Bir işletmeyi yürütmek bir gemiye pilotluk yapmaya çok benzer; her şeyden önce, nereye gittiğinizi ve oraya nasıl gittiğinizi bilmelisiniz. Dahası, en çok ihtiyaç duyduğunuz anda size nasıl destek olacağını bilen bir ekibe ihtiyacınız var.

Hedefler ve önemli sonuçlar ya da kısaca OKR’ler, sizin ve şirketinizin mümkün olan en sorunsuz yolculuğu yapmasını sağlamak için zamana göre test edilmiş bir metodolojidir. Tüm ekibinizin ne yapılması gerektiğini, nasıl yapılacağını ve işletmenizin daha geniş vizyonunda neden önemli olduğunu bilmesi için şirket hedeflerini belirlemeyi ve izlemeyi kolaylaştırırlar.

OKR çerçevesi, sayısız işletmenin ekiplerini senkronize etmesine ve iddialı hedefleri gerçekleştirmesine yardımcı olarak şirketlerini yeni zirvelere taşıdı.

Bu kılavuz, OKR’leri kendi şirketinizde uygulama sürecinde size yol gösterecek ve onları işletim sisteminizin değer yaratan bir bileşeni haline getirecektir.

Bu kılavuzda, aşağıdakiler de dahil olmak üzere etkili bir OKR sürecinin beş bölümünü ele alacağız:

 1. OKR çerçevesi.
 2. Yıllık hedeflerin belirlenmesi.
 3. Yıllıklaştırılmış bir yol haritası oluşturma.
 4. Üç aylık planlama.
 5. Durulama ve tekrarlama kadansı nasıl oluşturulur?

Bu genelleştirilmiş kılavuzdaki her adım, yeni başlayanların çoğu için geçerli olacak, ancak bazıları dahil edilmeyen ek çerçevelerden faydalanacak. Başlamak için bir kopyasını oluşturun OKR çerçevesi Ve şablon. başvurmak isteyebilirsiniz Destenin 3. ve 4. slaytlarına genel bakış.

Çerçeve ve sahiplik

OKR çerçevesi

OKR’ler, metodolojinin başarısının ayrılmaz bir parçası olan çok özel bir çerçeveye sahiptir. Bir OKR sürecinin, her biri daha sonra daha derinlemesine incelenecek olan birkaç temel bileşeni vardır. Bunlar:

 • Yıllık hedefler. Bunlar işletmeniz için büyük resim öğeleridir. Onlar sizin nihai hedefleriniz, yol gösterici ışığınız. Bir şirketin vizyonunu birleştirmeye ve ekiplere ilham vermeye hizmet eden güçlü yıllık hedefler, başarılı bir OKR çerçevesinin anahtarıdır.
 • Önemli sonuçlar yıllık hedeflerinize doğru ilerlemenizi sağlayan hedeflerdir. Şirketinizin doğru yolda olduğunu kanıtlayan ölçülebilir metrikler dahil olmak üzere daha fazla veri odaklıdırlar.
 • girişimler önemli sonuçlarınıza doğru yükselen projeler ve görevlerdir. Başka bir deyişle, inisiyatifler, önemli sonuçlarınıza ulaşmak için olması gereken şeylerdir.
  Yıllıklaştırılmış yol haritası konsepti

  Şirketiniz bir uzay gemisiyse, varış noktası yıllık hedeflerinizdir. Görsel Kaynakları: M13

Şirketiniz bir uzay gemisiyse, varış noktası yıllık hedeflerinizdir. Anahtar sonuçlar, hızınızı gösteren ve rotada olup olmadığınızı gösteren konsol üzerindeki kadranlardır ve inisiyatifler, rotayı sabit tutan ve motorları çalışır durumda tutan mürettebat ve pilotun eylemleridir.

Başlangıçta bunları karıştırmak kolay olabileceğinden, OKR çerçevesinin her bir parçası arasındaki farkları anlamak önemlidir. Her bir bileşen arasında güçlü bir ayrım olmadan, OKR sürecinizi başarıyla uygulamanız çok daha zor olacaktır.

OKR’ler, tüm ekibinizin ne yapacağını, nasıl yapacağını ve neden önemli olduğunu bilmesi için hedefler belirlemeyi ve izlemeyi kolaylaştırır.

Mülkiyet kurmak

Net bir sahiplik yapısı, OKR çerçevesi için hayati önem taşır. Özel bir kaptan olmadan, kendinizi kaynakları boşa harcarken ve ayrıntıların gözden kaçmasına izin verirken bulacaksınız.

OKR sürecinin mümkün olduğu kadar erken bir zamanda yukarıdan aşağıya kontrolünü ele alacak bir nokta kişi oluşturmanızı öneririz.

Bu kişi, liderlikle yakın etkileşim içinde olmalı ve işinizin büyük resmini anlamalıdır. Operasyon yöneticileri ve genelkurmay başkanları genellikle bu rol için iyi seçimlerdir.

yıllık hedefler

Yıllık hedefler, işletmeniz için büyük resim öğeleridir. Bunlar, sizin ve ekibinizin şirketinizin amacını ve yönünü hatırlatmak için bakabileceğiniz iddialı, büyük ölçekli hedeflerdir.

Hedeflerinizi belirlerken kendinize şirketinizi neyin ileriye taşıyacağını ve işinizde anlamlı bir değişiklik yaratacağını sorun. Hangi şirket hedefleri en acil? Önümüzdeki yıl ne olmasını istersin? Modelinizin hangi temel kiracılarını genişletebilir ve geliştirebilirsiniz?

Bir hedefi iyi yapan nedir?

İyi bir yıllık hedef oluşturmak ilk bakışta basit görünebilir, ancak doğru olması biraz pratik gerektirir. Yıllık hedeflerin, OKR çerçevesinde düzgün çalışması için belirli bir formatı olmalıdır.

Hedefler:

 • Büyük resim hedefleri doğrudan işinizin en önemli yönleriyle ilgili olan. Yapılabilir ama iddialı olmalılar. Biraz yetersiz kalmanın yanlış bir tarafı yok – aslında bazı hedeflerinizde başarısız olmak, onları doğru kullandığınızın bir işaretidir. Belirli bir yılda, yıllık hedeflerinizin yaklaşık üçte ikisi tamamlanmış olmalıdır.
 • Açık ve öz. Birden fazla cümle uzunluğundaki yıllık bir hedef nadirdir. Ekibinizin kolayca hatırlayabileceği basit, etkili bir ifade istiyorsunuz.
 • Stratejik ve işinize özel. OKR çerçevesinin diğer unsurları tarafından çizilecek olan şirketiniz için bir hedef belirlemelidirler.

Karşı örnek olarak, hedeflerinizi oluştururken nelerden kaçınmanız gerektiğine bir göz atalım.

hedefler OLUMSUZ:

 • Tek seferlik görevler hızlı bir şekilde tamamlanabilir. İddialı olmalı, tüm yıl için geçerli olmalı ve işinizin başarabileceğini düşündüğünüzün sınırlarını zorlamalıdırlar.
 • KPI’lar. Hedefler bazen ölçülebilir bir çıktı içerebilirken, hedefiniz olarak sadece bir ölçü belirtmekten kaçınmalısınız. Hedeflerinizin amacı, veri tabanlı ölçümlere çok fazla odaklanmadan işinizin daha büyük amacını tanımlamaktır.
 • Sıkıcı. Yıllık bir hedef belirlediğinizde, ilgi çekici bir hikaye anlatmalıdır. En iyi hedefler, ilham verici ve eyleme dayalı bir dil kullanır.

Dört sihirli sayıdırgenel-24