Şirketi yapay zeka teknolojileri ile ilgilenen ve ChatGPT’yi yaratan OpenAI İcra Kurulu Başkanı Sam Altman, Perşembe günü burada Yeni Delhi’de Başbakan Narendra Modi ile bir araya geldi ve küresel düzenleme ihtiyacını tartıştı.

Altman bu hafta altı ülkeyi kapsayan bir turneye çıkıyor. Hindistan’ın yanı sıra İsrail, Ürdün, Katar, BAE ve Güney Kore’de olacaktı.

IIIT Delhi’deki bir oturumda Altman, ülkenin önündeki fırsatları ve ülkenin AI’da ne yapması gerektiğini tartıştıklarını söyledi.

Altman, “Bazı olumsuzlukların olmasını önleyen küresel düzenleme hakkında da düşünme ihtiyacı hissettik” dedi.

Altman, şirketinin şu anda özdenetim yaptığını söyledi.

“Yayınlanacak kadar güvenli olduğundan emin olmak için GPT üzerinde neredeyse 8 ay geçirdik. Teknolojiyi biz oluşturuyoruz ve sınırların ne olması gerektiğini anlamak için kuruluşlarla birlikte çalıştık ve hepsini test ettik. Koordinasyonun önemli olduğunu düşünüyoruz. Altman oturumda, “Öyleyse öz denetim önemlidir. Bu, sunmak istediğimiz bir şey. Dünya tamamen şirketlerin ellerine bırakılmamalı” dedi.

Hindistan planından bahseden Altman, Hindistan’da yapacağı ilk şeyin startup’lara fon sağlamak olacağını söyledi.

Hindistan’da bazı startup’larla tanıştığını da sözlerine ekleyerek, “Hint startup’larının kalitesine her zaman hayran kaldık ve oldukça minnettar olduk” dedi.

Hindistan’ın güçlü BT endüstrisi ve büyük bir veri seti göz önüne alındığında, yapay zeka tabanlı kamu hizmetleri ülkedeki büyük potansiyelden yararlanabilir. Ancak yapay zeka henüz başlangıç ​​aşamasında.

Başbakan Modi, “Anlayışlı sohbetiniz için teşekkür ederiz @sama. Yapay zekanın Hindistan’ın teknoloji ekosistemini geliştirme potansiyeli gerçekten çok büyük ve bu özellikle gençler arasında. Vatandaşlarımızı güçlendirmek için dijital dönüşümümüzü hızlandırabilecek tüm işbirliklerini memnuniyetle karşılıyoruz.” Twitter’dan.

Bu yılın Şubat ayında NASSCOM verilerini aktaran hükümet, Hindistan’daki genel AI istihdamının yaklaşık 416.000 profesyonel olduğunu tahmin ediyor. Sektörün büyüme hızının yüzde 20-25 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca yapay zekanın 2035 yılına kadar Hindistan ekonomisine 957 milyar ABD doları daha katkıda bulunması bekleniyor.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok ülke, daha iyi hizmet sunumu ve insan müdahalesini azaltmak için AI teknolojilerini kullanıyor, ancak teknoloji geliştikçe işten çıkarma korkusu devam ediyor.


Apple, yıllık geliştirici konferansında yeni Mac modelleri ve yaklaşan yazılım güncellemeleriyle birlikte ilk karma gerçeklik kulaklığı Apple Vision Pro’yu tanıttı. Gadgets 360 podcast’i Orbital’de WWDC 2023’te şirket tarafından yapılan en önemli duyuruların tümünü ele alıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8