Max Fischer/Pexels

İrlanda’da bir kasabada ebeveynler, akıllı telefonların cazibesini çocuklarının günlük hayatından çıkarmak için bir araya geldi. gardiyan bildirildi.

Sosyal medyanın çocukları üzerinde yaratabileceği olumsuz etkiden endişe duyan Greystones’daki ebeveynler – Dublin’in 14 mil güneyinde bulunan yaklaşık 18.000 kişilik bir topluluk – çocuklarının sadece akıllı telefon kullanabilecekleri anlamına gelen kasaba çapında bir akıllı telefon yasağı getirmeyi kabul etti. 13 yaş civarında ortaokula geldiklerinde bir cep telefonu almak için.

Buradaki düşünce, böylesine kapsamlı bir kuralı empoze etmek için bir araya gelmenin, ebeveynlerin bunu çocuklarına sunmasını kolaylaştıracağıdır.

Küçük bir çocuğu olan Laura Bourne, Guardian’a “Herkes bunu yaparsa, kendinizi tuhaf hissetmezsiniz” dedi. “Hayır demeyi çok daha kolay hale getiriyor. Masumiyetlerini ne kadar uzun süre koruyabilirsek o kadar iyi.”

Kural uygulanmadan önce, bölgedeki okullar kendi tesislerinde telefon kullanımını yasakladı veya sınırlandırdı, ancak ebeveynler çok daha geniş bir yasakla bunu bir adım daha ileri götürmeye karar verdiler.

Planı geliştiren okulun müdürü Rachel Harper, çocuklukların “giderek kısaldığını” söyledi ve yerel çocukların dokuz yaşında bir akıllı telefon istediğini duyduğunu ekledi. Harper, “Genç ve genç sürünüyordu, bunun olduğunu görebiliyorduk” dedi.

Greystones’un akıllı telefon yasağı isteğe bağlıdır, bu nedenle bazı ebeveynler çocuklarının bir ahize kullanmasına izin verebilir, ancak organizatörleri bunun takip etmeye değer bir plan olduğuna ikna etmek için yeterince kişi kaydoldu.

Kasabadaki 10 yaşındaki bir kız, Guardian’a, arkadaşlarına mesaj atmak için bir akıllı telefona sahip olmak istese de, ona bağımlı olmak istemeyeceğini itiraf etti. Kendisinden iki yaş küçük olan kız kardeşi, yasağın iyi bir fikir olduğunu düşünerek, “Kimse alamıyorsa adildir,” dedi.

İrlanda Sağlık Bakanı Stephen Donnelly, girişimi tavsiye etti “ebeveynlerin çocuklarının maruz kaldığı içeriği sınırlamasını kolaylaştırmanın” önemli olduğunu söyleyerek ülke çapında bir politika olarak.

Akıllı telefonlar çocuklara pek çok fayda sağlayabilirken, cihazlar bazıları için kişisel imaj, siber zorbalık ve uygun olmayan içeriğe maruz kalma gibi zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir.

Greystones’daki yeni kuralın, topluluğunun genç üyeleri için olumlu bir sonuca yol açıp açmayacağını zaman gösterecek.
genel-19