Amnesia: The Dark Descent neredeyse tek başına bazı YouTube kişiliklerini şöhrete kavuştururken aynı zamanda artık kaçınılmaz olan Let’s Play videolarına olan ilgiyi de artırdı. Frictional Games tarafından tasarlanan serinin sonraki bölümleri aynı standarda ulaşamadı, ancak Amnesia: The Bunker ürperti ve stresli kedi ve fare oyununu bir kez daha sunabilir mi?

Dehşetin Sesi

Amnesia: The Bunker, 1. Dünya Savaşı sırasında, oyuncunun Henri Clément adlı bir Fransız askerinin yıpranmış ve kanlı botlarına adım atmasıyla geçiyor. Bir revolverle donanmış, ama çoğunlukla hayatta kalma becerilerine sahipsin, savaşın kabusundan kısa bir süreliğine kaçıp daha da korkunç bir gerçekliğe, karanlıkta seni hem avlayacak hem de peşini bırakmayacak bir cehenneme ineceksin.

Bu bir kedi fare oyunu, insan ile bilinmeyen canavar arasındaki eşitsiz bir savaş, uykusunda sizin tamamen uyanık olduğunuzdan daha becerikli ve yetenekli bir yaratık. Sığınakta neredeyse her odayı birbirine bağlayan tüneller ve bu varlığın en hafif sesi duyduğunda kullanmaktan geri durmayacağı kısayollar var. Amacınız Dünya üzerindeki bu cehennemden kaçmak ama bunun için çıkış yolunu tıkayan enkazı havaya uçurmak için bazı eşyalara ihtiyacınız olacak.

Sığınağın içindeki ilk adımlar, karanlık ve ara sıra ortaya çıkan sesler size ölümlü olduğunuzu hatırlattığı için keşif ve katıksız korku içindir. En iyi dostunuz aynı zamanda en kötü düşmanınızdır – kurduğunuz anda tüm Avrupa’da duyulabilen, yalnızca birkaç saniye sonra tekrar çalan bir dinamo feneri. Bu mekanik zekice uygulandı ve sizi ışık ihtiyacınızı yaratığı uyarma riskleriyle dengelemeye zorluyor.

Amnesia hakkında her şey: Bunker, ışıklandırma ve ses etrafında tasarlanmış gibi görünüyor, pek de arzu edeceğimiz bir sanal alan olmayan bir oyun alanı olarak yaratılmış, ancak keşfetmeniz ve denemeniz için size yeterince özgürlük sunuyor. Adımlarınız, koştukça daha da şiddetlenen bu yankıyı yaratıyor, kapıları aniden itmek ve çeşitli materyallere basmak dikkati üzerinize çekmenin yollarından sadece birkaçı. Yaratık yaklaştığında, hiçbir askerin size yapmayı başaramadığı şekilde kalp atışınızın hızlandığını duyacaksınız ve ekran biraz bulanıklaşacak. Burada sessizlik altın değerindedir, yani ne zaman tahta bir kapıyı kırmak için ağır bir tuğla atmayı planlasan, deli gibi koşmak ya da bulabilirsen bir masanın altına saklanmak için harika bir zamandır.

Yine de, yaratık tam olarak aptal değil ve görünüşe göre dinamik AI ve komut dosyası eylemlerinin bir karışımı. Saklanması çok uzun sürer ve odaya girer ve masanın altı da dahil olmak üzere sizi arar; kapılar onun içeri dalmasını engellemeyecek, onları bazen sizin için şaşırtıcı derecede yararlı olabilecek şekillerde yok edecek. Çıkardığınız her sesin onu cezbetmesi gibi, onu sizden uzaklaştırmak için gürültüyle oynayın.

Karanlık gözlerinizi yorar ve el feneri de, yakında keşfedeceğiniz çakmak da pek güvenilir olmaz. Jeneratöre güç verdiği ve size en uzak sektörlere koşmanız için yeterli zaman ve ışık sağladığı için yakıt bu sığınakta çok önemli bir kaynaktır, ancak benzin bombası oluşturmak için de kullanılabilir. El bombaları, işaret fişekleri veya her zaman tehlikeli olan tuzak telleri gibi onlara karşı eylemlerinize bağlı olarak yararlı veya zararlı olabilecek bazı doğal sığınak araçları vardır.

takip ediyor

Amnezi: Bunker İncelemesi

Amnesia: The Bunker’da olmayan kullanıcı arayüzü – yani normal oyun sırasında – sürekli korku hissine ve tüyler ürpertici atmosfere büyük bir katkı sağlıyor. Sadece ışığa ve gölgeye bakıyorsunuz, çoğunlukla karanlığa bakıyorsunuz ve her açıdan aklınızı kullanmak size kalmış. Ne kadar cephaneniz olduğunu görmek ister misiniz? Tabancanızı veya tüfeğinizin mermi yatağını kontrol edin. Ne kadar kötü yaralandığını merak ediyor musun? Envanteri açın ve elinize bakın – akan kan, belki, sadece belki, bir sağlık maddesi kullanabileceğinize dair iyi bir işarettir, özellikle de kan izinin yaratığı çekmenin başka bir yolu olduğu düşünülürse. Çığır açıcı olmayabilir, ancak kesinlikle memnuniyetle karşılıyoruz ve korkutucu daldırmaya doğru küçük bir itici güç.

Aynı şey, biraz tüyler ürpertici ama iyi türden başka bir sürükleyici özellik olan harita sistemi için de söylenebilir. Yönetim odası, ilerlemenizi kaydedebileceğiniz, öğeleri depolayabileceğiniz, jeneratörü çalıştırabileceğiniz ve haritaya başvurabileceğiniz bir tür güvenli sığınak görevi görecek. Başlangıçta epeyce sektörü kaçırıyor ve bizi onları körü körüne keşfetmeye itiyor, bu belirli alanların kilidini, yerin haritası olan bir oda bulmayı başarırsanız, görev bilinciyle gelecekteki çabalarınız için not edin.

Amnesia: The Bunker sadece gizlilikle ilgili olmadığı için bu harita bazı bulmacalar için çok yardımcı olacak. Köpek künyelerinden kodlar bulmak, bir cıvata kesici ve bir anahtar kullanmak ve elektrik akımını belirli bir amaç için çevirmek, diğer şeylerin yanı sıra, acımasız yaratığın yanında karşılaşacağınız etkinliklerden bazılarıdır. Bunlar, belki de bu örneklerin sonuncusu dışında, dikkate değer derecede zekice değiller, bu yüzden bulmacalarda daha fazla özgünlük ve çeşitliliğin olmaması üzücü.

Kodlar gibi şeyler ve oyundan oyuna değişen bir anahtar gibi önemli öğelerle bazı rastgeleleştirmeler oyunda. Pes edip bir Amnesia: The Bunker adım adım kontrol etmeye çalışabilirsiniz, ancak zorunlu kısımlardan bazıları bunun için savaşmanızı, oldukça öngörülebilir bir hikayeyi anlamlandırmak için asker günlüklerini okumanızı ve yerin her karanlık köşesini incelemenizi gerektirecektir. eksik parçaları bulmak için.

Henri, Ağırlık Kaldırıyor Musunuz?

Amnezi: Bunker İncelemesi

Frictional Games’in Penumbra ve Amnesia: The Dark Descent zamanlarından beri sevdiği şeylerden biri de fizikle oynamak. Yine, bu özen, kurcalanacak, döndürülecek, fırlatılacak vb. birçok öğeyle birlikte macera boyunca görülebilir. Kapıları çekip itmekten bir valf çarkını döndürmeye kadar gerçek hayattaki hareketlere dayalı etkileşimler yaygındır. Bu, sizi bu kısıtlı ama gerçekçi dünyaya sokan, doğaüstü bir yırtıcının olabileceği kadar gerçekçi olan türden bir ayrıntıdır, ancak bu, bazı daha ilginç zorluklara tam olarak geliştirilmemiştir.

Ama Amnesia: The Bunker ile ilgili her şey övgüye değer değil. Hareket etmek için kullandığı hileler (aka tüneller) dikkate alındığında bile, yaratığın davranışının hızıyla tutarlı hissetmediği birkaç an vardı. Sanki bir tür doğaüstü sezginin beni bir hücrenin içinde, bir fare kadar sessiz bulduğu diğer anlarla birlikte, sanki ışınlanıyormuş gibi, yakınımda bu kadar çabuk ortaya çıkmasının hiçbir yolu yokmuş gibi hissettim – içindeki şeytani olanlar değil. oyun, zihin – yaklaşık bir dakika, ama görünüşe göre yine de herhangi bir nedenle dikkati konumuma çekmeye yetecek kadar.

Ana hikayenin süresi, kesinlikle uzun bir oyun olmadığı için tartışmaya açık bir başka konudur. Kabusa dalmak için zaman ayırırsanız, ilk oynamanız beş ila altı saat sürebilir, ancak bazı yönlerin rastgele doğası, bundan hoşlanıyorsanız sizi ek koşulara gitmeye teşvik edebilir. İstenen fiyat için bu makul bir oyun süresi ve yalnızca herhangi bir nedenle acele ederseniz aldatılmış hissedeceksiniz. Özel hikayeler aracılığıyla topluluğun bunun üzerine nasıl inşa edildiğini göreceğiz.

Genel olarak iyi görünmesine rağmen, Amnesia: The Bunker, yakından bakarsanız görünen bazı dikişlere sahiptir. En büyük suçlu, şirketin yıldızı, yaratığın kendisi, ezici bir şekilde genel ve açıkçası, onu ne kadar az görürsek o kadar korkutucu olan oldukça mülayim bir model. Kapılardan, duvarlardan ve diğer engellerden geçme şekli, karanlıkta bizi besleyen tehditkar yaratıktan çok farklı, sürükleyici başka bir manzara.

Bir Ritim Atlandı

Amnezi: Bunker İncelemesi

Bu, labirent sığınağını keşfederken büyük gerilim ve ara sıra ürperti yaratan bir hayatta kalma korku oyununda başarılı bir baskın. Herhangi bir deha anıyla övünmez ve Outlast oyunlarından herhangi biriyle karşılaştırıldığında sönük bile kalabilir, ancak korku atmosferi tutarlı ve göz korkutucu, yalnızlık ve yalnızlık hissini iletmek için harika bir ışık ve ses kullanımı var. hayattan daha büyük bir mezara hapsolmak.

Amnezi: Sığınak, yapmak istediğini yapıyor ve sonunda görevinizi tamamladıktan sonra, geriye dönüp baktığınızda, sertleşmiş Fransızcamızın kaderi ne olursa olsun, omurganızdaki her ürpertinin kesinlikle giriş bedeline değdiğini anlayabilirsiniz. asker.

Puan: 8.5/10

Artıları:

  • Müthiş bir korku atmosferi
  • Işık ve sesin harika kullanımı
  • Minimum kullanıcı arayüzü ve akıllı harita sistemi
  • Daha fazla oynatmayı davet eden bazı rastgele seçimler

Eksileri:

  • Şimdiye kadarki en uzun macera değil
  • Biraz tarihli ve etkisiz yaratık tasarımı
  • Yaratık kırpma sorunları

Amnezi: Bunker inceleme kodu, yayıncı tarafından sağlandı. MP1st’in inceleme ve puanlama politikasını buradan okuyabilirsiniz.oyun-6