New York şehrinin yukarısındaki gökyüzü tehditkar bir turuncu renkle parlıyor gibi filmlerde görülen çöl çorak arazisine benzer Mad Max: Öfke Yolu. İle Kanada orman yangınları pus getiriyor kuzeydoğu ABD’de kullanıcılar, ABD Çevre Koruma Dairesi’nin hava kalitesi uygulamasının dünyanın en popüler iPhone uygulamalarından biri haline gelmesine yardımcı oldu.

Çarşamba öğleden sonra ET itibariyle, EPA’nın AIRNow uygulaması 13 numaraya oturdu en çok indirilen iPhone için App Store’daki ücretsiz uygulamalar. Bu onu Netflix, Cash App, Snapchat, Telgraf ve Facebook.

Cehennemi andıran turuncu parıltı sizi içeride tutmaya yetmediyse, belki resmi hava kalitesi endeksi tutacaktır.

gelen verilere göre IQAir, New York City’nin hava kalitesi, dünyadaki herhangi bir şehrin en kötüsü haline geldi. NYC için Hava Kalitesi Endeksi şu anda 342’lik bir “Tehlikeli” derecesi civarındadır ve bu, EPA’nın kendi ölçümleri en son 15:00 ET’de test edildi. Tarafından gösterilen yerel hava test istasyonları Google verileri New York metropol bölgesinin hava kalitesini Brooklyn ve Manhattan’ın bazı bölgelerinde 200’lerden yaklaşık 290’a kadar derecelendiriyor ve bu oran “Çok sağlıksız” olarak derecelendiriliyor ve insanlar, özellikle solunum sorunu olanlar için ciddi sağlık etkilerine neden olabiliyor.

Kanada’da 400’den fazla orman yangını, ülkenin çoğu eyaletini ve bölgesini etkiliyor. Buna göre AP20.000’den fazla kişi yerinden edilmiş alevler tarafından. Kanadalı yetkililer, bu yaz sezonunun ülke tarihindeki en kötü orman yangını dönemi olabileceğini ve şu anda Quebec eyaleti çevresinde yanan 100’den fazla yangının şu anda kontrolden çıktığını açıkladı.

Orman yangınları, ortabatının kuzey kesimlerini de etkiledi. Cincinnati, Ohio ve Indianapolis, Indiana, her ikisi de sağlıksız yaşamak raporlama tarihi itibariyle hava kirliliği seviyeleri.

Orman yangınları genellikle ciddi hava kalitesi sorunlarına neden olur. Kuzeybatı Pasifik bu konuyla yıllardır uğraşıyor. Geçen yıl bölgede çıkan orman yangınları, Portland, Oregon kısaca dünyanın en kötü hava kalitesi unvanını alıyor.


Bu makale gelişmekte olan bir hikayenin parçasıdır. Yeni bilgiler yayınlandıkça yazarlarımız ve editörlerimiz bu sayfayı güncelleyecektir. En son güncellemeleri görmek için lütfen birkaç dakika sonra tekrar kontrol edin. Bu arada, daha fazla haber istiyorsanız, şu sayfamıza göz atın: teknoloji, bilimveya io9 ön sayfalar. Ve her zaman en son Gizmodo haberlerini şu adreste görebilirsiniz: gizmodo.com/latest.genel-7