Apple’ın WWDC 2023’ü, bu akşam saat 19:00’da (Almanya saati) muhteşem bir açılış konuşmasıyla başlayan, çok günlük bir geliştirici konferansıdır. Bu nedenle, etkinliği çevrimiçi olarak takip etmeyi planlıyorsanız ve Apple’ın ilk XR/VR kulaklığını tanımak istiyorsanız, etkinliği canlı olarak nasıl takip edebileceğinizi ve muhtemelen orada neler bekleyebileceğinizi size burada ve şimdi anlatacağız.


Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı veya WWDC 2023, Apple’ın birçok platformunun sonraki sürümlerinin sunulacağı yıllık geliştirici konferansıdır. Ayrıca olay, donanım duyurularına sahne olur. Cupertino’nun ilk xrOS tabanlı Reality One ve/veya Apple Reality Pro kulaklığını piyasaya sürmesini beklediğimiz için bu yıl durum büyük ihtimalle böyle olacak. Hatta ilk kez yeni bir Mac cihaz serisi görebiliriz. Etkinliği canlı takip etmek istiyorsanız hemen size göre yönergeleri takip edin.

Apple WWDC 2023 açılış konuşması ne zaman?

Bu yılki Apple WWDC, 5-9 Haziran tarihlerinde California, Cupertino’daki Apple Park’ta yapılacak. İlk gün, Pasifik Saati (PDT) ile sabah 10:00’da yapılması planlanan açılış konuşmasıyla başlar. Apple’ın resmi etkinlik programına göre, yerel saatle 12:00’de öğle yemeği olacak.

Cupertino’da saat 13:30’da, “Birliğin Platform Durumları” başlıklı bir sonraki açılış konuşması, Apple’ın iOS 17 ve watchOS 10 gibi çeşitli işletim sistemlerine odaklanacak. iPhone üreticisi, bu yazılım ürünlerinin çeşitli yeni özelliklerini geliştiricilere tanıtabilir.

Apple WWDC 2023 nasıl izlenir?

Apple olmayan bir cihazla dinlemek isterseniz, açılış konuşması saat 19:00’da (CEST) canlı olarak yayınlanacaktır. Apple’ın YouTube kanalı (bkz. aşağıda gömülü) ve Apple web sitesi. iPhone, iPad, MacBook ve Mac sahipleri “Apple TV” uygulamasını “İzle şimdi” olayı doğrudan aktarın.

WWDC23 tarihlerinden alıntı

Apple WWDC 2023 Etkinlik Takvimi / © Apple | NextPit tarafından düzenle

Bu yılki Apple WWDC’den neler beklenebilir?

WWDC 2023, şirketin gerçekten de ilk XR/VR gerçeklik kulaklığını tanıtacağı ve cihazın ilk iPhone’a benzer bir hayret verici faktör getireceği tarihi bir olay olacak şekilde şekilleniyor. Pek çok hayran ve uzmanın bunun belirtileri için uyanık olacağından eminiz. Neyse ki, öğrenmek için çok uzun süre beklemek zorunda değiliz.

XR/VR başlığına ek olarak, yeni nesil M2 yonga setlerine sahip bir dizi Mac masaüstü bilgisayar da planlanıyor. Daha büyük bir MacBook Air 15 de piyasaya çıkabilir, ancak daha küçük model gibi muhtemelen geçen yılın modası geçmiş M2 çipiyle donatılacak.

Donanımın dışında, iOS 17’nin yıllardır bir değişiklik bekleyen Kontrol Merkezi’nde kayda değer bir revizyon alacağı bildiriliyor. watchOS 10’un “Reality One/Pro” kulaklık için köklü bir kullanıcı arayüzü revizyonu ve desteği sunduğu söyleniyor.

Meslektaşımız Camila, Apple’ın bugünden itibaren duyuracağı pek çok şeyin tam bir önizlemesini yaptı. Burada öne çıkanlarımıza bir göz atın.

Apple WWDC 2023’te en çok neyi dört gözle bekliyorsunuz? Bu konudaki düşüncelerinizi yorumlarda okumak isteriz.genel-27