Bir havacılık donanımı şirketi olan Wilson Aerospace tarafından açılan bir dava, Boeing’in NASA ve Boeing’in kendi 787 Dreamliner’ını içerenler de dahil olmak üzere çeşitli projeler için şirketten fikir çaldığını iddia ediyor.

Colorado merkezli Wilson Aerospace, Boeing’in iki yıldır işbirlikçisiydi. için donanım geliştirmek Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) motorlarının kurulumuna yardımcı olmak, göre dava Çarşamba günü Boeing’in eski genel merkezi olan Seattle’da dosyalandı.

Wilson’ın davasına göre Boeing, 2014 yılında mega rokete motor yerleştirme zorluğunu çözmek için şirketin uzmanlığını aradı.mevcut sınırlı ve sınırlı fiziksel alan göz önüne alındığında. Bununla birlikte, Wilson Aerospace, Fluid Fitting Torque Device’ın özel bir versiyonunu tasarladıktan sonra, Boeing’in 2016 yılında şirketle olan sözleşmesini, özel bilgileri de alarak aniden iptal ettiğini söylüyor.

Wilson Aerospace dava dilekçesinde, “Bu dava, Boeing’i Wilson’ın fikri mülkiyetinin tekrar tekrar ve kasıtlı olarak kötüye kullanılması ve ihlalinden sorumlu tutmayı ve Boeing’in aynı şeyi diğer kurbanlara yapmasını engellemeyi amaçlıyor.” “Maalesef Boeing, daha önce pek çok kez yaptığı gibi, yarattığı kritik güvenlik risklerini kabul etmeyi reddediyor ve yanlış davranışını görmezden gelmeye ve dikkatleri başka yöne çekmeye devam ediyor.”

Wilson ayrıca Boeing’in 2012’de şirkete cıvata takmak için araçlar tasarlamak üzere başvurduğunu iddia ediyor. Boeing’in kendi 787 Dreamliner karbon fiber kanatlarının montajı. Wilson, Boeing’in kullanması için bir çarpan geliştirdikten sonra, şirket Wilson’a çarpanın tasarlandığı cıvatalardan uzaklaşacağını bildirdi – Wilson’ın davada söylediği bir iddia yanlış. Wilson ayrıca, astronotlar tarafından Uluslararası Uzay İstasyonundaki belirli bağlantı parçalarını sıkmak için kullanılabilecek Boeing için Sıvı Uydurma Tork Cihazının bir versiyonunu geliştirdiğini söylüyor.N.

Bir Boeing sözcüsü söyledi Bloomberg “Dava yanlışlıklar ve eksikliklerle dolu” ve şirketin “mahkemede buna karşı şiddetle savunacak.”

İlgili hikaye: Boeing, Büyük Güvenlik Sorunları Nedeniyle İlk Mürettebatlı Starliner Uçuşunu Durdurdu

Boeing ve NASA, şirketin Uluslararası Uzay İstasyonu ile ilgili her şey için ajansın tercih ettiği yüklenicilerden biri olmasıyla oldukça verimli bir ilişkiye sahip oldu. Boeing’in daha yeni projelerinden biri CST-100 StarlinerISS’ye ve diğer varış noktalarına yolcu ve yük taşıma misyonuna sahip yeniden kullanılabilir bir uzay aracı Dünya yörüngesi. Ancak, Starliner’ı bitiş çizgisine ulaştırmanın yolu inişli çıkışlıydı. Aracın bir testinin, Nisan ayına ertelenmeden önce geçtiğimiz Şubat ayında yapılması planlanıyordu. BoeiStarliner testini tamamen süresiz olarak ertelemekiki güvenlik tehlikesinden bahsediyor.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun adanmışlarına yer işareti koyun Uzay uçuşu sayfası.genel-7