Jezero Krateri haritasından alınan bu görüntü, görüntünün merkezinin hemen altındaki Belva Krateri de dahil olmak üzere NASA’nın Perseverance Mars gezicisinin şu anda keşfetmekte olduğu alanı gösteriyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech/Arizona Üniversitesi/USGS-Flagstaff/JHU-APL

Mars haritaları, Dünya’daki yerleri, kaşifleri ve hatta çizgi film karakterlerini tanıyan lakaplarla doludur.

NASA’nın Perseverance gezgini şu anda Mars’ın Belva Krateri’nin kenarı boyunca kaya çıkıntılarını araştırıyor. Yaklaşık 2.300 mil (3.700 kilometre) uzakta, NASA’nın Curiosity gezgini yakın zamanda “Ubajara” adlı bir yerde bir numune aldı. Kraterin resmi bir adı vardır; sondaj yeri bir takma adla, dolayısıyla tırnak işaretleri ile tanımlanır.

Her iki isim de NASA misyonları tarafından yalnızca kraterlere ve tepelere değil, aynı zamanda inceledikleri her kaya, çakıl ve kaya yüzeyine uygulanan binlerce isim arasındadır.

Güney Kaliforniya’daki NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Curiosity misyonunun proje bilimcisi Ashwin Vasavada, “Bütün bu isimleri seçmemizin 1 numaralı nedeni, ekibin her gün ne bulduklarını takip etmesine yardımcı olmaktır” dedi. “Daha sonra, birçok tepe ve kayayı tartışırken isimleriyle anabiliriz ve sonunda keşiflerimizi belgeleyebiliriz.”

Bilim adamlarının tanımlayıcıları nasıl buldukları, 25 yıl önce çizgi film karakter adlarını kullandıkları ilk günlerden beri gelişti. İşte daha yakından bir bakış.


Mars bilim adamlarının Kızıl Gezegendeki kraterleri, tepeleri, vadileri ve kayaları nasıl adlandırdıkları hakkında daha fazla bilgi edinin. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Resmi isimler

Mars’ta resmi bir isim ile resmi olmayan bir isim arasındaki fark görünüşte basit: Resmi takma adlar, Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) olarak bilinen bir bilim adamları topluluğu tarafından onaylandı. IAU, gezegen özelliklerini adlandırmak için standartlar belirler ve adları Gezegen Adlandırma Gazetesi.

Örneğin, 37 milden (60 kilometre) daha büyük kraterler, ünlü bilim adamları veya bilim kurgu yazarlarının adını almıştır; daha küçük kraterler, nüfusu 100.000’den az olan kasabaların adını almıştır. Perseverance’ın araştırdığı Jezero Krateri, adını bir Bosna kasabasıyla paylaşıyor; Jezero’da bir çarpma krateri olan Belva, adını 1884 ve 1888’de cumhurbaşkanlığına aday olan oy hakkı savunucusu Belva Lockwood’un adını taşıyan bir Batı Virginia kasabasından almıştır.

Mars’ta 2.000’den fazla yerin resmi isimleri vardır, ancak daha da resmi olmayan takma adlar Mars haritasında noktalanmıştır.

NASA, Mars'ta incelediği her noktaya neden ve nasıl bir isim veriyor?

Bu harita, şu anda altta görülen Roraima kadranında bulunan NASA’nın Curiosity Mars gezgini için tüm kadran temalarını gösterir. Kırmızı oval, gezicinin 2012’de inmesinin hedeflendiği iniş elipsini gösteriyor. Sarı renkli kadranlar, gezicinin o zamandan beri içinden geçtiği alanlardır. Kredi: NASA/JPL-Caltech/USGS-Flagstaff/Arizona Üniversitesi

Gelişen takma adlar

Erken Mars görevleri bazen takma adlarla, hatta çizgi film karakter adlarını kullanarak tuhaf bir yol izliyordu. “Yogi Rock”, “Casper” ve “Scooby-Doo”, 1990’ların sonlarında NASA’nın ilk gezgini Sojourner’ın arkasındaki ekip tarafından başvurulan resmi olmayan isimler arasındaydı.

Ekipleri daha amaçlı isimler kullanmaya başlayan Spirit ve Opportunity gezginleriyle felsefe değişti. Örneğin, Opportunity ekibi, kaşif Ernest Shackleton’ın talihsiz Antarktika seferini taşıyan gemiyi onurlandırmak için bir kratere “Endurance” adını verdi. Curiosity ve Perseverance’ın indiği noktaların isimleri sırasıyla bilim kurgu yazarları Ray Bradbury ve Octavia E. Butler’ı onurlandırıyor. InSight ekibi iniş sırasında arazi aracının retroroketleri tarafından itilip kakılan bir kayaya grubun adını “Rolling Stones Rock” adını verdi. Curiosity ekibi, bir Mars tepesine COVID-19 komplikasyonlarından ölen meslektaşı Rafael Navarro-González’in adını verdi.

Mars’ta Dünya

Nadiren istisnalara rağmen, Merak ve Azim görevleri, karasal konumlara dayalı takma adlara bağlı kalır. Merak 2012’de iniş yapmadan önce, gezici ekibi iniş alanının jeolojik bir haritasını çıkardı. Her bir tarafta yaklaşık 0,7 mile (1,2 kilometre) eşdeğer bir ızgara çizerek, kareler veya dörtgenler yaparak başladılar. Bu kadranlar, Dünya üzerinde jeolojik öneme sahip bir alan etrafında temalandırılacaktır.

Daha sonra, şimdi olduğu gibi, ekip üyeleri çalıştıkları veya kişisel bağlantılarının olduğu sitelere dayalı olarak temalar için fikirler önerdiler ve çeşitli isimlerin anıtlaştırılacağını akılda tutarak hangilerinin dahil edilmesinin en ilginç olacağını gayri resmi olarak tartıştılar. gelecekteki bilimsel makaleler. Bir tema seçildikten sonra o temaya uyan yüzlerce isim derlenir. Curiosity’nin bir kadranda birkaç ay kalabileceği göz önüne alındığında, mevcut adlar hızla azalabileceği için bu kadar çok kişiye ihtiyaç vardır.

Gezici ekip, Curiosity’nin son çeyreği için adını Brezilya’nın en kuzey eyaleti olan Roraima’dan ve Venezuela, Brezilya ve Guyana sınırına yakın Pacaraima Dağları’nın en yüksek zirvesi olan Roraima Dağı’ndan alan bir tema seçti. Bu, ilk Güney Amerika çeyrek temasını işaret ediyordu. Curiosity’nin şu anda keşfetmekte olduğu sülfat açısından zengin bölge, düz tepeli tepeleri ve dik yamaçlarıyla, onlara Pacaraima sıradağlarındaki “masa üstü” dağları hatırlattı.

Perseverance için bilim adamları milli park temalarını seçtiler. Gezici şu anda Rocky Mountain çeyreğini keşfediyor ve yakın zamanda Rocky Mountain National Park’ın “Powell Peak” takma adını taşıyan bir yerde kayaları deldi.

Alıntı: NASA, Mars’ta incelediği her noktaya nasıl ve neden bir isim veriyor (2023, 8 Haziran), 8 Haziran 2023’te https://phys.org/news/2023-06-nasa-mars.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1