Pek çok şirketin bulut oyunlarının sektörün geleceği olduğunu düşündüğü bir sır değil. Microsoft, Xbox Cloud Gaming girişimine sahiptir, NVIDIA, Shield bulut cihazına ve daha fazlasına sahiptir. Gittikçe daha fazla şirket bulut oyunlarıyla ilerlerken, herkes bu fikre katılmıyor ve Sony bunun nedenini bildiğini düşünüyor.

Bir röportajda konuşan Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, bulut oyun oynamayı “muhteşem bir iş modeli” olarak görse de, gecikmeyi henüz yakalanamamasının ana sorunu olarak gördüğünü belirtiyor,

Yoshida, “Bulutun kendisinin harika bir iş modeli olduğunu düşünüyorum, ancak oyunlar söz konusu olduğunda, teknik zorluklar yüksek,” dedi ve oyuncuların talep ettiği hızlı yanıt süreleri olan gecikmeyi en büyük sorun olarak gösterdi. “Dolayısıyla bulutta oyun oynamanın zorlukları olacak, ancak biz bu zorlukların üstesinden gelmek istiyoruz.”

Yoshida’nın bir anlamı var. Demek istediğim, çevrimiçi merkezli bir oyun oynuyorsanız, muhtemelen bulut üzerinden oynamak istemeyeceksiniz, çünkü bu oyuncuya ciddi bir dezavantaj sağlayacaktır. Sadece bu da değil, tek oyunculu oyunlarda bile gecikme, internet hızına, gecikme artışlarına ve diğer şeylere bağlı olarak ekranda olup bitenlere karşı düğmeye basma sürenizi de etkileyebilir.

Sony’nin bulut oyun çalışmaları, şu anda PS4 ve PS5 oyuncularına sunulan PlayStation Now hizmeti ile devam ediyor.

Kaynak: Finans Zamanları (ödeme duvarlı)oyun-6