Boeing’in Starliner programı destanının bundan daha kötü olamayacağını düşündüğünüz anda, öylece oldu. Boeing’in CST-100 Starliner’ının ilk mürettebatlı test uçuşu, NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıması amaçlanan mürettebat aracıyla ilgili iki ciddi sorun nedeniyle süresiz olarak ertelendi.

Sayısız gecikmenin ardından, Starliner sonunda 21 Temmuz’da lansmanı planlanıyor, NASA astronotları Sunita Williams ve Barry “Butch” Wilmore’u alçak Dünya yörüngesine taşıyor. sırasında medya brifingi Ancak Perşembe günü NASA ve Boeing, CST-100 Starliner mürettebat aracıyla yakın zamanda keşfedilen sorunları ele almak için fırlatma girişiminden geri çekilmeye karar verdiklerini duyurdu.

İki yeni güvenlik tehlikesi, geçen hafta aracın derinlemesine incelenmesi sırasında keşfedildi. İlki, mürettebat aracını güvenli bir şekilde indirmek için tasarlanmış Starliner’ın üç paraşütünün yük kapasitesi ile ilgili. Paraşütlerdeki kumaş bölümlerinin arıza yükü limiti beklenenden daha düşük, yani bir paraşüt başarısız olursa, kalan ikisi New Mexico’ya iniş yolunda Starliner aracını yavaşlatamayacak.

Son zamanlarda keşfedilen ikinci sorun, Starliner aracının içindeki kablo demetlerini kapatmak için kullanılan ve yanıcı olduğu ortaya çıkan yüzlerce fitlik koruyucu bantla ilgili. Bu noktada araca daha fazla zarar vermeden yanıcı banttan kurtulmak için artık çok geçtir. Boeing Starliner program yöneticisi ve başkan yardımcısı Mark Nappi, Perşembe günkü brifing sırasında gazetecilere verdiği demeçte, “İçeri girip bu bandı kesmemiz pek olası değil” dedi. “Bu nedenle, yangın tehlikesi riskini azaltan en savunmasız alanlarda mevcut bandın üzerine temelde başka bir tür sarma sağlayacak çözümler arıyoruz.”

Yikes, bu kulağa ideal gelmiyor. Starliner iki astronotu uzaya göndermeye hazır olmadan önce yapılması gereken çok daha fazla iş olduğunu varsayabiliriz, bu nedenle yakın zamanda başka bir fırlatma tarihi olmayacak. Müteakip mürettebatsız bir fırlatma da söz konusu değil. “Boeing, şu anda ne zaman fırlatmaya hazır olacağımızı belirliyoruz, ancak ek paraşüt testi bekliyoruz” dedi. ifade. “Starliner programına bağlıyız ve yeni bir lansman tarihi belirlemek için NASA ile yakın bir şekilde çalışıyoruz.”

Başından beri Boeing’in Starliner programını rahatsız eden çok sayıda başka sorun var. Şirket bir altında 4,3 milyar dolar NASA ile sözleşme Ticari Ekip Programı NASA’nın diğer ticari ortağı SpaceX’in Dragon kapsülünü kullanarak yaptığı gibi, Boeing’in CST-100 Starliner’ında astronotları ISS’ye ileri geri taşımak için. SpaceX’in zaten oyunun çok ilerisinde olması dışında, yakın zamanda lansmanını yaptı. altıncı ekip Boeing hala sıfırda kalırken ISS’ye. Boeing için bu sabit fiyatlı bir sözleşme, bu nedenle şirket Tümü aşım maliyetleri.

Mayıs 2022’de Boeing tamamlandı Orbital Uçuş Testi-2 (OFT-2), Starliner’ın ikinci mürettebatsız test uçuşu, mürettebatlı bir test uçuşu için zemin hazırlıyor. Ancak OFT-2 mükemmel olmaktan çok uzaktı. yörünge manevrası için kullanılan bir iticinin arızasıek olarak bir dizi sorun ve gecikme programı baştan gölgeleyen.

Boeing’in Starliner mürettebatlı test uçuşu başlangıçta Şubat için planlanmıştı ve daha sonra, en son Temmuz lansman tarihinden önce Nisan sonuna taşındı. Test uçuşu, Starliner uzay aracının uzay istasyonuna düzenli mürettebatlı uçuşlar için onaylanmasının son sürecini başlatmayı amaçlıyor. Bu noktada, NASA’nın ticari ortağına olan bağlılığı, özellikle göz önünde bulundurulduğunda, aşırı görünmektedir. son zamanlarda maruz kalan güvenlik riskleri. Starliner’a ne zaman uçuş için yeşil ışık yakılacağı belli değil, ancak bu yakın zamanda olmamalı.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun özel Spaceflight’ına yer işareti koyun sayfa.genel-7