Paleoantropologlardan oluşan bir ekip, soyu tükenmiş insan akrabası homo naledi sadece kasıtlı olarak ölülerini gömmekle kalmadı, aynı zamanda belki de cenaze törenleri için semboller kullandı.

Türün ilk kez 10 yıl önce tanımlandığı Güney Afrika’daki kapsamlı Rising Star mağara sisteminde bulunan kanıtlar, bilinen en eski törensel gömülerden önce geliyor. homo sapiens 100.000 yıl Tabii ki, daha eski kasıtlı gömmeler Homo sapiens gelecekte pekala keşfedilebilirdi, ancak şu anda üzerinde çalışmamız gereken zaman damgası bu.

Diğer hominin türleri—en önemlisi Neandertaller– ölülerini de gömdüler, ama üstün yaşı homo naledi mezarların baş döndüreceğinden emin olabilirsiniz.

Paleoartist John Gurche tarafından Homo naledi'nin yeniden inşası.

Paleoartist John Gurche tarafından Homo naledi’nin yeniden inşası.
Fotoğraf: Mark Thiessen, National Geographic

homo naledi insan benzeri dişlere, tırmanmak için yapılmış bir vücuda ve beynimizin yaklaşık üçte biri büyüklüğünde küçük bir beyne sahipti. Yükselen Yıldız sistemi kapağındaki kalıntılar türlerden geniş bir yaş aralığı (yaşlı bireyler kadar çocuklar da dahil), araştırmacılara tüm popülasyona benzersiz bir bakış sağlar.

Ekibin araştırma makaleleri eLife’da yayınlanacak şekilde ayarlandı (ve şu anda ön baskı sunucusunda barındırılıyor) BioRxiv) ve araştırma ekibinin üyeleri geçen hafta bir basın toplantısında bulguları tartıştılar.

“Bu son bulgular, kasıtlı gömmeler, sembollerin kullanımı ve homo naledi. Carnegie Bilim Enstitüsü, Güney Afrika’daki Witwatersrand Üniversitesi’nden paleoantropolog Lee Berger, “Bunların bir araya gelmesi, eski insan akrabalarının bu küçük beyinli türlerinin ölümle ilgili karmaşık uygulamalar gerçekleştirdiğini göstermeleri kaçınılmaz bir sonuç gibi görünüyor” dedi. ve National Geographic Society, bir toplum yayını. “Bu, yalnızca insanların sembolik uygulamaların geliştirilmesinde benzersiz olmadığı değil, aynı zamanda bu tür davranışları icat etmemiş olabileceği anlamına da gelir.”

Bir sanatçının, mağaranın Dinaledi Odası'nda bulunan yetişkin bir Homo naledi'yi yeniden canlandırması.

Bir sanatçının, mağaranın Dinaledi Odası’nda bulunan yetişkin bir Homo naledi’yi yeniden canlandırması.
resim: Berger ve diğerleri, 2023

Yeni bulguları açıklamak için üç araştırma makalesi üretildi; bir kağıt tarafından yapılan sembolik kaya oymalarını detaylandırır. homo naledi mağara duvarlarında bir ikincisi kanıtı açıklar türlere göre kasıtlı gömmeler için ve üçüncüsü, mezarları ve gravürleri evrimsel bir bağlamda araştırıyoryani, homininlerdeki davranış ve bilişsel evrim anlayışımız için bu bulguların ne anlama geldiğinin bir özeti.

bu homo naledi yerin en az 984 fit (300 metre) altına uzanan Yükselen Yıldız sisteminin birçok odasında fosiller bulundu. Kazıcı Keneiloe Molopyane basın toplantısında mağaradaki bazı odalara erişimin zor olduğunu söyledi. Olsa bile bu böyle olurdu H. naledi Berger, ölüsünü gömmekte olduğunu ekledi. fosillerin keşfinden bu yana tartışmalı.

Berger, mezarların, kalıntıların cenin pozisyonlarına kıvrıldığı mağarada kazılmış deliklerden oluştuğunu söyledi. Ekibin değerlendirmesine göre, mağarada delikleri yıkamış olabilecek bir nehir (yani sulu) faaliyet olduğuna dair bir kanıt yok. Ekip, homininler tarafından yapıldığını ve yüzbinlerce yıldır korunduğunu savunuyor.

Rising Star sisteminde bulunan ve gravürleri daha belirgin hale getirmek için polarize edilmiş bir çapraz tarama modeli.  Altta bir stromatolit fosili var.

Rising Star sisteminde bulunan ve gravürleri daha belirgin hale getirmek için polarize edilmiş bir çapraz tarama modeli. Altta bir stromatolit fosili var.
resim: Berger ve diğerleri, 2023.

Oyulmuş semboller 241.000 ila 335.000 yıl öncesine aittir, ancak ne zaman yapıldıklarına dair daha spesifik bir zaman çerçevesi elde etmek için daha fazla test yapılacaktır. Bunlar, keskin aletlerle mağara duvarlarına oyulmuş olduğu anlaşılan çapraz çizgili desenler ve geometrik şekillerdir. Oyulmuş sembollerin tarihlendirilmesi herkesin bildiği gibi zordur, bu nedenle bu tarihlere biraz dikkatle bakılmalıdır.

Araştırmanın ortak yazarlarından biri ve Witwatersrand Üniversitesi ile Princeton Üniversitesi’nde biyokültür uzmanı olan Augustín Fuentes basın toplantısında şunları söyledi: “Bu keşiflerde beklenmedik ve çok öne çıkan şey, burada, ilk kez, olmadığını gösteriyoruzhomo sapienshomo veya hominin cinsinin bir üyesi, daha karmaşık ve özellikle daha büyük beyinli organizmalarla ilişkilendirdiğimiz açık davranışlar sergiliyor.”

Bilim adamlarının ilk keşfettiğinden bu yana on yıl geçti. homo naledi Rising Star sisteminde ve en son keşif, homininlerin ölülerine nasıl davrandıkları hakkında düşündüklerimizi alt üst ediyor.

İlk olarak, kaya oymalarının ne zaman yapıldığını daha ayrıntılı olarak bilmek ilginç olacak, ancak paleoantropologlar için bu, “insanın” gerçekte ne olduğunu ve kendi türümüze özgü olduğunu düşündüğümüz şeylerin ne kadarının insanlar tarafından yapıldığını düşünmek için heyecan verici bir fırsat. diğerleri eski geçmişte.

Devamı: Neandertallerin Üzerinden Geçin, Yeni Keşfedilen ‘Ejderha Adam’ Gerçek Kardeş Türümüz Olabilirgenel-7