elma var kütüphanesini açtı tüm geliştiriciler için ücretsiz hale getirmek için betalar. Tam, hata testi yapılmış sürümlerinden önce erişim elde etmeye kararlıysanız, çok abartılı OS güncellemelerinin ilk sürümlerini indirmek için ihtiyacınız olan tek şey bir Apple Kimliği.

Birden çok Apple haber avcısı benekli şirketin politika değişikliği Apple’ın Geliştirici Programı ile kaynaklara kimlerin erişebileceği için. Daha önce, yalnızca yılda 99 dolar ödeyenler OS beta sürümlerine erişebiliyordu. Sonrasında Apple’ın WWDC 2023’ü Bu haftateknoloji devi artık Apple Kimliği olan herkesin iOS 17, iPadOS 17 dahil işletim sistemi betalarına kaydolmasına izin veriyor. watchOSve macOS Sonoma.

Elbette Apple, yeni kullanıcıların bu beta işletim sistemlerini ana cihazlarına yüklememeleri gerektiği konusunda uyarıyor, çünkü bunlar hala nispeten hatalı.y. ve bazı özellikler istendiği gibi çalışmayabilir. Yine de, genellikle çok kapalı olan Apple için çok büyük bir adım.

iOS ve iPadOS’in yaklaşan sürümü şu tarihe kadar piyasaya sürülmeyecek: bu sonbahar. iOS 17’nin bir dizi yeni özellik alması gerekiyor bir iPhone’u bir tür her zaman açık akıllı ev cihazına dönüştürmek için yapay zeka ile geliştirilmiş bir Otomatik Düzeltme ve yeni bir Bekleme modu dahil. iPadOS 17 daha fazla duvar kağıdı seçeneğiyle kullanıcılara kilit ekranları üzerinde daha fazla kontrol sağlamalıdır. iPad’de de yeni güncellemeler var’Bir bakışta daha fazla sağlık verisi sunan kişisel sağlık uygulaması. ayrıca var az-konuştu-hakkında web kameraları gibi üçüncü taraf harici USB-C cihazları için destek gibi özellikler.

Yeni macOS Sonoma birkaç şık özellik ekler yeni anlam dahil Widget’larınızı yönetmek için. Ayrıca görüntülü konferans ve yeni basılmış Safari güvenlik güncellemeleri için yeni bir sunucu yer paylaşımı var. Tüm bunların arasında, Windows gibi, arka plan görevlerinde harcanan bilgi işlem gücü miktarını azaltarak performansı artırmaya çalışan yeni bir “Oyun Modu” vardır. Ayrıca, bağlı denetleyiciler için ses gecikmesini azaltması ve Bluetooth örnekleme oranını artırması bekleniyor.

Mac ile Oyun modu, görünüşe göre Apple nihayet oyun pazarındaki varlığını artırma şansına sahip olabilir. Apple, yıllık geliştirici konferansındaki ana açılış konuşmasında bundan bahsetmemiş olsa da Sonoma, geliştiriciler tarafından Windows’tan oyunları alıp Mac’lere yapıştırmak için kullanılabilecek yeni bir Oyun Taşıma Aracı içeriyor. açıklandığı gibi bir geliştirme konuşması Bu haftanın başlarında şirket, oyun yaratıcılarının aracı Windows API DirectX 12’yi Apple’ın benzer grafik işleme API’si olan Metal 3’e çevirmek için nasıl kullanabileceklerini gösterdi.

tarafından belirtildiği gibi 9to5MacGame Porting Tool, üçüncü şahıslar tarafından Windows yazılımını macOS veya Linux’a çevirmek için kullanılan açık kaynak platformu Wine’a dayalıdır. Apple oyunu kullandı Orta geliştiricilerin mevcut yazılımları çok az maliyetle Mac’lere nasıl taşıyabileceğinin bir örneği olarak onların tarafında çaba. Bununla birlikte Apple, geliştiricilerin Direct X’i doğrudan Metal’e dönüştürmesini de istiyor ve geliştiricilerin Mac cihazlarda uzamsal ses ve HDR video gibi özelliklere bile erişebileceğini ekliyor.

bu Mac oyun beklentisi gibi Apple’a özel oyunların ilk günlerinden beri uzun zamandır aranan ancak nadiren gerçekleşen bir ideal olmuştur. Maraton. Sırasında Apple Arcade hala ortalıktateknoloji devinin böyle olmadığını bilmek güzel münhasırlık konusunda endişeli bir zamanlar olduğu gibi. Şirket platformlarını gerçekten oyuna hazır olarak sergilemek istese de, geliştiricilerin bunun teknik olarak nasıl mümkün olduğunu paylaşmak yerine Mac cihazlarda oynanan oyunları sergilemeleri beklenir. Apple’ın Vision Pro MR kulaklığı ayrıca oyun oynamayı kolaylaştırması gerekiyordu, ancak şirket herhangi bir oyun yazılımı sergilemedi Pazartesi günü cihazı kullanarak.

genel-7