ChatGPT’nin popülaritesindeki artış, teknoloji devleri arasında bir korku dalgasına neden oldu; Google bu kategoride kendi rakibini piyasaya süren en son katılımcı oldu ve diğerlerinin de aynı şeyi yapması bekleniyor. Öte yandan Apple’ın AR başlığını yarınki WWDC 2023’te önizlemesi bekleniyor, ancak en son rapora göre yatırımcılar yapay zekanın başa takılan bir giyilebilir cihazdan daha önemli olduğuna inanıyor.

Rapora göre AR kulaklığı, önümüzdeki iki yıl içinde AI ile karşılaştırıldığında Apple’ın gelirine önemli ölçüde katkıda bulunmayabilir

Apple’ın bu yıl yalnızca 100.000 adet satacağı tahmin edildiğinden, şirketin AR kulaklık lansmanından ‘bankacılık’ yapma olasılığı zayıf görünüyor. Popüler bir TF International Securities analisti olan Ming-Chi Kuo, Twitter’da yatırımcıların, kaynakları bir karma gerçeklik kulaklığına yönlendirmektense Apple’ın bir ChatGPT rakibi oluşturma çabalarıyla ilgilendiğini bildirdi.

Kuo, önümüzdeki birkaç yıl boyunca, Apple’ın AR kulaklığının şirket için önemli bir gelir sağlamayacağını, ancak teknoloji devinin işini yapacak ya da bozacak tek bir ürüne sahip olmadığını belirtiyor. Bu aşamada, Apple bile muhtemelen AR kulaklığının 3.000 $’lık söylenti fiyatıyla cihazın yeterince popülerlik kazanmayabileceğini biliyor ve bu geliri artırmak ve daha geniş bir müşteri tabanını çekmek için gelecekteki ve daha uygun fiyatlı modellere bağlı olacak.

Bazıları AR kulaklığını devrim niteliğinde bir ürün olarak etiketlese de, en azından şimdilik Apple için yeterli gelir getirmeyecek / Image Credits – @darvikpatel

Bir ChatGPT rakibi geliştirme konusunda, Apple yatırımcılarının umduğunu elde etse bile, bu Geniş Dil Modeli’nin (LLM) bu yatırımcılara ve şirkete nasıl para kazandıracağından söz edilmiyor. ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI’nin 2022 için 540 milyon dolarlık zarara uğradığı bildirildi. Bu maliyetler, LLM’yi çalıştırmak için gereken muazzam bilgi işlem gücünden kaynaklanıyor ve OpenAI CEO’su bir röportajda ChatGPT ile hiç para kazanmadıklarını ve kazandıklarını itiraf etti. öngörülebilir planları yok.

Kuo’ya göre Apple’ın AR kulaklığı, 3D bilgisayar grafikleri endüstrisini hala olumlu etkileyebilir ve cihazın piyasaya sürülmesinden sonra gelecekte Meta’nın işine yardımcı olma olasılığı var. Kısacası, kulaklık, Apple’ın aradığı “ev sahibi” olmayabilir, ancak bu pazar büyüme için olgunlaşmış durumda, bu nedenle belki birkaç yıl içinde farklı bir tepki göreceğiz.

Haber kaynağı: Ming Chi Kuo

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twitter

genel-17