Daha dün gibi görünüyor PCIe 4.0 SSDs bir sonraki büyük şeydi ve bu ışık hızında SSD’leri oyun bilgisayarlarımıza eklemekten heyecan duyduk ve büyük, açık dünya oyunlarında yükleme sürelerinde zar zor algılanan 0,1 saniyelik artışa hayran kaldık. Şimdi, namlunun aşağısına bakıyoruz PCIe 5.0 SSDve teçhizatlarımızı bir erimiş metal ve kırık cam yığınına dönüştürmelerini nasıl durduracağımızı merak ediyoruz.

PCIe tam olarak ne anlama geliyor? PCIe (veya Peripheral Component Interconnect Express), GPU’ları, SSD’leri ve diğer bileşenleri yüksek bant genişliğine sahip bir genişletme veri yolu ile ana kartınıza bağlamanıza olanak tanır. Mevcut altın standart, saniyede 16 gigatransfer veri aktarım hızıyla PCIe 3.0’ın 8 GT/s hızının iki katı olan PCIe 4.0’dır. Pekala, PCIe 5 bunu ikiye katlayarak 32 GT/sn’ye çıkaracak. Bu oldukça büyük bir anlaşma.

Computex’te sergilenen çok sayıda PCIe 5.0 SSD vardı ve bazıları önümüzdeki birkaç ay içinde perakende satışa çıkacak. Bazılarının övündüğü okuma ve yazma hızları tam anlamıyla şimşek çakıyor. Örneğin, Patriot Viper PV553’ün 12.400 MB/s sıralı okuma ve 11.800 MB/s sıralı yazma hızlarına ulaştığı iddia ediliyor ve bir prototip SSD olan XPG Project NeonStorm, 14.000 MB/s sıralı okuma ve 12.000 MB/s vaat ediyor. sıralı yazma performansı.

Bunu, sırasıyla 7.300MB/sn ve 6.600MB/sn’lik önemsiz sıralı okuma ve yazma hızlarıyla SSD mahsulünün mevcut kremi olan WD Black SN850X ile karşılaştırırsanız, yükseltme hakkında bir fikir edinirsiniz. Ama her şey pembe değil. Bu büyük performans artışının bir bedeli vardır ve bu, pekala makinenizin sıcaklığı olabilir.

Bu SSD’ler, ağır bir 11W veya daha fazlasını azaltabilir; Ortam soğutmasında iyi şanslar! Bu, PCIe 5.0 SSD’lerin GPU’nuzla PCIe 5.0 hatlarını paylaştığından bahsetmiyorum bile, bu nedenle herhangi bir aşırı ısı, pahalı grafik kartınızın boyun kısmından aşağı inecek. Neyse ki, sergilenen bu yeni SSD’ler yeni soğutma çözümlerine sahip görünüyor.

Patriot Viper PV553, SSD denetleyicisini serin tutmak için gerçek bir üfleyici kullanır. Bu arada XPG Project NeonStorm, SSD’den ısıyı çekmek ve fanlarla dağıtmak için bir dizi alüminyum ısı borusu ve bir sıvı tarama odası içeren bir su soğutma yöntemi kullanıyor. Açıkçası, bu soğutma çözümleri ana kartınıza bir güç bağlantısı pahasına gelecek.

Bu yeni PCIe 5.0 SSD’lerin piyasaya çıkmasını bekleyemiyor musunuz? Belki de teçhizatına salacakları ısı konusunda şimdiden endişeleniyorsundur. Bu durumda, şu anda piyasadaki en iyi oyun SSD’si kılavuzumuza göz atın.oyun-2