Kredi: Pixabay/CC0 Public Domain

Devlet medyasının Pazar günü bildirdiğine göre, ülkenin uzay istasyonunda çalışan üç Çinli astronot güvenli bir şekilde Dünya’ya döndü ve görevi “tam bir başarı” olarak selamladı.

Devlet haber ajansı Xinhua’ya göre, Shenzhou-15 uzay gemisinin dönüş kapsülü, Çin’in kuzeyindeki İç Moğolistan bölgesindeki bir iniş alanına indi.

Xinhua, astronotlar Fei Junlong, Deng Qingming ve Zhang Lu’nun kapsülden “fiziksel olarak iyi durumda” çıktıklarını bildirdi.

“Görev … tam bir başarıydı” dedi.

Görüntülerde, beyaz tulumlu ve yüz maskeli sağlık görevlilerinin astronotları mavi battaniyelere sarıp onları kırmızı bayraklarla çevrili bakır renkli kapsülün bulunduğu kurak iniş alanından uzaklaştırdığı görülüyor.

Üçlü, Tiangong uzay istasyonunda uzay yürüyüşleri ve çeşitli bilimsel deneyler yürüterek altı ay geçirmişti.

Geçen hafta Çin, halefi Shenzhou-16 misyonunun bir parçası olarak uzay istasyonuna yörüngedeki ilk sivili de dahil olmak üzere üç astronot daha gönderdi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, ABD ve Rusya’yı yakalama çabasıyla askeri uzay programına milyarlarca dolar pompaladı.

Pekin, 2030 yılına kadar Ay’a mürettebatlı bir misyon göndermeyi hedefliyor ve ay yüzeyinde bir üs inşa etmeyi planlıyor.

© 2023 AFP

Alıntı: Üç Çinli astronot güvenli bir şekilde Dünya’ya dönüyor (2023, 4 Haziran), 4 Haziran 2023’te https://phys.org/news/2023-06-chinese-astronauts-safely-earth.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1