Ünlü Rus antivirüs yayıncısı Kaspersky, bazı çalışanlarının, bir düzine orta ve üst düzey yöneticinin Apple telefonlarını hedef alan “son derece karmaşık” bir bilgisayar saldırısı tespit etti. “Mümkün olan en gizli şekilde” gerçekleştirilmesine rağmen, “olabilecek” olarak adlandırılan bilgisayar saldırısınirengi”, ağındaki anormalliklerin tespit edilmesinin ardından yılın başında fark edildi.
“Sıfır tıklama”

Kaspersky’ye göre, hedeflenen kişilere kötü amaçlı ek içeren görünmez iMessages gönderildi. “Sıfır tıklama” anlamına gelen casus yazılım, kullanıcının müdahalesine gerek kalmadan akıllı telefona yüklendi. Program böylece ses kaydetmeyi, fotoğraf çekmeyi, cihazın coğrafi konumunu belirlemeyi ve virüslü makinede belirtilmemiş diğer verileri sağlamayı mümkün kıldı.

Bilgisayar saldırısını bildirdikten birkaç gün sonra Rus şirketi, tespit edilmesini sağlayan bir yardımcı programı internete koydu. uzlaşma göstergeleri. Yine de Kaspersky, “casus yazılımları kullanıcı verilerini kaybetmeden kaldırmanın etkili bir yolunu henüz bulamadığını” belirtiyor.

Gerçekten de, yalnızca virüs bulaşmış iPhone’ları fabrika ayarlarına döndürmek ve işletim sisteminin en son sürümünü yüklemek, casus yazılımlardan kurtulmada etkilidir. Programın cihazın hafızasından basit bir şekilde silinmesi durumunda, cihaz yeniden başlatmanın ardından cihazın kontrolünü yeniden kazanabilir.

“Apple’ın NSA ile yakın işbirliği”

Mevcut bilgiler parça parça olsa bile, saldırının hedefi – dünyanın en iyi korunanları arasında olması gereken telefonlar – ve doğası – “sıfır tıklama” – bunun üst düzey bir bilgisayar operasyonu olduğunu gösteriyor. 2017’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Rus casuslarına çok yakın olmakla ve marjinalleşme yolunda olmakla suçlanan Rus şirketi, bu saldırının isnadına ilişkin soruyu yanıtlamadıysa da, onun olmadığına ikna olduğu söyleniyor. ana hedef.

Buna göre Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi (FSB), Rusya’daki yaklaşık bin Apple telefonu gerçekten de bu izinsiz girişten etkilenecek. İçişlerinden sorumlu bu istihbarat servisi için bu bilgisayar saldırısı, “Apple şirketinin istihbarat topluluğuyla, özellikle de Amerikan istihbaratının teknik teşkilatı olan NSA ile yakın işbirliğine” tanıklık ediyor.

Apple firması bu suçlamaya itiraz etti. beyan asla “bir arka kapı yerleştirmek için bir hükümetle çalışmamış”. Rus istihbaratı ayrıca NSA’nın iddiaya göre Apple telefonlarına nasıl bulaştığını tam olarak açıklamadı.genel-15