Popüler üçüncü taraf Reddit uygulaması Apollon dır-dir kapatma 30 Haziran 2023’te, Reddit’in kısa süre önce duyurduğu ve sonunda Apollo’ya işini sürdürmesi için yılda 20 milyon dolara mal olacak yeni API fiyatlandırma planlarının doğrudan bir sonucu olarak – bağımsız bir geliştirici için sürdürülemez bir talep. Uygulamanın yapımcısı Christian Selig, Reddit’in yeni API fiyatlandırmasının üçüncü taraf Reddit uygulamaları üzerindeki etkisini ilk dile getirenlerden biriydi ve Apollo yalnızca abonelik modeline geçse bile bunun yine de geçerli olacağını belirtti. yeni API yönergeleri uyarınca kırmızı. O zamandan beri, diğer uygulama yapımcıları aynı endişelerini paylaşmak için öne çıktılar ve topluluk tepkisi, site çapında bir protestoya yol açtı ve birkaç üst düzey topluluk, Reddit liderliğine bir mesaj göndermek için karartmayı planlıyor.

Reddit, API fiyatlandırmasını ayarlama planlarını ilk olarak bir röportajda duyurdu. New York Times, burada Reddit’in oldukça büyük çevrimiçi forum sitesinin, yapay zeka sistemlerini internetin geniş alanlarında eğiten şirketler için ücretsiz bir yem haline gelmesini engellemeye yardımcı olacak bir yol olarak konumlandırıldı. Reddit o zamandan beri hareketin üçüncü taraf uygulamaları “öldürmek” anlamına gelmediğini söyledi, ancak fiyat artışları göz önüne alındığında bunun nasıl olmayacağını görmek zor.

Selig, fiyatlandırmayı görüşmek için Reddit ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra, uygulamayı çalıştırmanın bir işletme olarak sürdürülemez olacağını anlamış görünüyordu.

“Keseceğim: 50 milyon talebin maliyeti 12.000$, hayal edebileceğimden çok daha fazla bir rakam.” geçen hafta Apollo uygulamasının alt dizinde yazdı. “Apollo geçen ay 7 milyar talepte bulundu, bu da ayda yaklaşık 1,7 milyon dolar veya yılda 20 milyon ABD doları anlamına geliyordu”, “bu fiyattan derinden hayal kırıklığına uğradığını” ve Reddit’in fiyatlandırmanın makul olacağına söz verdiğini sözlerine ekledi. ve Twitter gibi çalışmaz.

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk yönetimindeki API fiyat artışları, bir dizi küçük projeyi, yeni girişimi, yardımcı robotları ve üçüncü taraf müşterileri iflas ettirdi. Araştırmacılar ve akademisyenler bile etkilendi, bu da Twitter’ın daha geniş geliştirici topluluğunu açgözlülükten nasıl yok ettiğine dair ağır alaylara ve eleştirilere yol açtı.

Reddit topluluğu, görünüşe göre şimdi en sevdikleri internet forum sitesinde yer alan aynı şeyi görünce sinirlendi. Değişiklikleri protesto etmek için bir dizi alt dizin organize etmek 12 Haziran’da karartma planıyla, içermek r/aww, r/videos, r/Futurology, r/LifeHacks, r/bestof, r/gaming, r/Music, r/Pics, r/todayilearned, r/art, r/DIY, r/gadgets, r/ spor, r/hafif ilginç ve diğerleri. Bu toplulukların birçoğu, büyüklük açısından çift haneli milyonlardadır. Toplamda, 1.31+ milyar (benzersiz olmayan) kullanıcıyı kapsayan 2.740 alt dizin protestoya katılmayı kabul etti.

Bugün Selig, Reddit’in yeni fiyatlandırmasına göre olası bir geleceği olmadığı için Apollo’yu temelli kapatma kararı aldığını duyurdu.

onun yeni ve geniş yazı, Apollo’nun Reddit’in API’sini (şirket) nasıl kullandığına dair açıklamalar da dahil olmak üzere son birkaç gün içinde ortaya atılan bir dizi soru ve endişeyi ele almaya çalışıyor. sanık verimsiz çalışma ve “iyi” bir API kullanıcısı olmama uygulaması. Selig, Apollo’nun Reddit’in iddia ettiği gibi kazıma yapmadığına ve hatta açık kaynaklı Bunu kanıtlamak için sunucu kodu. Ayrıca Reddit’in şirketle çalışmakla ilgilenmeyen üçüncü taraf uygulamalar hakkında yaptığı (ve evet, kayıtlı aramalar şeklinde makbuzları var) yorumlarına da değindi ve Reddit’in bu izlenimi nereden edineceğinden emin olmadığını söyledi. .

Selig’in sağladığı SSS, API değişiklikleri ve işlerin nasıl ortaya çıktığı hakkındaki serpintilerin iyi bir perde arkası olsa da, sonuçta sonucu değiştirmez. Apollo sonsuza dek kapanacak. Uygulama ayrıca, r/Blind topluluğunun üyelerinin desteğine rağmen, erişilebilirlik uygulamaları için yeni duyurulan istisna için uygun olmayacak. onu uygulamalardan biri olarak listeleyen resmi istemciden daha erişilebilir özellikler sunar.

Apollo, bu değişiklikler nedeniyle kapatılması gerekeceğini açıklayan ilk üçüncü taraf uygulaması değil. ReddPlanet geliştiricisi, uygulamasının aynı zamanda ay sonuna kadar uygulamayı kapatın olduğu gibi RIF (Reddit Eğlencelidir). Bir diğeri, Reddit için Infinity yayınlandı uygulamayı sürdürebilme umuduyla ücretli bir sürüm.

Apollo, özelleştirilebilir hareketler, bir medya görüntüleyici, tam bir Markdown yazma düzenleyicisi ve Reddit kullanıcı geri bildirimlerinden ilham alan diğer özellikler gibi özelliklerle benzersiz bir deneyim sunarak App Store’da ilk olarak 2017’de kullanıma sunuldu. Yıllar boyunca, Apollo kullanıcıları, uygulamanın özelleştirilebilirliği ve uzman kullanıcı özelliklerinin yanı sıra iOS dostu tasarımına yanıt verdi. Selig, Apple’ın kendisi tarafından yapılmış gibi hissedilen bir Reddit uygulaması oluşturmayı hedeflediğini ve Lock Screen widget’ları, Dynamic Island desteği ve daha fazlası gibi yeni iOS özelliklerini düzenli olarak benimsediğini söyledi.

İronik bir şekilde Apollo, bu hafta Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda yer aldı ve burada Craig Federighi de dahil olmak üzere Apple’ın 2023 WWDC açılış konuşmasında ve Apollo’nun uyumlu mevcut uygulamalardan biri olduğunu gösteren Vision Pro duyurusu sırasında birkaç kez bahsedildi. Apple’ın yeni kulaklığı, Selig’e not veriyor.

Üçüncü taraf tahminleri veri.ai Apollo’yu 5 milyon yüklemeden çekinmek.

Selig, TechCrunch’a “Bunun farklı bir şekilde bitmesini gerçekten isterdim ve bu haftaya kadar Reddit ile çalışmanın geleceği konusunda gerçekten heyecanlıydım” dedi. “Ancak geçen hafta Reddit’in artık bu işi yapmakla ilgilenmediğini ve parçası olmak istemediğim taktikler kullandığını gördüm, bu yüzden Apollo’yu kapatma kararı aldım. 30 Haziran’da kalıcı olarak” dedi.

Geçiş sırasında Selig’i desteklemek isteyen Apollo kullanıcıları, onun eğlenceli uygulamasını indirebilir. Piksel DostlarıiPhone’un Dinamik Adasına sevimli küçük evcil hayvanlar yerleştiren bir Apollo özelliğinden çıktı.

“Neyse ki bu oldukça iyi bir iş oldu ve ilerlemek için daha fazla zaman harcayacağım” dedi. söz konusu.

genel-24