Android 14 Beta 3, Pil Tasarrufu özelliği etkinleştirildiğinde bir Android telefonun pil ömrünü uzatabilecek şık ve küçük bir özellik içerir. Pil Tasarrufunu açmak için şu adrese gidin: Ayarlar > Pil > Batarya koruyucu ve özelliği açın. Fark edeceğiniz ilk şey, pil ömründen biraz tasarruf etmenizi sağlamak için telefonun Karanlık moda girmesidir. Ayrıca, telefonun enerji tüketimini azaltmak için bazı uygulamaların arka planda çalışmasını sınırlar veya durdurur. Ama bu yeni bir şey değil.

Pil Tasarrufu özelliğinin şimdi Android 14 Beta 3’te yaptığı yeni bir şey, duvar kağıdını karartmaktır. Bu, duvar kağıdını karartmak için Extreme Battery Saver’ı etkinleştirmenizi (bununla ilgili daha sonra daha fazla bilgi vereceğiz) veya Digital Wellbeing’de Uyku Vakti modunu kullanmanızı gerektiriyordu. Şimdi bu, Pil Tasarrufu açıkken gerçekleşecek. Son Pixel telefonlarla ilgili şikayetlerden birinin, Pixel 6 Pro ve Pixel 7 Pro’nun yüksek kapasiteli 5.000mAh bataryaya sahip olmasına rağmen hayal kırıklığı yaratan pil ömrü olduğu düşünüldüğünde, bu, bu acıyı biraz hafifletmek için kullanılabilir.
Duvar kağıdı karardığında, koyu arka plan ve parlak uygulama simgeleriyle daha yüksek bir kontrast oluşturur. Bu, ana ekranda belirli uygulamaları bulmayı kolaylaştırır ve özellikle geceleri oldukça havalı görünür.

Android 14 Beta 3’te fark ettiğimiz bir diğer şey de, Extreme Battery Saver’ın artık ayrı bir listesinin olmaması ve artık Battery Saver sayfasının bir parçası olması. Extreme Battery Saver ile daha da fazla özellik kapatılır ve yalnızca temel uygulamalar ve gerekliler listesine eklediğiniz uygulamalar kullanılabilir. Bu özelliği açmak için şu adrese gidin: Ayarlar > Pil > Batarya koruyucu ve Extreme Battery Saver seçeneğinin yanındaki düğmeye dokunun.

Piliniz azalıyorsa ve hareket halindeyken telefonunuzu şarj etmenin bir yolu yoksa yapabileceğiniz diğer şeyler:

  • Telefonunuz kablosuz şarjı destekliyorsa, telefonunda ters kablosuz şarj olan bir arkadaş bulun ve bu şekilde biraz daha güç elde edin.
  • Telefonunuzu gerçekten kullanmanız gerekene kadar tüm telsizleri kapatmak için Uçak modunu açın.
  • Parlaklığı, ekrana bakarken kendinizi rahat hissedebileceğiniz en düşük ayara getirin.
  • Bir prize erişemeyecekseniz, tamamen şarj edilmiş bir güç bankası getirin.
  • Bir araç şarj cihazı satın alın ve arabada olduğunuz her an kullanın.

Bu ipuçlarından bazılarını deneyin ve telefonunuzun pili bitmeden ne kadar süre dayanabileceğine şaşırabilirsiniz.telefon-1