Edtech majör BYJU’s Salı günü, New York Yüksek Mahkemesine 1.2 milyar $’lık (kabaca 99.274 Rs) Vadeli Kredi B’nin (TLB) hızlandırılmasına itiraz etmek için şikayette bulunduğunu söyledi.

Şirket ayrıca, TLB’nin şartlarına aykırı olarak kredinin önemli bir bölümünü öncelikli olarak sorunlu borç ticareti yaparken satın alan Redwood’un diskalifiye edilmesini istiyor.

Şirketten yapılan açıklamada, “BYJU’S, Redwood liderliğindeki borç verenlerin bir dizi yağmacı taktiğini takiben bu önlemleri almak zorunda kaldı” dedi.

Şirket, TLB borç verenlerinin, iddia edilen hızlandırmanın mahkeme önünde itiraz edildiğini bilmelerine rağmen, TLB kapsamındaki tüm tutarın derhal ödenmesini talep eden bir bildirim yayınladıklarını iddia etti.

Borç veren GLAS Trust Company ve yatırımcı Timothy R Pohl, bazı haksız fiiller iddiasıyla BYJU’nun ABD merkezli kuruluşlarına karşı dava açtı.

BYJU’s Alpha’dan 500 milyon $ (kabaca 4.134 crore) aktardıkları için BYJU’s Alpha ve Tangible Play’e dava açtılar.

İki varlık, BYJU’nun üst kuruluşu olan Think and Learn Private’ın parçasıdır.

Geçen ay Byju’s, Amerikalı borç verenlerden alınan kredilerin geri ödemesinde temerrüde düşmediğini ve büyüme planlarını finanse etmek için grubun ABD kuruluşlarından 500 milyon $ (kabaca 4.134 crore) değerinde kredi aktarıldığını söyledi.

BYJU’S, hem Delaware hem de New York’ta şu anda yaya olarak yürütülen yasal işlemlerle TLB’nin tamamının tartışmalı olduğunu söyledi.

BYJU’S, TLB borç verenleriyle görüşmeye açık olduğunu ve borç verenlerin “kötü niyetli eylemlerini geri çekmesi ve anlaşmanın şartlarını yerine getirmesi” durumunda TLB kapsamında ödeme yapmaya devam etmeye hazır olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak borç verenin aracısı GLAS Trust Company’ye gönderilen bir E-posta sorgusu, herhangi bir acil yanıta yol açmadı.

“BYJU’s’un, ihtilaf mahkeme tarafından karara bağlanana kadar TLB borç verenlerine herhangi bir faiz dahil olmak üzere daha fazla ödeme yapmaması beklenemez ve bunu yapmamayı seçmiştir. TLB borç verenlere iletildiği üzere, BYJU’S, önemli nakit rezervleriyle mali açıdan sağlam olmaya devam ediyor.” şirket dedi.

Geçen ay BYJU’S, ABD merkezli yatırım yöneticisi Davidson Kempner Capital Management’tan 250 milyon $ (kabaca 2.067 crore) borç fonu topladı ve diğer yatırımcılarla ek bir 700 milyon $ (kabaca 5.763 crore) fon sağlamak için görüşüyor.

Şirket, 3 Mart’ta, TLB kredi verenlerinin bazı iddia edilen parasal olmayan ve teknik temerrütler nedeniyle TLB’yi yasa dışı bir şekilde hızlandırdığını ve BYJU’s Alpha’nın kontrolünü ele geçirmek ve kendi yönetimini atamak da dahil olmak üzere haksız yaptırım önlemleri aldığını söyledi.

BYJU ayrıca, TLB borç verenlerin, Delaware davasında, BYJU’S’u esas olarak fırsatçı ticaretlerle uğraşan borç verenleri ‘diskalifiye etme’ şeklindeki sözleşmeden doğan hakkından mahrum bırakmak için başarısız bir girişimde bulunduğunu kaydetmiştir.

Şirket, Delaware mahkemesi, TLB kredi verenlerinin BYJU’nun bu sözleşmeden doğan hakkını “ne telafisi mümkün olmayan bir zararı ne de bir hükmün kısıtlanmasını desteklemek için gereken zarar dengesini göstermediği”ne karar vererek bu girişimi reddetti.

BYJU’s, TLB borç verenlerin temsilcisinin, TLB kapsamında hak sahibi olduğu TLB borç verenlerin kimliklerini BYJU’lara vermeyi bile reddettiğini ve borç verenlerin sürekli olarak BYJU’nun itibarını karalamak için önlemler aldığını iddia etti.


Motorola Edge 40, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Edge 30’un halefi olarak kısa süre önce ülkede görücüye çıktı. Nothing Phone 1 veya Realme Pro+ yerine bu telefonu satın almalı mısınız? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8