NSF’nin NOIRLab’ı tarafından işletilen Uluslararası İkizler Gözlemevi’nin bir parçası olan Gemini North, birincil aynasının onarımı ve yenilenmesinin ardından gece gökyüzünü tekrar gözlemliyor. Teleskopun ilk gözlemi, 19 Mayıs’ta Japon astronom Koichi Itagaki tarafından keşfedilen SN 2023ixf adlı süpernovayı yakaladı. Son beş yılda görülen en yakın süpernova olan bu göz kamaştırıcı ışık noktası, Fırıldak Gökadasının (Messier 101) sarmal kollarından biri boyunca yer almaktadır. Kredi: Uluslararası Gemini Gözlemevi/NOIRLab/NSF/AURA Görüntü İşleme: M. Rodriguez (Gemini Gözlemevi/NSF’nin NOIRLab’ı), J. Miller (Gemini Gözlemevi/NSF’nin NOIRLab’ı), M. Zamani (NSF’nin NOIRLab’ı) & D. de Martin (NSF’ler) NOIRLab)

NSF’nin NOIRLab’i tarafından işletilen Uluslararası İkizler Gözlemevi’nin yarısı olan Gemini North teleskobu, yedi aylık bir aradan tam anlamıyla bir patlama ile döndü; karşıdan bakıldığında, sarmal Fırıldak Gökadası (Messier 101). SN 2023ixf (sol alt) adlı süpernova, 19 Mayıs’ta amatör astronom Koichi Itagaki tarafından keşfedildi.

Keşfinden bu yana, dünyanın dört bir yanındaki gözlemciler, ışık patlamasına bakmak için teleskoplarını Messier 101’e çevirdiler. Önümüzdeki aylarda Gemini North, astronomların süpernovadan gelen ışığın nasıl söndüğünü ve spektrumunun zaman içinde nasıl geliştiğini incelemesine izin verecek ve astronomların bu tür patlamaların fiziğini daha iyi anlamalarına yardımcı olacak.

SN 2023ixf’in görünümü, 2022’nin sonlarında hasar gördükten sonra birincil aynası onarılmış ve yeniden kaplanmış olarak gözleme geri dönen Gemini North teleskopu için oldukça şans eseri. Hasar, ışık toplama alanının dışındaki küçük bir bölgeyle sınırlıydı. ayna. Bununla birlikte, Gemini North’un güvenli bir şekilde normal operasyonlara dönebilmesini sağlamak için onarımlar dikkatlice planlandı ve tamamlandı. Bu süreç yaklaşık yedi ay sürdü ve Mayıs 2023’te ayna yeniden kaplandı ve yeniden takıldı ve kontrol sistemlerine güç verilerek test edildi.

Ayna onarımının başarılı olduğu, Messier 101 ve SN 2023ixf’in bu çarpıcı görüntüsünde kanıtlanıyor. Gemini North, 8 metrelik aynası ve olağanüstü spektroskopik yetenekleriyle yalnızca güçlü bir keşif aracı olmakla kalmıyor, aynı zamanda kuzey yarımkürede, Hawai’i’deki Maunakea’da önemli bir gözetleme noktasında bulunuyor ve ona Messier 101’in olağanüstü bir görüntüsünü veriyor. .

İkizler Kuzey, Fırıldak Gökadasındaki Göz Kamaştırıcı Süpernova Görüntüsüyle Gökyüzüne Geri Döndü

NOIRLab/Gemini ekibi, yeni kaplanan birincil aynayla poz veriyor. Hasarlı bölge fotoğrafta solda görülebilir. Gözlemler için ışık toplayan alanın dışındadır. Kredi: Uluslararası İkizler Gözlemevi/NOIRLab/NSF/AURA/J. Pollard

Fırıldak Gökadası, Dünya’dan yaklaşık 21 milyon ışıkyılı uzaklıkta, Büyük Ayı takımyıldızı yönünde yer alır ve gece gökyüzünde en çok fotoğrafı çekilen gökadalardan biridir. Dünya’ya dönük yönü, 170.000 ışıkyılı çapının bozulmamış bir görüntüsünü sunar ve gözlemcilerin yaklaşık bir trilyon yıldızına hayranlık duymasına olanak tanır. Dönen sarmal kolları boyunca benekli, parlak pembe ışık cepleriyle gösterilen, yıldız oluşturan nebulaların geniş bölgeleridir. Genç, sıcak, mavi yıldızlar da galaksiyi dolduruyor ve yeni doğan yıldızları beslemeye yardımcı olan karanlık toz şeritleriyle iç içe geçiyor.

DRAGONS yazılım sistemi yardımıyla işlenmiş yukarıdaki görüntüde, SN 2023ixf, galaksinin sarmal kollarından birinde olağanüstü parlak mavi bir yıldız olarak görülebiliyor. SN 2023ixf’in hem amatör hem de profesyonel astronomlar tarafından yapılan takip gözlemleri, bunun bir Tip II süpernova olduğunu gösteriyor. Bu, son beş yılda keşfedilen en yakın süpernova ve 2011’de gözlemlenen Tip I süpernovanın ardından son 15 yılda Messier 101’de meydana gelen ikinci süpernova.

Tip II süpernova, Güneş’in kütlesinin 8-50 katı olan devasa bir yıldızın nükleer yakıtı bittiğinde, kendi üzerine çöktüğünde ve şiddetli bir enerji ve madde patlamasıyla patladığında meydana gelir. Tipik olarak, bu olaylar, bir Tip II süpernovanın meydana gelmesi için gerekli olan genç, büyük kütleli yıldız popülasyonlarının bulunduğu sarmal gökadaların kollarında gözlenir. Yıldızın çöküşü sırasında, dış çekirdek, saatte 250 milyon kilometreye varan inanılmaz bir hızla, yani ışık hızının %23’ü kadar yerçekimi altında içe doğru çöker. On saniyelik hızlı bir patlamada, patlama yaklaşık olarak Güneş’in 10 milyar yıllık ömrünün tamamı boyunca salacağı kadar enerji açığa çıkarıyor.

Tip II süpernovaları gözlemlemek, gökbilimcilere büyük yıldızların evrimi ve öldükleri mekanizmalar hakkında fikir verir. Ve SN 2023ixf’in nispeten yakın olması, olayı astronomlar için çok daha değerli kılıyor. Gemini North’un yedi ay sonra ilk kez gözlerini açmasını anmak için SN 2023ixf gerçekten mükemmel bir fırsat hedefi oluşturuyor.


Ayna kenarındaki hasar solda uzak tarafta görülebilir. Bölüm, gözlemler için ışık toplayan alanın dışındadır. Kredi: Uluslararası İkizler Gözlemevi / NOIRLab / NSF / AURA / J. Pollard

Bu süpernova, 2025’te devreye girdiğinde Vera C. Rubin Gözlemevi tarafından yapılacak keşif türlerinin en iyi örneği. dinamik gökyüzü. Uluslararası İkizler Gözlemevi’ni oluşturanlar gibi diğer güçlü teleskoplar daha sonra bu olayların kökenlerini ve evrimini incelemek için takip gözlemleri yapacak.

Uluslararası Gemini Gözlemevi Direktörü Jennifer Lotz, “İkizler Kuzey aynasının başarılı bir şekilde onarılması, NOIRLab ve Safran-Reosc’taki yüklenicilerimiz için harika bir ekip çalışmasıydı. NOIRLab’teki birçok farklı grup, bu zor durumu çözmek için birlikte çalıştı,” dedi. “Gemini/NOIRLab ayna onarım ekibine, Safran-Reosc’a, bağımsız inceleme kuruluna ve bu zorlu uygulamada yer alan tüm personele teşekkür eder.”

NOIRLab Direktörü Patrick McCarthy, “Bu yeni gözlemler, tüm Uluslararası İkizler Gözlemevi’nin inanılmaz yeteneklerini ve iki teleskopun gelecekteki astronomik araştırmalarda oynayacağı hayati rolü gösteriyor” dedi.

Ulusal Bilim Vakfı tarafından sağlanan


Alıntı: Fırıldak Gökadasındaki (2023, 7 Haziran) süpernovanın göz kamaştırıcı görüntüsüyle İkizler Kuzeyi yeniden gökyüzünde. html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1