Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanan ve Mars Express uzay aracında ESA’nın Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamerası (HRSC) ile çekilen bu görüntü, Mars’ı uzay aracı gezegene 5,5 milyon kilometre mesafeden yaklaşırken gösteriyor. 2003 yılında fırlatılan uzay aracı, 2 Haziran 2023 Cuma günü 20. yıl dönümünü kutladı. Kaynak: AP aracılığıyla Avrupa Uzay Ajansı

Mars çevresindeki bir Avrupa uzay aracı, fırlatılışının 20. yıldönümünü kutlamak için Cuma günü kırmızı gezegenden Dünya’ya ilk canlı akışını gönderdi, ancak İspanya’da yağmur zaman zaman araya girdi.

Avrupa Uzay Ajansı, 2003 yılında Kazakistan’dan bir Rus roketi tarafından fırlatılan Mars Express’in izniyle canlı yayını yayınladı.

Her fotoğrafın yaklaşık 200 milyon mil (300 milyon kilometre) uzaklıktaki Dünya’ya ulaşması yaklaşık 17 dakika ve yer istasyonlarından geçmesi bir dakika daha sürdü.

İletim, İspanya’daki derin uzay röle anteninde yağmurlu hava nedeniyle zaman zaman kesintiye uğradı.

Yine de, bir saatlik canlı yayına ev sahipliği yapan Avrupalı ​​uzay görevlilerini memnun etmeye yetecek kadar görüntü elde edildi. İlk görüntüler, uzay aracı gezegenin etrafında dönerken tekrar küçülmeden önce karelerde kademeli olarak büyüyen Mars’ın yaklaşık üçte birini gösteriyordu. Bazı çekimlerde beyaz bulutlar net bir şekilde görülebiliyordu.


Misyonun uzay aracı operasyon mühendisi Simon Wood, “Şu anda Mars Express’te oturuyor olsaydınız … bunu görüyor olurdunuz” dedi. “Normalde görüntüleri bu şekilde almayız.”

Wood’a göre, resimler ve diğer veriler genellikle uzay aracında depolanır ve daha sonra uzay aracının anteni bu şekilde yönlendirilebildiğinde Dünya’ya iletilir.

ESA’ya göre, bu kadar uzaktan gerçek zamanlıya yakın çekimler “oldukça nadir”. Ajans, yarım asırdan fazla bir süre önce Apollo ay yürüyüşçüleri tarafından yapılan canlı yayınlara ve daha yakın bir zamanda, kasıtlı olarak aya ve bir asteroide çarpan uzay aracından canlı kesitlere işaret etti.

ESA, olaydan önce yaptığı açıklamada, “Bu görevlerin hepsi eve oldukça yakındı ve daha uzaktaki diğerleri, neredeyse gerçek zamanlı olarak belki bir veya iki görüntü gönderdi. Derin uzaydan uzun bir canlı yayın söz konusu olduğunda, bu bir ilk” dedi. .

İspanya’daki ovalardaki yağmur, gösterilen resim sayısını azalttı. ESA, uzay aracının pillerini aşırı yüklemek istemediği için canlı yayına yalnızca bir saat ayırdı.

Mars Express, Mars yüzeyine inmeye çalışırken Dünya ile bağlantısını kaybeden Beagle-2 adlı bir iniş aracıyla kızıl gezegene gitti.

On yıldan fazla bir süre sonra, NASA’nın Mars Keşif Yörünge Aracı, Beagle-2’nin fotoğraflarını çekti. Yüzeye çıkmasına rağmen, iniş aracının güneş panelleri tam olarak açılmadı.

© 2023 Associated Press. Her hakkı saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Zaman zaman Dünya’daki yağmur nedeniyle kesintiye uğrayan ESA uzay aracı tarafından türünün ilk örneği Mars canlı akışı (2023, 2 Haziran), 2 Haziran 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-06-first-of-its adresinden alındı -kind-mars-livestream-esa-spacecraft.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1