TechCrunch denendi Apple Vision Pro kulaklık, bunun çok iyi olduğu sonucuna varıyor – ama belki de gerçek olamayacak kadar iyi. Apple, orijinal kiti daha iyi hale getiren güncellemeleri ve değişiklikleri hızla takip etmeden önce, oldukça iyi olan birinci nesil ürünleri piyasaya sürme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir.

Donanım mühendislerinden ara sıra, “ilk etapta göndermek istediğimiz X’in üçüncü nesliydi” gibi alçak sesle mırıldanılan bir yorum duyarsınız. Bu, donanımda alışılmadık bir durum değildir; tam bir ürün vizyonunun tedarik zincirlerinin ve üretimin kısıtlamalarından sağ çıkması oldukça nadirdir. Bir şeyin tek bir prototipini yapmakla birkaç milyonunu inşa etmek arasında dağlar kadar fark var.

Evet, Apple Vision Pro, 3.500 $’lık fiyat etiketi ile tartılıyor ve yalnızca videolardan ve kesilmiş fotoğraflardan yola çıkarak, şirketin cihazlardan herhangi bir para kazanıp kazanmayacağına şaşırırım.

Apple oraya nasıl geldi? Görünüşe göre mühendislerine ellerinden gelen en iyi cihazı yapmaları ve yol boyunca bazı önemli sorunları çözmeleri için tam yetki verildi. Bunu bağımsız bir cihaz yapmak için (bir telefona veya bilgisayara bağlanmadan kullanılabilir, ancak garip bir şekilde harici bir pil paketine sahip olmasına rağmen), şirket kulaklığa bir M2 işlemci ve yepyeni bir R1 yerleştirdi. 12 (!) kamera, lidar, göz sensörleri, altı mikrofon ve daha fazlasından gelen tüm verilerle ilgilenen işlemci. Şirket, cihazın toplamda 23 sensöre sahip olduğunu söylüyor.

Yine de, akıl almaz bir şekilde aşırı tasarlanmış kulaklık, yeni başlayanlar için zeminde hayati bir bayrak.

Aradan on yıldan fazla zaman geçti orijinal Oculus Rift, Kickstarter’ı vurdu, göz başına 640×800 piksel çözünürlüğüyle, insanlarda hareket hastalığına neden olduğu yönündeki şikayetlerden ısrarla rahatsız olan bir ürün. O zamandan beri piyasaya sürülen düzinelerce ek kulaklık gördük. 300 $ ‘lık Meta Quest 2, kitleler için önemli bir giriş seviyesi kulaklık olduğunu kanıtlarken, 1.000 $’ lık Meta Quest Pro ve 1.500 $ ‘lık HTC VIVE Pro 2, üst düzey kulaklık pazarını destekliyor. Apple’ın cihazı iki kattan fazla fiyatla piyasaya çıkıyor.genel-24