Bir uzay ajansı yetkilisine göre, NASA şirketin iniş aracında ay yüzeyine inmeye hazır olmak için beklerken, SpaceX’in Yıldız Gemisi insanlığın Ay’a dönüşünü geciktirebilir.

NASA’nın keşif sistemleri geliştirmeden sorumlu yönetici yardımcısı Jim Free Çarşamba günü, 50 yıldan fazla bir süredir ilk kez astronotları Ay’a indirmek için tasarlanan Artemis 3 görevinin muhtemelen 2025 yerine 2026’ya erteleneceğini söyledi, SpaceNews bildirildi.

Free, Ulusal Akademilerin Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurulu ile Uzay Çalışmaları Kurulu’nun ortak toplantısında yaptığı açıklamada, “SpaceX’in yaşadığı zorluklar göz önüne alındığında, bunun gerçekten endişe verici olduğunu düşünüyorum” dedi.

SpaceX bir altında 2,89 milyar dolarlık sözleşme Starship roketinin aya iniş versiyonunu kullanmak için 2025’in sonlarına kadar Ay’a insan iniş NASA’nın Artemis 3 görevinin bir parçası olarak ve ardından Artemis 4 için tekrar 2028 yılında, bir 1,15 milyar dolarlık ayrı sözleşme geçen yıl imzalandı

Bununla birlikte, insanları Ay’a indirmeden önce, Starship’in önce ay yüzeyine mürettebatsız bir görev gerçekleştirmesi gerekiyor; bu aynı zamanda, Ay’a yolculuğundan önce araca yakıt verebilmeleri için tanker araçları Dünya yörüngesine fırlatmayı da içeriyor. SpaceNews’te Free’nin “Bu görevleri tamamlamak için çok fazla fırlatma var” dediği aktarıldı. “Önemli sayıda lansmanları var ve bu, tabii ki, 2025 yılının Aralık ayı hakkında beni endişelendiriyor. [Artemis 3 launch] tarih.”

NASA, ticari bir aya iniş için ikinci bir seçeneğe sahip, yani Blue Origin’s Blue Moon, ancak bu, 2029’a kadar olmayacak olan Artemis 5 için belirlendi.

İlgili makale: NASA, Artemis Görevleri İçin İkinci Ay İniş Aracını İnşa Etmek İçin Mavi Menşei Seçti

SpaceX’ler Starship ilk kez fırlatıldı 20 Nisan’da mükemmel olmayan bir test uçuşu için. Kalkıştan yaklaşık dört dakika sonra Starship, Meksika Körfezi üzerindeki göklerde patladı. Roket motorlarından birkaçı uçuş sırasında arızalandı ve iki aşamalı ağır kaldırma fırlatma aracı kendi kendini imha etmeye zorlandı; bahsedilen, roketin kendini yok etme komutuna yanıt vermesi 40 saniye sürdüilk lansmanın bir başka sıkıntılı yönü de buydu.

Zamansız patlamasına rağmen SpaceX CEO’su Elon Musk, test uçuşunu hala başarılı buluyor ve Starship’in hazır olacağını tahmin ediyordu. “birkaç ay” içinde tekrar uçun. O sırada NASA Yöneticisi Bill Nelson, SpaceX’in iddialı zaman çizelgesine olan güvenini dile getirdi House Bilim, Uzay ve Teknoloji Komitesi önündeki bir duruşma sırasında.

SpaceX’in yörünge test uçuşundan bir ay sonra Starship’in fırlatılmasında çok az ilerleme göstermesi veya hiç ilerleme göstermemesinin ardından NASA’nın duyarlılığı son zamanlarda değişmiş olabilir. SpaceX’in hala Federal Havacılık İdaresi’nden yeşil ışığa ihtiyacı var. devam eden bir soruşturma süresince karaya oturmuş Starship beceriksiz uçuşuna. bu FAA ayrıca bir dava ile mücadele ediyor Koruma ve Teksas-yerel kar amacı gütmeyen gruplardan oluşan bir koalisyonun, SpaceX’in Boca Chica’daki Starship faaliyetlerini onaylaması nedeniyle yönetime dava açmasına neden olan başarısız lansmanla ilgili. UzayX yakın zamanda FAA’nın yanında savaşmak için başvurdu bu davada

Uzay ajansı, Çin’in Ay’a inişte liderliği ele geçirebileceğinden korkarak Artemis programı için sıkı bir zaman çizelgesinde. Çin geçtiğimiz günlerde açıkladı kendi mürettebatlı inişi için 2030’u hedefliyor Ay’da, NASA ile rekabet edebilmek için ay yüzeyinde kendi varlığını kurmayı hedefliyor.

NASA son zamanlarda ticari ortaklarına daha fazla güveniyor ve bu bazen uzay ajansının kontrolü dışında gecikmelere yol açabiliyor. SpaceX başarılı oldu Uluslararası Uzay İstasyonuna astronot ve kargo teslimi (ISS), NASA’nın Ticari Mürettebat Programının bir parçası olarak, Boeing geride kaldı aynı görevler için tasarlanmış CST-100 Starliner programı ile.

Uzay ajansının özel ortaklıkları, kendi fırlatma aracı kaygısıyla gelebilse de, NASA’ya zaman ve para kazandırmak için tasarlandı.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun adanmışlarına yer işareti koyun Uzay uçuşu sayfası.genel-7