Sanatçı Daniela de Paulis liderliğindeki “A Sign in Space” projesi, dünya dışı bir mesajın alınmasını ve şifresinin çözülmesini simüle ediyor. ExoMars Trace Gas Orbiter’den şifreli bir mesaj iletildi ve üç küresel gözlemevi tarafından tespit edildi.

A Sign in Space, Dünya’nın uzaylılardan gelen bir sinyale nasıl tepki verebileceğini hayal ediyor ve halkı bir ET mesajının kodunu çözmeye davet ediyor.

Dünya dışı bir medeniyetten bir mesaj alırsak ne olur? Köklü bir disiplinler arası sanatçı ve lisanslı radyo operatörü olan ve şu anda SETI Enstitüsü ve Green Bank Gözlemevinde Sanatçı olarak hizmet veren Daniela de Paulis, SETI araştırmacıları, uzay bilimcileri ve sanatçılar da dahil olmak üzere uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekibi sahneye koymak için bir araya getirdi. onun son projesi, Giriş Yap.

Küresel tiyatronun bu devrim niteliğindeki sunumu, dünya çapındaki SETI topluluğunu, farklı alanlardan profesyonelleri ve daha geniş bir kitleyi meşgul ederek dünya dışı bir mesajın kodunu çözme ve yorumlama sürecini keşfetmeyi amaçlıyor. Bu süreç, çok sayıda kültür ve uzmanlık alanında SETI, uzay araştırmaları ve toplum etrafında bir diyalog kurarak küresel işbirliğini gerektirir.

Proje kapsamında 24 Mayıs 2023 tarihinde Avrupa Uzay AjansıExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) yörüngede Mars dünya dışı bir zekadan bir sinyal almayı simüle etmek için Dünya’ya şifreli bir mesaj iletti.

“Tarih boyunca insanlık, güçlü ve dönüştürücü fenomenlerde anlam aradı” dedi. Bir Sign in Space projesi. “Dünya dışı bir medeniyetten bir mesaj almak, tüm insanlık için son derece dönüştürücü bir deneyim olacaktır. Giriş Yap tüm kültürler ve disiplinler arasında açık uçlu bir anlam arayışını teşvik ederek, küresel işbirliği yoluyla bu senaryoyu somut bir şekilde prova etmek ve buna hazırlanmak için benzeri görülmemiş bir fırsat sunuyor.”

Dünyanın dört bir yanında bulunan birinci sınıf üç radyo astronomi gözlemevi, şifrelenmiş mesajı tespit etti. Bunlar arasında SETI Enstitüsü’nün Allen Teleskop Dizisi (ATA), Green Bank Gözlemevi’ndeki (GBO) Robert C. Byrd Green Bank Teleskobu (GBT) ve İtalyan Ulusal Astrofizik Enstitüsü (INAF) tarafından yönetilen Medicina Radyo Astronomi İstasyonu gözlemevi yer alıyor. De Paulis ve ekibi tarafından geliştirilen şifreli mesajın özel içeriği şu anda açıklanmadı ve halkın içeriğin kodunun çözülmesine ve yorumlanmasına katkıda bulunmasına izin veriyor.

ATA Proje Bilimcisi Dr. Wael Farah, “Bu deney, SETI topluluğunun tüm çeşitliliğiyle potansiyel bir dünya dışı sinyali almak, işlemek, analiz etmek ve anlamını anlamak için nasıl birlikte çalışacağını öğrenmesi için bir fırsattır” dedi. . Astronomiden daha fazlası, ET ile iletişim kurmak, geniş bir bilgi birikimi gerektirecektir. “A Sign in Space” ile bu zorluğun üstesinden gelmek için bir topluluğu bir araya getirmeye yönelik ilk adımları atmayı umuyoruz.”

SETI Enstitüsü iş birliği ile işlenen verileri güvenli bir şekilde saklamıştır. Dosya parası, dünyanın en büyük merkezi olmayan depolama ağı. Bu işbirlikçi çaba, işlenen verilerin korunmasını ve erişilebilirliğini sağlayarak, daha fazla analiz ve kod çözme çabaları için kullanılabilirliğini korur.

Filecoin’in arkasındaki şirket Protocol Labs’ın Ağ Büyüme Başkanı Stefaan Verveat, “Bu çığır açan projede SETI ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. Merkezi olmayan veri depolama çözümlerimiz, bu proje tarafından üretilen çok büyük miktardaki verilerin güvenli ve güvenilir bir şekilde depolanması için idealdir.”

Mesajın kodunu çözmek ve yorumlamak için çalışan herkes, süreci Giriş Yap Discord sunucusu. Bulguların, düşüncelerin ve sanatsal ve bilimsel girdilerin sunulması, projenin web sitesinde yer alan özel başvuru formu aracılığıyla yapılabilir: https://asignin.space/decode-the-message/uzay-2