1 kredi

Ay yörüngesinde çalışacak şekilde tasarlanan ilk uydu navigasyon alıcısı, Lunar Pathfinder uzay aracına entegrasyon için İngiltere’deki uydu üreticisi Surrey Satellite Technology Ltd’ye teslim edildi.

Burada görülen eksiksiz Navigasyon yükü, Kanada’da MDA tarafından geliştirilen dört sarmal anteni (solda, cam kutuda), artı İsviçre şirketi SpacePNT’den NaviMoon satnav alıcısını ve Birleşik Krallık’ta EECL tarafından geliştirilen düşük gürültülü amplifikatörü içeriyor. hem uydu navigasyon alıcısı hem de amplifikatör için üretim ve çevresel test kampanyası.

Yük, uzay aracının ay yörüngesindeki konumunu, hızını ve zamanlamasını gerçek zamanlı olarak sabitlemek için gelişmiş işleme ve navigasyon algoritmalarından yararlanarak, 400.000 km’den daha uzaktaki zayıf karasal Küresel Navigasyon Uydu Sinyali (GNSS) sinyallerini artırmak ve işlemek için tasarlanmıştır.

NASA tarafından ESA ile anlaşma kapsamında geliştirilen ve uzay aracının ayın yörüngesinde dönerken santimetre ölçeğinde lazerle kimliğini doğrulamasını sağlayacak 48 aynalı retro-reflektörden oluşan bir Ay Lazer Retroreflektör Dizisi (LRA) (sağda) ile tamamlanıyor. uydu navigasyon alıcısı konumu deney sırasında sabitlenir.

2025’in sonlarında piyasaya sürülecek olan SSTL’nin Lunar Pathfinder görevi, gelecekte Ay’a yapılacak görevler için bir telekomünikasyon aktarma uydusu olarak hizmet verecek, hem yakın hem de uzak taraftaki varlıklara hizmet verecek ve üzerinde uzun süreli kapsama için ‘eliptik bir donmuş ay yörüngesinde’ yörüngede dönecek. Güney Kutbu—gelecekteki keşifler için özel bir odak noktası.

ESA, Lunar Pathfinder’ın çapa müşterisidir ve NASA, CS-3 Firefly Blue Ghost 2 görevindeki Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) girişimi aracılığıyla Lunar Pathfinder’ı ay yörüngesine teslim etme karşılığında hizmetlerinden yararlanacaktır.

Lunar Pathfinder için SSTL sistem mühendisi ve Uzay Aracı Lideri Lily Forward şu yorumu yapıyor: “SSTL, yalnızca ESA ile NASA arasındaki bu tarihi ortak girişimin bir parçası olmayı değil, aynı zamanda transferini finanse etmek için ilk CLPS görev emrinin bir parçası olmayı dört gözle bekliyor. aya hem iniş hem de yörünge varlığı.”

SpacePNT’nin CEO’su ve Kurucu Ortağı Cyril Botteron, “Bu, ekip için yaklaşık 10 yıl önce Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne’de (EPFL) başlattığımız uzun bir geliştirmenin doruk noktası olacak ve ilk kanıtın geliştirilmesi olacak. ay görevleri için uygun süper yüksek hassasiyetli bir GNSS alıcısının konsept prototipinin.”

SpacePNT Teknik Müdürü Michele Scotti ekliyor: “Bu başarı, tüm ekibin sıkı çalışmasından ve özverisinden kaynaklanmaktadır. NaviMoon alıcımızla otonom ay navigasyonuna öncülük etmek için hayatta bir kez karşılaşılabilecek bu fırsata sahip olmak son derece ödüllendirici. ”

Başarı, gelecekteki ay görevlerinin cislunar ortamda etkili bir şekilde gezinebileceği anlamına gelir – GNSS kullanarak 100 m’den daha iyi bir doğrulukla konumlarını bağımsız ve gerçek zamanlı olarak sabitlerken maliyetli yer altyapısı kullanımından vazgeçebilir.

ESA’nın Navigasyon Bilimi Ofisine liderlik eden ve tüm ESA’yı koordine eden Moonlight NAV yöneticisi Javier Ventura-Traveset, “Bu, Ay görevlerinin kendi yörüngelerini özerk bir şekilde belirlemesi ve ayrıca Dünya ile ay arasında zaman referansı transferleri gerçekleştirmesi için pratik bir yol olabilir” diye açıklıyor. navigasyon faaliyetleri.

“Satnav sonuçlarını doğrulamak için Lunar Pathfinder uzay aracı, GNSS deney pencereleri sırasında eşzamanlı X-bandı radyo ve lazer menzili de gerçekleştirecek. Ay yörüngesinden daha önce hiç gerçekleştirilmedi.”

Radyo Navigasyon Sistem Mühendisi ve alıcıdan sorumlu teknik görevli Pietro Giordano, “Hassas ay navigasyonu için gerekli kritik teknolojileri göstererek, Navigasyon Deneyi Yükümüzün cislunar uzayda uyduların çalıştırılma şeklini kökten değiştirme potansiyeline sahip olduğunu” belirtiyor.

Bu hafta düzenlenen başarılı bir resmi Teslimat İnceleme Kurulu, yükün Lunar Pathfinder’a gönderilmeye hazır olduğunu doğruladı.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanan


Alıntı: Ay yörüngesinde çalışacak şekilde tasarlanan ilk satnav alıcısı uydu üreticisine teslim edildi (2023, 9 Haziran), 9 Haziran 2023’te https://phys.org/news/2023-06-satnav-lunar-orbit-satellite-maker.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1