'Edmond de Bellamy'nin Portresi', altı yüzyıla yayılan 15.000 portreden oluşan bir veri setiyle beslenen üretken bir rakip ağ tarafından üretildi.

‘Edmond de Bellamy’nin Portresi’, altı yüzyıla yayılan 15.000 portreden oluşan bir veri setiyle beslenen üretken bir rakip ağ tarafından üretildi.
resim: Christie’s / Picril

Chloe Preece, ESCP İşletme Okulu Ve Hafize Çelik, Bath Üniversitesi

Hesaplamalı yaratıcılık mümkün mü? ChatGPT, Midjourney, Dall-E ve diğerleri gibi üretken yapay zeka (AI) araçlarıyla ilgili son zamanlardaki abartı, yaratıcılığın benzersiz bir insan becerisi olup olmadığı konusunda yeni soruları gündeme getiriyor. Üretken yapay zekanın bazı yeni ve dikkate değer kilometre taşları şu soruyu besliyor:

  • Bir yapay zeka eseri olan Edmond de Belamy’nin Portresi, 2018’de müzayede evi Christie’s tarafından en yüksek tahmininin yaklaşık 45 katı olan 432.500 dolara satıldı. Sanat eseri, altı portreyi kapsayan 15.000 portreden oluşan bir veri kümesini besleyen üretken bir rakip ağ tarafından yaratıldı. yüzyıllar.
  • Grammy adayı Alex Da Kid gibi müzik yapımcıları, hit parçalar çıkarmak ve yaratıcı süreçlerine bilgi sağlamak için AI (bu durumda IBM’in Watson’ı) ile işbirliği yaptı.

Yukarıdaki durumlarda, yapay zekanın çıktısını kendi vizyonuna göre düzenleyen ve böylece parçanın yazarlığını elinde tutan bir insan hâlâ dümendedir. Yine de, örneğin yapay zeka görüntü oluşturucu Dall-E, saniyeler içinde istediğiniz herhangi bir tema üzerinde yeni çıktılar üretebilir. Yapay zekayı eğitmek için büyük veri kümelerinin bir araya getirildiği difüzyon yoluyla, üretken yapay zeka araçları artık yazılı cümleleri yeni resimlere aktarabilir veya eğitim verilerine benzeyen ancak aynı olmayan yeni içerik tasarlayarak herhangi bir bestecinin tarzında doğaçlama müzik yapabilir. Bu durumda yazarlık belki daha karmaşıktır. Algoritma mı? Görüntüyü üretmek için çalışmaları kazınan binlerce sanatçı? Stili, referansı, konuyu, aydınlatmayı, bakış açısını ve hatta uyandırılan duyguyu başarılı bir şekilde anlatan yönlendirici mi? Bu soruları cevaplamak için çok eski bir soruya dönmeliyiz.

yaratıcılık nedir?

Buna göre margaret boden, üç tür yaratıcılık vardır: kombinasyonel, keşfedici ve dönüştürücü yaratıcılık. Kombinasyonel yaratıcılık, bilinen fikirleri bir araya getirir. Keşif yaratıcılığı, ‘yapılandırılmış kavramsal alanları’ keşfederek, yani içeriğini, sınırlarını ve potansiyelini keşfederek kabul edilmiş bir düşünme tarzını değiştirerek yeni fikirler üretir. Bu tür yaratıcılıkların her ikisi de üretken yapay zekanın algoritmik sanat üretiminden bir milyon mil uzakta değildir; eğitim verilerinde milyonlarca eserle aynı tarzda yeni eserler yaratmak, ‘sentetik bir yaratıcılık’. Bununla birlikte, dönüşümsel yaratıcılık, tamamen orijinal bir şey yaratmak için mevcut yapıların ve stillerin ötesinde fikirler üretmek anlamına gelir; Bu, adil kullanım ve telif hakkı açısından AI ile ilgili mevcut tartışmaların merkezinde yer alıyor – çok fazla yetkisiz yasal sular, bu nedenle mahkemelerin ne karar vereceğini bekleyip görmemiz gerekecek.

Yapay zekanın yaratıcı süreçlerinin temel özelliği, mevcut hesaplama yaratıcılığının, insan muadilinin sıklıkla olabileceği gibi dürtüsel değil, sistematik olmasıdır. Genellikle beklenmedik şekillerde de olsa, tahmin edilebilir şekilde belirli sonuçlara ulaşmak için bilgileri belirli bir şekilde işlemek üzere programlanmıştır. Aslında bu belki de sanatçılar ve yapay zeka arasındaki en önemli farktır: sanatçılar kendi kendine ve ürün odaklıdırAI çok tüketici merkezli ve pazar odaklıdır – yalnızca istediğimiz sanatı elde ederiz, ki bu belki de ihtiyacımız olan şey değildir.

Şimdiye kadar, üretken yapay zeka insan ortaklarla en iyi şekilde çalışıyor gibi görünüyor ve belki de o zaman yapay zekanın sentetik yaratıcılığı, insan yaratıcılığımızı üretmekten ziyade insan yaratıcılığını artıran bir katalizör görevi görüyor. Çoğu zaman olduğu gibi, yıkıcı güçler olarak bu araçların etrafındaki yutturmaca gerçeği geride bırakıyor. Aslında sanat tarihi, teknolojinin insanları yapmak istedikleri işten nadiren doğrudan uzaklaştırdığını gösteriyor. Örneğin, portre ressamlarını işsiz bırakma gücünden dolayı korkulan kamerayı düşünün. O halde yapay zeka tarafından sentetik yaratıcılığın kullanılmasının ticari çıkarımları nelerdir?

İş için sentetik sanat

Şu anda yapay zeka tarafından üretildiği şekliyle talep üzerine sentetik yaratıcılık, kesinlikle iş ve pazarlama için bir nimettir. Son örnekler şunları içerir:

Potansiyel kullanım senaryoları sonsuzdur ve ihtiyaç duydukları şey başka bir yaratıcılık biçimidir: küratörlük. AI biliniyor “halüsinasyon” – saçma sapan şeyler söylemek için kullanılan bir endüstri terimi – ve kesinlikle gerekli olan insan becerisi, sadece duyulara hoş gelen bir şeyden ziyade kavramları, fikirleri ve gerçekleri ifade etmek olan anlam oluşturmaktır. Küratörlük bu nedenle, birleşik ve ikna edici bir vizyonu seçmek ve çerçevelemek veya yeniden çerçevelemek için gereklidir.

Yapay zeka, sohbet robotları ve makine öğreniminin geleceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kapsamımızın tamamına göz atın yapay zekaveya kılavuzlarımıza göz atın En İyi Ücretsiz AI Sanat Üreticileri Ve OpenAI ChatGPT Hakkında Bildiğimiz Her Şey.

Chloe PreecePazarlama Doçenti, ESCP İşletme Okulu Ve Hafize ÇelikYönetim alanında doktora adayı, Bath Üniversitesi

Bu makale şu adresten yeniden yayınlanmıştır: Konuşma Creative Commons lisansı altında. Okumak orijinal makale.genel-7