Kuzey Amerika’daki profesyonel League of Legends oyuncularını temsil eden kuruluş olan LCS Players Association, neredeyse iki hafta süren bir oyuncu grevinin ardından, sezonun 14 Haziran’da devam etmesine izin verecek şartlar üzerinde anlaştığını duyurdu.

LCS yaz sezonu, Riot Games’in bir anlaşmaya varılamazsa sezonu ve bölgenin Dünya Şampiyonası şansını iptal etmekle tehdit etmesiyle, oyuncu grevine yanıt olarak orijinal başlangıç ​​tarihi olan 1 Haziran’dan iki hafta ertelendi. LCSPA bugün bu anlaşmayı yaptığını duyurdu, ancak henüz çözülmemiş bazı kilit meseleler üzerinde müzakerelere devam ediyor.

Kabul ettiği şartlar ise şöyle:

  • 2023 sezonunun geri kalanı için 300.000 $, oyuncu fırsatlarını artırmak ve ödeme yapmak için 10 NACL takımı arasında paylaştırılacak
  • Gelecekteki tüm NACL sponsorluk gelirlerinin %50’si artık NACL Teams tarafından paylaşılacak
  • NACL’nin 2024’te bir Takım Katılım Sözleşmesi (TPA) olacak. Bu, NACL takımlarının Riot’tan ödeme veya gelir payı alabilmek için minimum standartlara uyması gerektiği anlamına geliyor.
  • Lig asgari ücretinin 1,5 katına kadar kazanan oyunculara sebepsiz fesih için en az 30 gün kıdem tazminatı ve vize ile yarışan oyuncular için 15 gün önceden ihbar
  • Oyuncular ve ekipler, çalışma programında gelecekteki değişiklikleri işbirlikçi bir şekilde belirlemek için bir komitede eşit temsili paylaşacaktır.
  • Ekipler, tüm yabancı oyuncuların ABD’de bulundukları ilk gün kendilerine zorunlu sağlık hizmeti sunmasını sağlamak için harekete geçecek.
  • Riot ve LCSPA, gelecekteki kararlar kilitlenmeden ve iletişim kurulmadan önce tüm tarafların aynı çizgide olmasını sağlamak için toplantılar ve bildirim parametreleri belirleyen bir Mutabakat Zaptı imzalayacak.

Şartlar, LCSPA tarafından öne sürülen ilk taleplerin oldukça gerisinde kalıyor, ancak yine de Kuzey Amerika’daki profesyonel oyuncuların koşullarında, özellikle de oyuncular için kıdem tazminatı ve sağlık hizmetlerini zorunlu kılan maddelerde dikkate değer iyileştirmeler sunuyor.

LCSPA bildirisi, “Aşağıdaki tavizler, NACL’yi tam olarak geri getirmez ve aniden işini kaybeden ve mali sıkıntıya giren, vizeleri kaybeden veya kira kontratları bozulan oyuncular için restorasyon sağlamaz.” “LCSPA, bu oyuncuları daha bütün hale getirmeye yönelik tüm potansiyel yolları aramaya devam etmeye kararlı.”

Açıklamada daha önce bahsedildiği gibi, grevin kendisi muazzam bir olay ve LCSPA, oyuncuların %90’ından fazlasının greve gitme yönünde oy kullandığını ortaya koyuyor. League of Legends’ın Kuzey Amerika’daki en yüksek seviyesi olan LCS’deki oyuncular, tarihi bir dayanışma gösterisinde gelişimsel NACL liginde gelecek vaat eden oyuncuları desteklemek için kendi kariyerlerini ortaya koyuyor.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1