Pridwen, uzaydan atmosferik yeniden giriş için tasarlanmış, origami tabanlı yeni bir ısı kalkanıdır. Adını Kral Arthur’un efsanevi kalkanından alan Pridwen’in yeniden kullanılabilir tasarımının, yüksek ısı akışını yüksek sıcaklık alaşımlı kumaş yüzeyi boyunca dağıtarak uzay aracını yeniden giriş sırasında yanmasını önleyerek, ısıyı kademeli olarak uzaklaştırmasına izin vermesi bekleniyor. Kredi bilgileri: Uzay Demirhanesi

ESA, atmosferik yeniden giriş sırasında uzay aracını korumak için ablasyon yerine radyasyon kullanan yenilikçi, yeniden kullanılabilir, origami tabanlı bir ısı kalkanı olan Pridwen’i test etmeye hazırlanıyor. Space Forge tarafından geliştirilen Pridwen, uyduların paraşütsüz iniş yapmasını sağlamayı, yörünge içi üretim planlarını ve Dünya’ya rutin dönüşleri desteklemeyi amaçlıyor. İlk görev olan ForgeStar-1A’nın bu yılın sonlarında yapılması planlanıyor.

ile geliştirilen yeni bir origami tabanlı ısı kalkanı Avrupa Uzay Ajansı (ESA) desteğinin, uzaydan gerçek bir atmosferik yeniden girişle test edilmesi planlanıyor. Adını Kral Arthur’un efsanevi kalkanından alan Pridwen olan bu yeniden kullanılabilir tasarım, bir uzay aracı atmosfere yeniden girmeden önce ortaya çıkacak.

Bir uzay aracı Dünya’ya dönüşüne başladığında ve atmosferle karşılaştığında, yörünge hızı o kadar yüksek ısı akışlarına dönüşür ki, korumasız bir uzay aracı basitçe yanar. Isı kalkanlarının devreye girdiği yer burasıdır.

Standart ‘ablatif’ ısı kalkanları, kalkan parçalarının kademeli olarak yanmasını sağlayarak istenmeyen ısıyı ortadan kaldırır. Pridwen, ablasyon yerine radyasyona güveniyor: yüksek sıcaklık alaşım kumaş, ısı akışının kademeli olarak yayılması için eşit olarak yayılabileceği kadar yüksek bir yüzey alanına sahiptir.

Raketle tarzı Pridwen kalkanı, bir uyduyu paraşüt olmadan inişe devam edebilmesi için yeterince yavaşlatmaya da hizmet edecektir. İngiltere, Cardiff’teki yapımcısı Space Forge, bir hovernet ile uyduları yakalamayı planlıyor.

Isı kalkanı, 17 km yüksekliğe kadar çok sayıda düşme testine tabi tutuldu ve son hızda düşen test öğelerinin net olarak yakalanması için pratik yaptı. Şirket, Pridwen’i, rutin olarak Dünya’ya geri gönderilmek üzere ilaçlar, süper iletkenler ve süper alaşımlar gibi yüksek değerli ürünlerin yörüngede üretilmesi vizyonunun bir parçası olarak geliştirdi.

İlk Pridwen ısı kalkanının, şirketin bu yıl içinde açılışını yapacağı ForgeStar-1A görevinde uçması planlanıyor.

Proje, ESA’nın Uzay ve ticari pazarlar için gelecek vaat eden teknolojileri hazırlayan Genel Destek Teknoloji Programı ve Birleşik Krallık Uzay Ajansı aracılığıyla desteklenmiştir.uzay-2