Perşembe günü ABD senatörleri, teknolojiyle ilgili sorunları ele alma konusundaki artan ilginin ortasında, Perşembe günü iki partiden iki ayrı yapay zeka yasa tasarısı sundular.

Biri, ABD hükümetinin yapay zekayı insanlarla etkileşimde kullanırken şeffaf olmasını gerektirecek, diğeri ise ABD’nin en son teknolojilerde rekabet gücünü koruyup koruyamayacağını belirlemek için bir ofis kuracak.

Milletvekilleri, AI’nın yükselişi nedeniyle hangi yeni kurallara ihtiyaç duyulabileceğini düşünmeye başlıyor. Teknoloji, bu yılın başlarında soruları yazılı olarak yanıtlayabilen bir AI programı olan ChatGPT’nin genel kullanıma sunulduğunda manşetlere taşındı.

İç Güvenlik Komitesi’ne başkanlık eden bir Demokrat olan Senatörler Gary Peters, her ikisi de Cumhuriyetçi olan Senatörler Mike Braun ve James Lankford ile birlikte, ABD hükümet kurumlarının, teşkilatın onlarla etkileşime geçmek için yapay zeka kullandığını insanlara söylemesini gerektiren bir yasa tasarısı sundu.

Tasarı ayrıca ajansların, insanların AI tarafından alınan herhangi bir karara itiraz etmesi için bir yol oluşturmasını gerektiriyor.

Braun yaptığı açıklamada, “Federal hükümetin AI kullanımı konusunda proaktif ve şeffaf olması ve kararların sürücü koltuğunda insanlar olmadan alınmamasını sağlaması gerekiyor” dedi.

Her ikisi de Demokrat olan Senatörler Michael Bennet ve Mark Warner, Cumhuriyetçi Senatör Todd Young ile birlikte, ABD’nin yapay zeka geliştirmede sürünün önünde kalmasını sağlamaya çalışacak bir Küresel Rekabet Analizi Ofisi kuracak bir önlem getirdi.

Bennet, “Yarı iletkenler, kuantum hesaplama ve yapay zeka gibi stratejik teknolojilerdeki rekabet gücümüzü Çin gibi rakiplere kaptırmayı göze alamayız” dedi.

Bu haftanın başlarında, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, milletvekillerinin konu hakkında eğitilebilmesi için konuyla ilgili ilk gizli brifing de dahil olmak üzere senatörler için yapay zeka konusunda üç brifing planladığını söyledi.

Brifingler, yapay zekaya genel bir bakış, yapay zeka konusunda Amerikan liderliğine nasıl ulaşılacağının incelenmesi ve savunma ve istihbarat sorunları ve sonuçları üzerine gizli bir oturum içerir.

© Thomson Reuters 2023


Apple, yıllık geliştirici konferansında yeni Mac modelleri ve yaklaşan yazılım güncellemeleriyle birlikte ilk karma gerçeklik kulaklığı Apple Vision Pro’yu tanıttı. Gadgets 360 podcast’i Orbital’de WWDC 2023’te şirket tarafından yapılan en önemli duyuruların tümünü ele alıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8