Mayıs ayının başlarında Google, kişisel Google Hesapları için ek bir oturum açma seçeneği olarak Passkey desteğini başlattı. Şimdi, teknoloji devi, desteği herkese açık bir beta ile Workspace hesaplarına genişletiyor. Geçiş anahtarları, yalnızca parolayla yapılan oturum açma işlemlerinin yerini alır ve kullanıcıların uygulamalarda ve web sitelerinde PIN, parmak izi tarayıcı ve yüz tanıma kilidi ile oturum açmasına olanak tanır. Parolasız oturum açma yöntemi, kimlik avı ve diğer sosyal mühendislik saldırılarının etkisini azalttığını iddia ediyor. Açık beta lansmanı ile 9 milyondan fazla kuruluş, kullanıcılarının Google Workspace ve Google Cloud hesaplarında şifre yerine Parola kullanarak oturum açmasına izin verebilir.

Geçen ay kişisel hesap desteğini duyurduktan sonra, Google yapılmış Geçiş anahtarları, kişisel Google Hesapları için Pazartesi günü ek bir oturum açma seçeneği olarak kullanılabilir. En son açık beta lansmanı ile 9 milyondan fazla kuruluş, kullanıcılarının Google Workspace ve Google Cloud hesaplarında şifreler yerine telefonlarının veya bilgisayarlarının PIN, parmak izi ve yüz tanıma kilidi gibi kimlik doğrulama sistemlerini kullanarak oturum açmasına izin verebilir.

Geçiş anahtarları, kimlik doğrulama için yeni bir alternatif olarak gelir ve kullanıcılar şifrelere bağlı olarak telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda veya masaüstü bilgisayarlarda iş ve kişisel Google Hesaplarında oturum açmaya devam edebilir. Yeni yöntemin kimlik avı ve diğer çevrimiçi saldırıları azalttığı söyleniyor.

Google, atıfta bulunmak kendi araştırmasına göre, Parola kullanmanın normal parolalara göre iki kat daha hızlı ve dört kat daha az hataya açık olduğunu belirtmektedir. Gizlilik cephesinde, Amerikan teknoloji şirketi “kullanıcının biyometrik verilerinin asla Google’ın sunucularına veya diğer web sitelerine ve uygulamalarına gönderilmediğini” iddia ediyor.

Google’ın Parola desteği Android, Windows, ChromeOS, iOS ve macOS’ta mevcuttur. Chrome, Safari ve Microsoft Edge gibi popüler tarayıcılar bu özelliği Web’de destekler.

Google Workspace yöneticileri, önümüzdeki birkaç hafta içinde kuruluşlarındaki kişiler için Passkey girişini etkinleştirebilir. Yine de 2 Adımlı Doğrulama (2SV) yöntemi olarak Geçiş Anahtarları oluşturabilir ve kullanabilirler.

Parolaların, siber güvenlik alanında parolaları ve parola yöneticilerini geçmesi bekleniyor. Google’ın yanı sıra, Apple ve Snap gibi en iyi teknoloji şirketleri, FIDO Alliance tarafından oluşturulan parolasız oturum açma standardına sahip bu yeni aracın benimsenmesini teşvik ediyor. Parolaların, geleneksel yöntemlere kıyasla daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli oturum açma sağladığına inanılıyor. Kullanıcıların her hesap için parolaları hatırlaması gerekmediğinden, parola güvenliği ve yetkilendirme adımlarında insan hatasını en aza indirdiği yaygın olarak söylenmektedir.


Google I/O 2023, arama devinin ilk katlanabilir telefonunun ve Pixel markalı tabletinin lansmanının yanı sıra yapay zekaya önem verdiğini defalarca söylediğini gördü. Bu yıl şirket, uygulamalarını, hizmetlerini ve Android işletim sistemini yapay zeka teknolojisiyle güçlendirecek. Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8