Bunu herkes bilir: telefon çalar ve bilinmeyen bir arayan cevap verir. Arka planı çok az olan spam çağrılarının bunun arkasına saklanması alışılmadık bir durum değildir. TECHBOOK, şu anda özellikle sık sık sorun yaratan telefon numaralarını listeler.

Gündüz, akşam ve hatta gece – spam telefon numaralarının arkasındaki şirketler ve çağrı merkezleri, akla gelebilecek her an arar. Genellikle art arda birkaç kez bile, bu da sinir bozucu. Sebebi: Bilgisayarlar genellikle diğer uçtan bir yanıt alana kadar bir numarayı test eden aramaları devralır. Sonuç olarak, bu kadar bilinmeyen bir numaradan gelen aramayı kabul eden kişiler, genellikle bir çalışanla bağlantı kurmadan önce hattan çıtırtı ve tıslama sesleri duyarlar.

Arayanlar genellikle çağrı merkezlerinde oturuyor ve tek bir görevleri var: aranan kişiden veri istemek ve onları dayanıksız çekilişlere veya şüpheli sözleşmelere çekmek. En kötü durumda, böyle bir arama alıcı için gerçekten pahalı hale gelir. Ancak bu tür ticari aramalar, aranan kişi açıkça izin vermediği takdirde yasal olarak yasaktır. Tabii bunu firmalar ve çağrı merkezleri de biliyor. Bu nedenle, dikkatlerini dağıtmak ve sorun yaşamamak için aradıkları numaraları düzenli olarak değiştirirler. Bazen telefon numarasının tamamını, bazen sadece son birkaç hanesini değiştirirler.

Bu nedenle, belirli bir süre boyunca etkin olan spam telefon numaralarının listesi sürekli değişmektedir. Bu nedenle, birçok mağdurun spam numaralarını Federal Ağ Ajansına bildirmesi iyidir. Ceza verme ve hatta telefon numaralarını bloke etme seçeneklerine sahipler. Ancak her durumda, o anda özellikle aktif olan numaraların bir listesini oluşturur.

Ayrıca ilginç: Federal Ağ Ajansı neredeyse 1500 telefon numarasını sonsuza kadar kapatır

Bir bakışta mevcut spam telefon numaraları

“Clever Dialer” uygulama operatörü de benzer bir yaklaşım benimsiyor. Uygulamayı kullanarak, kullanıcılar dilerlerse kendilerini rahatsız eden telefon numaralarını girebilir ve engelleyebilirler. Clever Dialer, verilere dayanarak, şu anda özellikle sık sık sorun yaratan spam telefon numaralarının güncel bir listesini oluşturur.

Reklam çağrıları, yarışmalar ve maliyet tuzakları Clever Dialer tarafından buna göre kategorize edilir. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, Almanya’da aranan kişiler özellikle aşağıdaki telefon numaralarından sık sık şikayet ettiler:

Bu ay dikkat çekici olan şey, listedeki nispeten yüksek sayıda zaten bilinen veya çok az değiştirilmiş spam telefon numaraları. Geçen ay, dolandırıcılar aramalarının nedeni olarak özellikle sık sık sözde çekilişleri kullandılar. O zamanlar 1 numara olan 03025555453 için de durum böyleydi. Hala temsil ediliyor, ancak şimdi dördüncü sıraya geriledi.

Ancak dolandırıcılar boş durmadı ve asıl numarayı kullanmaya devam etti. Son rakamın küçük bir değişikliği ve aramalar, olası engellemeye rağmen tekrar yapılacaktır. İçinde bulunduğumuz ayda 03025555453, 03025555459 oldu – 3 basitçe 9 oldu. Ve sadece bu da değil, sayı üçüncü kez ortaya çıkıyor – 03025555457 olarak (3 veya 9 yerine son rakam 7) şu anda listede ikinci sırada yer alıyor .

+390240707879, bir önceki ay aynı yerde olduğu ve bu nedenle hala zirvede olduğu için en sinir bozucu spam telefon numaraları listesinde ilk 3’te de dikkat çekiyor. Aranan kişiler Milano’dan gelen telefon numarasının sürekli taciz edilmesinden şikayetçi. Bazıları tarafından geçen ay dördüncü sırada yer alan ancak şimdi sekizinci sıraya gerileyen 021136189051 de biliniyor.

TECHBOOK’a ulaşan güncel dolandırıcılıklar

TECHBOOK, dolandırıcıların özellikle kullanıcı verilerini almak için sıklıkla kullandıkları dolandırıcılıkları defalarca rapor ediyor. Editörler bunlardan bazılarıyla bizzat karşılaştı. Örneğin, bir meslektaşım şu anda Avusturya’daki iki numaradan özellikle sık sık aranıyor – +43 681 84311844 ve +43 676 3315819. Hatta telefonda adıyla anılıyor, bu nedenle ilk bakışta ciddi görünüyor. Bununla birlikte, doğrudan bir adrese aldanmamak gerekir, çünkü dolandırıcılar, örneğin burada söylediyseniz, adı posta kutusundan bilebilirler.

Uzun süredir bizimle olan bir diğer güncel dolandırıcılık da Europol dolandırıcılığıdır. Dolandırıcılar, hassas bilgileri elde etmek amacıyla kolluk kuvvetleri adına kullanıcıları arar. Bir TECHBOOK editörü de sözde bir Europol çalışanı tarafından birkaç gün üst üste arandı. Telefonda, daha sonra iddia edilen bir kimlik hırsızlığı hakkında bilgi verdi. Bu durumda, dolandırıcıların aradığı numara +49 176 23816914 idi. Ancak bazı durumlarda, polisin gerçekten telefonda olduğu izlenimini vermek için Europol’ün gerçek numarasını teknik olarak iletmeyi de başarıyorlar. Bu nedenle, Europol sizinle sözde uyarılarla iletişime geçerse dikkatli olun.

İstenmeyen aramaları engelle

Neyse ki, tüketiciler telefon spam’ı hakkında bir şeyler yapabilir. Dayanma güçleri varsa, bilinmeyen numaralardan gelen aramaları görmezden gelebilirler. Ancak kökenlerini internette bulmak daha da iyidir. Bunu yapmak için, telefonlarında sürekli olarak beliren bir spam telefon numarasını tarayıcılarının arama çubuğuna girerler. Bu genellikle aramaların arkasında kimin olduğunu ortaya çıkarır.

Numara şüpheliyse, çoğu yönlendirici ve akıllı telefon kullanılarak kolayca ve ücretsiz olarak engellenebilir. Küçük bir püf noktası: Ne yazık ki, engelleme yalnızca belirli bir numara için işe yarar. Şirketler spam numaralarını değiştirirse, engellenen bağlantılar listesine eklenmelidir.

Ayrıca okuyun: Bilinmeyen bir cep telefonu numarasının sahibini kolayca bulma

sabit hat ile

Netgear, D-Link, AVM’den Fritz kutuları ve diğerlerinden birçok yönlendirici, “Telefon” veya “Sabit Ağ” sekmesi altındaki menüde telefon numaralarını engelleme seçeneği sunar. Bu bağlantılardan gelen aramalar artık telefona aktarılmaz. Daha sonra basitçe çalmayı durdurur ve abone artık rahatsız olmaz.

Android akıllı telefonlarda

Android telefon sahipleri, Google hesaplarını kullanarak spam telefon numaralarını da engelleyebilir. Bunu yapmak için akıllı telefonunuzdaki telefon uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki üç noktalı sembole tıklayın. İstenmeyen tüm numaralar artık “Spam” veya “Engelle” altına girilebilir. İsterseniz, bilinmeyen tüm telefon numaralarını bile görmezden gelebilirsiniz. Ardından, cep telefonu yalnızca adres defterinde kayıtlı olan kişilerden gelen aramaları yanıtlar.

İstenmeyen telefon numaralarını engellemenin nasıl çalıştığını videomuzda öğrenebilirsiniz:

iPhone’da

Elbette, belirli telefon numaralarını engellemek Apple’ın iPhone’unda da çalışır. Bunu yapmak için, kullanıcılar çağrı listelerine gider ve uygun çağrıyı seçer. Daha fazla bilgi için düğmeye tıklayın, ardından altta görüntülenen “Arayan kişiyi engelle” komutuyla yeni bir sayfa açılacaktır.

Devamını oku: iPhone’da Bilinmeyen Aramaları Sessize Alma

Firmalar engellenen bir numaradan ararlarsa sesli mesaj bırakabilirler ancak aranan kişiye bu konuda herhangi bir bildirim gönderilmez. Ayrıca alıcı tarafından engellendiğini de öğrenmezler.

kaynakgenel-25