NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu, Kova takımyıldızında 700 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan Denizanası galaksisi JO206’nın çarpıcı bir görüntüsünü yakaladı. Bu görüntü, denizanası gökadalarına adanmış bir dizideki son gözlemi işaret ediyor. Adını, yıldız oluşumunun takip eden dalları olan bir denizanasına benzeyen ayırt edici şekillerinden alıyor. Kaynak: ESA/Hubble & NASA, M. Gullieuszik ve GASP ekibi

bu Hubble uzay teleskobu Kova takımyıldızında JO206’yı sergileyen bir dizi denizanası galaksisindeki son görüntüsünü yayınladı. Adını denizanasına benzerliklerinden alan bu gökadalar, gökada kümelerindeki küme içi ortamla etkileşimin neden olduğu yıldız oluşum dallarına sahiptir. Hubble’ın bulguları, galaksinin ana diskindeki ve dallarındaki yıldız oluşumları arasındaki benzerliklerden de anlaşılacağı üzere, çevresel koşulların yıldız oluşumunu minimum düzeyde etkilediğini öne sürüyor.

Denizanası gökadası JO206, Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bu görüntüde, soluk, parlak bir toz bulutu ile çevrili renkli bir yıldız oluşturan disk sergiliyor. Çapraz kırınım sivri uçlarına sahip bir avuç parlak yıldız, görüntünün alt kısmındaki mürekkep siyahı bir zeminde göze çarpıyor. JO206, Kova takımyıldızında Dünya’dan 700 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır ve galaksinin bu görüntüsü, denizanası galaksilerine ilişkin bir dizi gözlemin altıncı ve son bölümüdür. Hubble’ın bu tuhaf gökadalar hakkındaki diğer gözlemlerinden bazıları – gösterişliden hayaletimsiye kadar değişir – mevcuttur. Burada.

Denizanası gökadaları, suda yaşayan adlarına benzerliklerinden dolayı bu şekilde adlandırılır. Bu görüntüde, JO206’nın diski, tıpkı denizanalarının arkalarında dokunaçlar izlemesi gibi, bu görüntünün sağ alt kısmına doğru uzanan uzun parlak yıldız oluşumu dalları tarafından takip edilmektedir. Denizanası gökadalarının dalları, gökadalar ile küme içi ortam arasındaki etkileşimle oluşur; plazma galaksi kümelerini kaplayan. Galaksiler galaksi kümeleri boyunca hareket ederken, galaksilerdeki gazı soyan ve onu yıldız oluşumunun uzun dallarına çeken küme içi ortama çarparlar.

Denizanası galaksilerinin dokunaçları, gökbilimcilere galaksinin ana diskinin etkisinden uzakta, aşırı koşullar altında yıldız oluşumunu incelemek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Şaşırtıcı bir şekilde Hubble, denizanası galaksilerinin disklerindeki yıldız oluşumu ile dokunaçlarındaki yıldız oluşumu arasında çarpıcı bir fark olmadığını ortaya çıkardı;uzay-2