2 Haziran Cuma, Afrika inovasyonuna adanan ilk sergi olan Gitex Africa Marakeş’te kapılarını kapattı. Etkinlik, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Tüketici Elektroniği Fuarı’na veya Avrupa’daki Viva Tech’e Birleşik Arap Emirlikleri için eşdeğer olan Gitex’in bir şubesidir. Teknolojiye adanmış o kadar çok etkinliğin hepsinin amacı aynı: yatırımı çekmek. Bir müdahale sırasında, 1 Perşembeşey June, Lagos (Nijerya) valisi Babajide Sanwo-Olu, Afrika’nın doğru yolda olduğuna dair söz verirken çok ikna edici olmak istedi. “Bir sonraki Silikon Vadisi olmak”.

Ayrıca okuyun: Makale abonelerimize ayrılmıştır. Dubai, Gitex’te kendisini büyük bir teknoloji merkezi olarak tasarlıyor

Nijerya, Mısır veya Kenya gibi ülkelerin egemen olduğu Afrika teknoloji sahnesindeki dinamikler göz önüne alındığında, bu etkinliğin ilki için Fas’ın seçilmesi şaşırtıcı görünüyor. Fas Dijital Kalkınma Ajansı başkanı Mehdi El Alaoui bunu kabul ediyor: “Ülkenin ekosistemi hala oldukça genç”. Karar, Emirates ile iyi ilişkilere çok şey borçlu.

Kıtanın şampiyonlarından biri olamayan Fas, daha gitmesi gereken yolun farkında olan bir ülkenin örneğidir. Fas hükümeti başkanı Aziz Akhannouch açılış konuşmasında şunları hatırlattı: “Hızla değişen bir dünyada, dijital teknoloji Afrika’nın gelişimi için çok önemli”. Ve bu savaşı kazanmak için aşılması gereken zorlukları sıraladı: “İnovasyonu ve yatırımı teşvik etmek”altyapı ve yetenek geliştirme vb.

Fas’ta 500.000 geliştirici

Eğitim tarafında, Bay Alaoui’ye göre Fas, 500.000 geliştiriciyle özellikle donanımlı. Havuzunu beslemeye devam etmek için Amazon, Microsoft, Orange gibi büyük grupların desteğine güvenebilir. Start-up’ların çoğalması çok gerçektir, örneğin guichet.com2026 yılına kadar Fransızca konuşulan dokuz pazarda bir numara olmayı hedefleyen ve kendi ülkesinde lider konumuna gelmiş bir online biletleme hizmeti (konserler, gösteriler, sinema, futbol vb.).

Ayrıca okuyun: Makale abonelerimize ayrılmıştır. Las Vegas’taki CES, tüm cihazlardan çıkmak istiyor

Bölgedeki birçok start-up gibi, Guichet.com da kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için dijital çözümlerin olmamasından veya mevcut çözümlerin yetersizliğinden yararlandı.

Örneğin, MajestEYE tarafından, çoğunlukla bir model geliştirmek için büyük bilgi işlem güçlerine veya büyük hacimli verilere erişimi olmayan müşterileri (özellikle bankalar ve sigorta şirketleri) için geliştirilen yapay zeka. Bu nedenle, kaynaklarda daha az açgözlü olan ancak aynı derecede etkili olmak isteyen bu çözüm fikri. Mağrip’te ve halihazırda Avrupa’da bulunan MajestEYE, şimdi Sahra altı Afrika’ya bakıyor.

Bu makalenin %55,5’ini okumak için kaldınız. Aşağıdakiler yalnızca aboneler içindir.genel-14