iPadOS 17 duyuruldu: Bu iPad'ler en son işletim sistemi güncellemesini almayacak

En son iOS 17 ile birlikte, Elma ayrıca WWDC 2023’te iPadOS’inin en son sürümünü tanıttı. iPadOS 17 kullanıcılar kilit ekranını kişiselleştirebilecek ve ayrıca widget’larla kolayca etkileşim kurabilecek. iPadOS 17, geliştiriciler için beta sürümünde mevcut ve bu yıl içinde tüm kullanıcılar için hazır olacağı söyleniyor.

ipadApple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, “OS, en çok yönlü cihazımıza güç veriyor ve kullanıcıların iPad’de pek çok şey yapmasına olanak tanıyor ve şimdi iPadOS 17 ile daha da kişisel ve yetenekli bir deneyim sunuyoruz” dedi. iPadOS 17’nin tanıtılmasıyla şirket, en son işletim sistemi güncellemesini almayacak iPad’lerin listesini de açıkladı.

İşte iPadOS 17’yi almayacak iPad’lerin listesi

– iPad Pro (1. nesil)
– iPad (5. nesil)

Bununla birlikte Apple, iPadOS 17 alacak iPad’lerin listesini de açıkladı. İşte uyumlu iPad’lerin listesi

– iPad Pro (2. nesil ve sonrası)
– iPad Air (3. nesil ve sonrası)
– iPad (6. nesil ve sonrası)
– iPad mini (5. nesil ve sonrası)

iPadOS 17 temel özellikleri
En son güncellemede Apple, iPad’e bazı önemli eklemeler yaptı. Bu eklemelerden biri, kullanıcılara cihazlarının görünümü üzerinde daha fazla kontrol sağlayan kilit ekranını özelleştirme yeteneğidir. Buna ek olarak Apple, Sağlık uygulamasını ilk kez iPad’e sunarak iPad kullanıcılarının kullanabileceği sağlık ve zindelik özellikleri yelpazesini genişletti.

Geçen yıl Hava Durumu uygulamasını kullanıma sunan Apple, şimdi Sağlık uygulamasını iPadOS’e getirdi. Favoriler bölümü, iPad’in ekranı için optimize edilmiş bir tasarımla yeni bir görünüme kavuşarak kullanıcıların en sık kullandıkları özelliklere kolayca erişmelerini sağladı. Ayrıca, kullanıcılar artık Trendler, Öne Çıkanlar ve ayrıntılı etkileşimli çizelgeler aracılığıyla sağlık verilerine ilişkin değerli içgörüler elde edebilirler. Ayrıca, iPad kullanıcıları artık diğer işlevlerin yanı sıra ilaçlarını kolayca takip edip yönetebilir, üreme sağlığı takibi için Döngü İzleme’yi kullanabilir, anlık duygularını ve günlük ruh hallerini kaydedebilir ve hatta birden fazla kurumdan sağlık kayıtlarını görüntüleyebilir.

Apple, bu güncellemelere ek olarak, iPadOS 17 ile pencere öğelerinin etkileşimini de geliştirdi. Kullanıcılar artık görevleri doğrudan pencere öğelerinden basit bir dokunuşla gerçekleştirebilir. Örneğin, ışıkları yakmak, bir şarkı çalmak veya bir hatırlatıcıyı tamamlandı olarak işaretlemek, anında, doğrudan bir pencere öğesinden yapılabilir.

FacebooktwitterLinkedinmakalenin sonugenel-9