manyeto kılıf içinde akan bir plazma yığınıdır. Çevresinden daha hızlı veya daha yoğun, bazen hem daha hızlı hem de daha yoğun olmasıyla ayırt edilir. Manyeto kılıf, güneş rüzgarının bir gezegenin etrafında akmaya zorlandığı uzayın bir parçasıdır.

Çalışmayı yöneten Umeå Üniversitesi’nde Doçent olan Herbert Gunell, “Manyeto kılıflardaki jet akışları, Dünya’nın yakınında 25 yıldır görülüyor ve başka bir yerde bulunabileceklerini gerçekten merak ettik” diyor.

NASA’nın MAVEN uzay aracı, Mars atmosferini ve güneş rüzgarı ile etkileşimini incelemek için 2014’ten beri Mars’ın etrafında yörüngede bulunuyor.

Mars'ın manyetik katmanındaki jet akışları araştırmacıları büyülüyor

Gözlem yeri. Üç gözlem sırasında MAVEN uzay aracının Mars Solar Orbital (MSO) koordinatlarındaki konumları. Üzerine yansıtılan uzay aracı konumları (A) Xy(B) XzVe (C) yz uçak. (D) Dikey eksenin MSO’ya olan mesafeyi temsil ettiği silindirik bir koordinat sistemindeki uzay aracı konumları X eksen. Oklar, her bir panelin düzlemindeki hız bileşeninin yönünü göstermektedir. Hız, tüm okların aynı uzunluğa sahip olması için normalleştirilir. içindeki bileşen yz düzlem (C), diğer bileşenlerden önemli ölçüde daha küçüktür. Kesikli ve düz çizgiler, bir model pruva şokunu göstermektedir (27) iki farklı parametre seti için. Uzay aracı, bir jet gözlemi sırasında, şekildeki konumları işaretleyen sembolden daha küçük olan yaklaşık 100 ila 200 km hareket eder. Kredi: Bilim Gelişmeleri (2023). DOI: 10.1126/sciadv.adg5703

“MAVEN’den önce, sadece Dünya’nın etrafında, jetleri tespit edecek kadar hızlı aletlere sahip uydularımız vardı. Ancak iki gezegen arasında önemli farklılıklar olduğu için onları Mars’ta bulacağımız belli değildi. Örneğin, Mars Dünya’dan daha küçüktür. ve küresel bir manyetik alandan yoksundur, bu nedenle Mars’taki manyeto kılıf Dünya’dakinden çok daha küçüktür. Bu farklılıklara rağmen, artık Mars’ın da manyeto kılıf jetleri olduğunu biliyoruz,” diyor Herbert Gunell.

“Manyeto-kılıf jetlerinin dalgalar oluşturduğunu ve tüm manyeto-kılıf boyunca ilerleyip daha aşağıda daha güçlü manyetik alanların olduğu bölgeye girebildiklerini zaten gördük. Mars’ta var olduklarını yeni keşfettik ve hakkında daha fazlasını öğrenmek heyecan verici olacak. onları ve Mars ile güneş rüzgarı arasındaki etkileşimde oynadıkları rolü.”

Daha fazla bilgi:
Herbert Gunell ve diğerleri, Mars’taki Magnetoheath jetleri, Bilim Gelişmeleri (2023). DOI: 10.1126/sciadv.adg5703

Umea Üniversitesi tarafından sağlanan


Alıntı: Araştırmacılar, 10 Haziran 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-06-jet-streams-mars-magnetosheath.html adresinden alınan Mars’ın manyeto kılıfında (2023, 9 Haziran) jet akışlarını keşfettiler.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1