Birkaç Rus medyasının yakın zamanda bildirdiğine göre, Mulliez galaksisindeki iki Rus markası veri sızıntılarının kurbanı oldu. Bu 6 Haziran’da, bir grup Ukrayna yanlısı bilgisayar korsanı NLB’nin Telegram kanalı, Rus yan kuruluşu Auchan’dan çalınan 437 megabaytlık verinin ilk arşivini yayınladı.

“Siber Saldırı”

Nisan 2022’den beri aktif olan bu bilgisayar korsanları, Auchan’ın hedef alınan ilk şirket olduğunu belirten bir mesajda “12 büyük şirkete karşı bir siber saldırı başlattığını duyuruyoruz!” İki gün sonra, diğer veri sızıntılarından sonra, aynı grup bu kez Leroy Merlin’den çalınan 523 megabaytlık yeni bir veri arşivini ortaya çıkardı.

Telegram kanalına göre Утечки нформацииRus şirketi Data Leakage & Breach Intelligence tarafından tutulan, müşterilerin kimliği, telefonları, e-posta adresleri veya teslimat adresleri dahil olmak üzere Auchan’ın dahili verileri ele geçirilebilirdi. Bulgularımıza göre, Leroy Merlin’den çalınan arşivde de aynı türden veriler var.

Sızıntı doğrulandı

Zdnet.fr tarafından temasa geçilen Auchan Retail, Auchan’ın Rus yan kuruluşunu hedef alan veri sızıntısı hakkında bilgi talebimize yanıt vermedi. Rus Haber Ajansı Saldırıp soymak ancak bir gönderide şirketin gerçekten de bu veri sızıntısının doğruluğunu onayladığını belirtmişti. Şirket daha sonra, bilgi sistemlerinin korunmasını güçlendirmek için gerekli tüm önlemleri aldığını belirterek, bilgisayar korsanlığının kaynağını belirlemek için bir iç soruşturma yürüttüğünü duyurdu.

Rusya’da bu iki işaretin varlığı, nebula tarafından üstlenilen bu hizmet reddi saldırılarında olduğu gibi, onları Moskova tarafından başlatılan savaşın ilk günlerinden itibaren bilgisayar korsanları için tercih edilen bir hedef haline getirmişti. Anonim. Leroy-Merlin baharda Rusya’daki faaliyetlerinin gelecekte satılacağını duyururken, Auchan 2002’de başlayan ülkedeki varlığını sürdürmenin gerekçesini hem çalışanlarını hem de müşterilerinin satın alma gücünü korumak için kullanmıştı.

genel-15