Dünyanın en büyük sözleşmeli elektronik üreticisi ve Apple’ın önde gelen iPhone montajcısı olan Tayvanlı Foxconn Pazartesi günü yaptığı açıklamada, geleneksel düşük sezonda akıllı tüketici elektroniğindeki zayıflık nedeniyle Mayıs ayındaki gelirin yıllık bazda yüzde 9,5 düştüğünü söyledi.

Resmi adı Hon Hai Precision Industry olan Foxconn, geçen ay gelirinin Nisan ayına göre yüzde 5 artmasına rağmen beklentileri doğrultusunda 450,7 milyar TWD’ye (kabaca 1.21.300 crore) ulaştığını söyledi.

Şirket, yaptığı açıklamada, akıllı telefonları içeren ve şirketin ana ticari itici gücü olan akıllı tüketici elektroniği ürünleri için, Mayıs ayındaki gelirin “geleneksel durgun sezona” girmesi ve yüksek bir tabandan çıkması nedeniyle düştüğünü söyledi.

Geçen yılki yüksek baz ve eski ve yeni ürünler arasındaki geçiş sırasında “mevsimsel yoğun olmayan dönem” nedeniyle ikinci çeyrekte işlerin düşmesi bekleniyor ve önceki aya göre değişmeyen bir görünüm sunuyor.

Apple da dahil olmak üzere büyük elektronik satıcıları yıl sonu tatil sezonuna yakın yeni ürünler piyasaya sürdüklerinden, yılın ilk yarısı Tayvanlı teknoloji üreticileri için geleneksel olarak daha yavaş geçiyor.

1 Nisan’da sona eren çeyreğe ilişkin Apple sonuçları, beklenenden iyi gelen iPhone satışları ve Hindistan ile diğer yeni pazarlardaki artışların da yardımıyla beklentileri aştı.

Ancak Foxconn, ilk çeyrek net karında yüzde 56’lık bir düşüş bildirdi ve üç yılın en büyük üç aylık düşüşünde tahminlerin gerisinde kaldı. Japon elektronik üreticisi Sharp’taki yüzde 34 hissesine bağlı olarak 565 milyon $ (kabaca 4.670 Rs. crore) zarar yazdı ve tüm yıl için görünürlüğün sınırlı olduğunu söyledi.

Ancak Foxconn, geçen hafta yapay zeka uygulamalarının bu yıl sunucu işine olan talebi güçlü bir şekilde artıracağını söyledi, ancak 2023 genel performansının şirket için küresel ekonomik sıkıntılar karşısında düz olacağını yineledi.

Foxconn hisseleri bu yıl şimdiye kadar yüzde 7,6 yükseldi ve yüzde 18,2 artan daha geniş Tayvan pazarının gerisinde kaldı. Daha geniş pazar için yüzde 0,1’lik bir kazançla karşılaştırıldığında Pazartesi günü yüzde 0,5 düşüşle kapattılar.

© Thomson Reuters 2023


Apple’ın yıllık geliştirici konferansı çok yakında. Şirketin ilk karma gerçeklik başlığından yeni yazılım güncellemelerine kadar, Gadgets 360 podcast’i Orbital’de WWDC 2023’te görmeyi dört gözle beklediğimiz her şeyi tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.

(Bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayından otomatik olarak oluşturulmuştur.)

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8