Bağımsız bir inceleme kurulu, NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL) ve Caltech’in Psyche görevini Ekim 2023’te fırlatma için tekrar rayına oturtma çabaları hakkında olumlu bir değerlendirme yaptı. Bu, görevin 2022’de metal açısından zengin bir asteroide fırlatılmasındaki gecikmenin ardından geldi. COVID-19 salgını ve personel, iletişim ve yönetim gözetimi gibi diğer faktörlerle ilgili sorunlar nedeniyle. Kredi: NASA/JPL-Caltech/ASU

İnceleme Kurulu: NASA-JPL Psyche İlerlemesi Olağanüstü, Pistte Başlatma

Bağımsız bir inceleme kurulu, “birinci sınıf” çabalara övgüde bulundu. NASAJet Tahrik Laboratuvarı ve Caltech, başlangıçta 2022 için planlanan Psyche görevinin lansmanında gecikmeye neden olan sorunları ele alıyor. Bu çabalar arasında personelin yeniden düzenlenmesi, iyileştirilmiş yönetim gözetimi ve misyonu Ekim 2023’te başarılı bir fırlatma için konumlandıran kurumsal değişiklikler yer alıyor.

Bağımsız bir inceleme kurulu bulur JPLmisyonun 2022 fırlatma gecikmesine katkıda bulunan adres faktörlerine yanıtı ‘dünya standartlarında’ oldu.

Bağımsız olarak atanan bir inceleme kuruluna göre NASA, ajansın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı ve Caltech tarafından Psyche görevini Ekim 2023’te fırlatma için rayına oturtmak için atılan adımlar olağanüstüydü. NASA ve JPL, geçen yaz Psyche görev ekibinin uzay aracının Ağustos 2022’de aynı adı taşıyan metal açısından zengin bir asteroide fırlatılmasını erteleme talebinde bulunmasının ardından kurulu topladı.

onun içinde Kasım 2022 raporu, bağımsız inceleme kurulu, lansman gecikmesine katkıda bulunan hem proje hem de JPL kurumsal sorunlarını ele almak için kapsamlı önerilerde bulundu. Psyche projesi, JPL ve Caltech ile yapılan kapsamlı takip incelemelerinin ardından, kurulun 30 Mayıs tarihli raporu, Kasım ayından bu yana alınan önlemlerin beklentileri aştığını tespit etti. Caltech, NASA için JPL’yi yönetiyor.

NASA Psyche Asteroit Misyonu

NASA’nın Psyche misyonu, Mars ve Jüpiter arasında güneşin etrafında dönen benzersiz bir metalik asteroidi keşfedecek. Büyük olasılıkla kayayla karıştırılmış nikel-demir metalinden yapılmış olan asteroit, bir gezegenimsi çekirdeğin (erken kayalık bir gezegenin yapı taşı) çekirdeğinden metal içerebilir ve şiddetli çarpışma ve yığılma tarihine benzersiz bir pencere sunabilir. Dünya gibi karasal gezegenler. Kredi bilgileri: NASA

NASA’nın Washington’daki Bilim Misyon Müdürlüğü’nün yardımcı yöneticisi Nicola Fox, “Bağımsız inceleme kurulunun, JPL’nin kurulun orijinal raporunda belirtilen sorunları düzeltmedeki sıkı çalışmasına ilişkin son derece olumlu değerlendirmesinden memnunum” dedi. “İşin bitmediğini biliyoruz. İlerledikçe, uygulanan bu değişikliklerin Psyche’yi ve JPL’nin portföyündeki diğer görevleri başarı için konumlandırmaya öncelik vermeye devam etmesini sağlamak için JPL ile birlikte çalışacağız.”

Emekli havacılık yöneticisi A. Thomas Young liderliğindeki Psyche bağımsız inceleme kurulu, ilk raporunda JPL işgücü sorunlarının COVID-19 Pandemi lansman gecikmesine katkıda bulundu, personel alımından iletişime ve yönetimin gözetimine kadar çeşitli ek faktörler de katkıda bulundu.

İnceleme kurulunun tavsiyelerine yanıt olarak JPL, bir kurum olarak laboratuvarın yanı sıra Psyche projesiyle ilgili endişeleri doğrudan ele almak için harekete geçti. Psyche misyonu, deneyimli ekip üyelerini bünyesine kattı, iş gücünün büyük bir bölümünü yeniden düzenledi ve fırlatma ve operasyonel hazırlığa yönelik ilerlemeyi izlemek için kapsamlı ölçümler benimsedi. Raporda ayrıca üst yönetimin misyon gözetimindeki gelişmelere de dikkat çekilmiştir.

Temiz Odada NASA Psyche Uzay Aracı

Bir ekip, NASA’nın Psyche uzay aracını 8 Aralık 2022’de ajansın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi yakınlarındaki Astrotech Uzay Operasyonları Tesisinde fırlatılmak üzere hazırlıyor. Psyche, Kennedy’deki Launch Complex 39A’dan bir SpaceX Falcon Heavy roketinin üzerinde fırlatılacak. Kredi bilgileri: NASA/Ben Smegelsky

Raporun yazarları, “Bağımsız inceleme kurulu, tüm JPL organizasyonunun ve Caltech’in başarılarından olağanüstü etkilendi” dedi. “JPL direktörü ve üst düzey liderliğin genel müdahale sürecine katılımı ve liderliği, ‘dünya çapında’ kabul ediliyor.”

Kurumsal olarak JPL, işbirliğini ve iletişimi geliştirmek için ekip üyelerinin her hafta sahada birlikte geçirdikleri gün sayısını artırmak amacıyla hibrit çalışma politikasını güncellemek için hızla harekete geçti. Rapora göre laboratuvar, yararlananlar arasında Psyche misyonu olmak üzere deneyimli mühendislik personelini çekme ve elde tutma çabalarında da “istisnai” idi.

Buna ek olarak, JPL liderliği mühendislik organizasyonu içindeki rolleri, sorumlulukları ve teknik becerileri netleştirmeye odaklanırken, uçuş projesi ekip üyelerinin endişelerini dile getirme yollarının farkında olmalarını sağladı. Psyche görevinden alınan dersler, Europa Clipper ve Mars Örnek İade. JPL ayrıca, risklerin organizasyonun her seviyesinde iyi anlaşılmasını sağlamak için aylık proje durum incelemelerini yeniledi.

“Bu kurulu, ben direktör olarak göreve başladıktan haftalar sonra topladık ve ortaya çıkardığı sorunları ele almak, JPL direktörü olarak ilk yılımda merkezi bir odak noktası oldu. Sonuçlar sevindirici,” dedi JPL Direktörü Laurie Leshin. “Hedeflerimiz, Dünya’yı daha iyi anlamamıza, güneş sistemini ve evreni keşfetmemize ve yaşam belirtileri aramamıza yardımcı olacak görevler üzerinde çalışırken, Psyche’ı fırlatma rampasına götürmenin ötesine geçerek, JPL’yi genel olarak iyileştirmeye ulaştı. Kurulun bulgularına verdiğimiz güçlü yanıt, JPL’nin doğru odaklanma ve dikkat ile her türlü sorunu çözebileceği fikrini pekiştiriyor.”

Kurul ayrıca raporunda, NASA ve yönetim merkezlerinin, görev başarısı olasılığını artırmak için uygun program ve proje yönetimi gözetimini sağlamaya yardımcı olan daimi inceleme kurullarının sorumluluklarını daha net bir şekilde tanımlaması gerektiğini belirledi.

Uzay aracı, Ağustos 2029’da asteroit Psyche’ye ulaşacak ve gezegen oluşumu hakkında fikir edinmek, Dünya gibi karasal gezegenlerin içini daha iyi anlamak ve büyük ölçüde metalden yapılmış bir dünyayı incelemek için 26 ay boyunca onun etrafında dönecek.uzay-2