en az tüç ABD senatörü düşünüyor TikTok’lar CEO sahip olabilir federal yasayı ihlal etti. Son mektuplarda milletvekilleri Shou Zi Chew’in yalan söylediğini söylüyor şirketin hakkında sırasında veri depolama uygulamaları Bu yılın başlarında hırçın Kongre duruşması. Chew’in boşboğaz cevaplarına yeniden odaklanma, Çinli TikTok ve ByteDance çalışanlarını öne süren bir dizi haberin ardından geldi. Çin Topluluk Partisi yetkilileri bilevardı ABD kullanıcı verilerine daha önce bilinenden daha fazla erişim.

Çarşamba günü, Connecticut’tan Demokrat Senatör Richard Blumenthal ve Tennessee’den Cumhuriyetçi Senatör Marsha Blackburn bir bildiri gönderdiler. mektup şirketin CEO’suna hitaben, algılanan gizlilik ve ulusal güvenlik endişeleriyle ilgili olarak “yanıltıcı veya yanlış yanıt modeli” tanımladılar. Senatörler son zamanlarda söyledi medya raporlar Chew ve diğerlerinin geçmişte yaptığı açıklamalar “doğrudan çelişiyor”. Raporlar, hangi anmak dahili şirket belgeler, betimlemek Çin merkezli TikTok ve ByteDance çalışanları nasıl ABD içerik oluşturucularının hassas finansal bilgilerine ve diğer verilerine erişti. Senatörler, Chew’in duruşma sırasında yaptığı açıklamalara dikkat çekti. mektupta, milletvekillerine ABD kullanıcı verilerinin “geçmişte her zaman Virginia ve Singapur’da saklandığını” söylediği belirtildi.

Senatörler, “Gözetim duruşmaları ve mektuplar sırasında bize yanıtlar da dahil olmak üzere, TikTok’un ABD’deki Kongre’ye ve kullanıcılarına tekrar tekrar yanıltıcı, yanlış veya yanlış bilgi sağlama modelinden derin bir şekilde rahatsız oluyoruz” diye yazdı. Senatörler, Chew’in ifadelerinin yemin altında yapıldığını kabul etmek için bir noktaya değindiler. Yemin altında bilerek yalan söylemek federal bir suçtur.

Senatör Blumenthal ve Blackburn mektuplarında TikTok’a şirketi Çin’de ne zaman veri depoladığı ve şirketin Çin’de depolanan Amerikalıları Pekin yetkilileriyle paylaşmaya yasal olarak zorlanıp zorlanmayacağı konusunda sorguya çeken 14 sorudan oluşan bir liste gönderdi. Şirketin bu sorulara yanıt vermek için 16 Haziran’a kadar süresi var.

Blumenthal ve Blackburn’ün mektubu, Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio’nun kendi mektubunu göndermesinden bir haftadan kısa bir süre sonra geldi. güçlü ifadeli mektup, bu kez Amerika Birleşik Devletleri Başsavcısı Merrick Garland’dan Chew’in ifadeleriyle ilgili bir soruşturma başlatmasını istiyor. Rubio, diğer senatörler gibi, TikTok çalışanlarının ABD TikTokers’ın mali bilgilerini CEO’nun Kongre’yi yanılttığının kanıtı olarak gördüğünü iddia eden yakın tarihli bir Forbes makalesine atıfta bulundu.

Rubio, “Chew, bu davada yaptığı gibi, TikTok’un operasyonuyla ilgili maddi gerçekler hakkında yanlış beyanlarda bulunmaktan sorumlu tutulmalıdır” dedi. TikTok, Gizmdod’un yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Yeni Raporlar iddiası eÇin’deki çalışanlar önceden bilinenden daha fazla erişime sahipti

TikTok yöneticileri yıllarca, milletvekillerinin TikTok’un ABD kullanıcı verilerini Çin’e göndermek için bir casusluk aracı olarak kullanılabileceğine dair korkularını önemsizleştirmeye çalıştı. Şirket, bunun için bir milyar doların üzerinde para harcıyor. Teksas Projesi tamamlandıktan sonra tüm ABD kullanıcı verilerini Amerikan Oracle sunucularında güvence altına almaya çalışacak olan veri yeniden yönlendirme çabası. Söz konusu projenin tamamlanması için zaman çizelgesi, ancak, belirsizliğini koruyor. O zamana kadar TikTok, Çinli olmayan kuruluşların ABD verilerine erişip erişemeyeceği ve bu verilerin nerede depolandığı ile ilgili sorular etrafında dans etmeye çalışmak gibi rahatsız bir konumda buluyor.

Son bir çift hikaye bu sorulardan kaçınılması daha zor hale geldi. Bir Mayıs Forbes rapor TikTok’un içerik oluşturucuların Sosyal Güvenlik numaraları ve Vergi Kimlik numaraları dahil olmak üzere önemli mali kayıtlarını Çin sunucularında sakladığını iddia ediyor. Bir diğer rapor The New York Times tarafından yaklaşık aynı zamanlarda yayınlanan bir iddiaya göre, bazıları Çin’de bulunan TikTok veya ByteDance çalışanları, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların kişisel verilerini görüntülemek için mesajlaşma uygulaması uygulaması Lark’ı kullanıyor. Times’a göre şirketin mesajlaşma uygulamasını kullanması, şirket içinde bazı çalışanların endişelerine yol açtı.

“Pekin merkezli çalışanlar, gizli bilgiler içeren grupların sahibi olmalı mı? [data of users?” a TikTok employee asked in an internal report last July.

A more recent wrongful dismissal complaint filed by a former high-level ByteDance executive this week appeared to confirm some of lawmakers’ deepest fears: Communist government officials viewing US data. In the complaint, former US ByteDance head of engineering named Yintao “Roger” Yu alleged the company has a “back door channel” in its code that allows members of the Chinese Community Party view data from users anywhere in the world. ByteDance is the parent company of TikTok.

Yu, who also claimed Chew downplayed China’s access to US user’s data, said Chinese Communist Party officials had a “special office” in ByteDance and were granted “superuser” credentials, which he said made them the equivalent of a “god user,” able to access any and all data collected by ByteDance. A ByteDance official refuted Yu’s claims in a previous statement to Gizmodo and said they seemed intended to “garner media attention.”

It’s worth noting that TikTok isn’t the only company potentially sending user data over to China. Earlier this year, Gizmodo found around 28,251 apps that used TikTok’s software development kits to send data to TikTok for functions like logging in, and sharing videos from the app. In fact, birçok eyalet hükümetinin web sitesi Milletvekillerinin TikTok tarafından en çok itildiği alanlarda TikTok’a da veri gönderiyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, TikTok yöneticilerinin basın açıklamalarıyla çelişiyor gibi görünen son raporlar, özellikle uygulamanın eyalet ve ülke çapında yasaklanmasına yönelik kamuoyu iştahı ivme kazanmaya devam ederken, şirket için iyiye işaret değil.genel-7