Instagram en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Bir fotoğraf paylaşım yeri olarak başlayan şey, sohbet ve arama desteğiyle tam teşekküllü bir sosyal merkeze dönüştü. Yine de, platformun özellikler açısından kat etmesi gereken çok yol var. Ancak Meta, özellikleri genişletmeye oldukça aşinadır, bu nedenle her zaman ilginç bir şeyler pişirilebilir. Bu sefer, oldukça beklenmedik bir özelliğimiz var: bir AI sohbet robotu. ChatGPT’nin yükselişi ön kapıları açtı ve Microsoft ile Google üzerinde çalıştıklarını sergiledikten sonra, artık herkes arayı kapatıyormuş gibi geliyor.

Ve yeterince ilginç bir şekilde, Instagram bu yarışa katılmak istiyor olabilir. Bu, “Yapay Zeka ile Sohbet” adlı yeni özellikle dalga geçiyor gibi görünen bir ekran görüntüsünü paylaşan Twitter aracılığıyla bir geliştiriciden geldi.

Yani paylaşılan ekran görüntüsünü inceledikten sonra bu botun diğerlerinden farklı olabileceği anlaşılıyor. “Soruları yanıtlamak” oldukça genel olsa da, “kendinizi ifade etmenin en iyi yolunu bulun” ifadesi, yapay zekanın kullanıcıların daha fazla takipçiye ulaşmasına ve platformda büyümesine yardımcı olabilecek gibi görünüyor.

Ya da çok fazla okuyor olabiliriz ve bu, yapay zekanın mesajları akıllı bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olabileceği anlamına gelebilir. Bard, sizin için e-postalar hazırlayabilir. Bu hala oldukça havalı, ama tam olarak çığır açıcı değil.

Buradaki diğer ilginç kısım ise “30’dan fazla kişilik”ten bahsediliyor. AI, doğası gereği, çok sayıda ifade tarzını analiz etme, anlama ve ardından taklit etme yeteneğine sahiptir, yani bu yeni bir şey değil. Nihayetinde, kullanıcıların çevrimiçi kişilikleri için doğru tonu bulmalarına yardımcı olmakla bir ilgisi olabilir.

Genel olarak, bu, daha ilginç bir şekilde ifade edilen, oldukça beklenen bir özellikler dizisidir. Ama bu iyi bir şey olabilir. Ne de olsa bunlar, AI’nın şimdiye kadar en fazla deneyime sahip olduğu yeteneklerdir, bu nedenle bu biraz daha fazla güvenliğe dönüşebilir.

Tüm söylenenlere rağmen, bunun şimdilik Twitter’da sadece bir ekran görüntüsü olduğunu aklımızda tutalım. Instagram resmi bir duyuru veya yorum yapmadı, bu yüzden bunun gerçek bir kavram olup olmadığını yalnızca zaman gösterecek. Ama öyle olduğu ortaya çıktı, bir bakıma, sadece mantıklı.

telefon-1